Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Veci sa kazia

Zdravím susedko, kam máte tak naponáhlo? – žoviálne sa pýta sused suseda. Ale, žena ma vydurila s deťmi púšťať šarkana. A kam sa chystáte vy? Ja idem na stanicu čakať šarkana. čakať Príde k nám svokra.

Nezamestnaný otec piatich detí dá posledné peniaze jasnovidke, aby mu vyveštila, aká budúcnosť ho čaká. Jasnovidka začne: Ste otcom troch detí... Nie troch, piatich – opravuje ju zákazník. To si myslíte vy.

Manželská hádka po hodine ustane a rozhostí sa ticho. Do toho ticha manžel prehovorí: Som rád, že som ťa nakoniec presvedčil o tom, že mám pravdu. Aký koniec?! Ja len chytám druhý dych!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Ak si myslíš, že už máš dosť peňazí, poraď sa o tom s advokátom.

Príčinou straty smeru môže byť aj príliš veľa smeroviek.

Škoda, že mužov poslali na Mesiac iba raz a aj tí sa vrátili.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony po slovensky

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

Nešťastie nečaká za rohom, nešťastie ti ide oproti.

Najhoršie veci najčastejšie postihujú najlepších ľudí.

(Murphyho Zbierka zákonov)
O márnom hľadaní - III. večer

Nikdy sa nepýtaj predavača, či sa tovar vyplatí kúpiť!

Nikdy neinvestuj peniaze do niečoho, čo treba kŕmiť potravou, vodou, benzínom, elektrinou, atď.ˇ

Ak sa vec osvedčí, tak ju prestanú vyrábať.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Svetlá budúcnosť

Raz po preflámovanej noci sa slord pýta svojho služobníka Ďura: „Ďuro, povedzte mi, má náš záchod dvojkrídlové dvere?“. „Nie, pane.“ „Dofrasa, tak potom som včera použil skriňu.“

Mladá slady vysvetľuje pokladníčke v banke: „Ja viem, že podpis môjho muža na šeku je trochu roztrasený, ale vôbec som netušila, že sa tak roztrasie, keď naňho namierim revolver.

Starý lord príde neskoro večer domov. Verný služobník Ďuro mu pomáha vyzliecť si kabát a pritom si potichu mrmle: „Tak čo ty starý krokodíl, už zasa si bol v bare nasávať a obchytávať mladé dievčatá, čo?“ Slord, inokedy hluchý ako poleno, naraz odpovie: „Nie, môj milý, nie. Dnes som si bol kúpiť naslúchací strojček.“

(Myšlienky bez cla)

Pracovné podmienky a podmienky zamestnávania

23. 1. 2023 Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi písomnú informáciu o jeho pracovných podmienkach a podmienkach zamestnávania osobitne len v prípade, ak pracovná zmluva neobsahuje údaje stanovené Zákonníkom práce.
Pre poskytnutie osobitnej písomnej informácie sú určené nasledovné lehoty:
– do siedmich dní od vzniku pracovného pomeru, ak ide o údaje, medzi ktoré patrí spôsob určovanie miesta výkonu práce alebo určenie hlavného miesta výkonu práce, ak sú v pracovnej zmluve dohodnuté viaceré miesta výkonu práce, ustanovenie týždenného pracovného času, údaj o spôsobe a pravidlách rozvrhnutia pracovného času vrátane predpokladaných pracovných dní a vyrovnávacieho obdobia podľa § 86, § 87 a 87a, rozsah a čas poskytnutia prestávky v práci, nepretržitého denného odpočinku a nepretržitého odpočinku v týždni, pravidlá práce nadčas vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas a splatnosť mzdy a výplata mzdy vrátane výplatných termínov,
– do štyroch týždňov od vzniku pracovného pomeru, ak ide o údaje, medzi ktoré patrí výmera dovolenky alebo spôsob jej určenia, pravidlá skončenia pracovného pomeru, dĺžka výpovednej doby alebo spôsob jej určenia, ak v čase poskytnutia informácie nie je známa, lehota na podanie žaloby o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru, právo na odbornú prípravu poskytovanú zamestnávateľom, ak sa poskytuje, a jej rozsah.
Ak predpokladaná dĺžka trvania pracovného pomeru je kratšia ako 7 dní alebo štyri týždne, zamestnávateľ musí poskytnúť zamestnancovi všetky vyššie uvedené informácie najneskôr do skončenia pracovného pomeru.
Zamestnávateľ môže údaje poskytnúť vo forme odkazu
– na príslušné ustanovenie Zákonníka práce,
– na príslušné ustanovenie osobitného predpisu, alebo
– na príslušné ustanovenie kolektívnej zmluvy. Ak sa pracovné podmienky a podmienky zamestnávania spravujú kolektívnou zmluvou, súčasťou písomnej informácie je aj označenie príslušnej kolektívnej zmluvy a jej zmluvných strán.
Ak je miesto výkonu práce mimo územia Slovenskej republiky, zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodne podľa nového ustanovenia § 44a so zamestnancom aj
a) miesto výkonu práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky,
b) dobu výkonu práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky.
K

Malé vodné elektrárne na Hrone

24. 1. 2010 Začiatkom marca by sa mali na Hrone spustiť do skúšobnej prevádzky dve ďalšie vodné elektrárne. Elektráreň pri Šarovciach v okrese Levice a elektráreň v Kalnej nad Hronom. Začiatkom januára na hornom toku Hrona pribudla elektráreň v Polomke.
Na Hrone výstavba vodných elektrární láka viacerých investorov. Už niekoľko rokov energiu rieky využíva ďalšia elektráreň v Kalnej nad Hronom, Turej, Veľkých Kozmálovciach či starší zdroj v Dubovej pri Podbrezovej. Elektrárne sa pripravujú pri Kameníne, Bzenici, Želiezovciach, Žiari nad Hronom č i v Banskej Bystrici. Podľa materiálu o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorý zverejnili Slovenské elektrárne je najperspektívnejším tokom pre stavby vodných elektrární práve Hron.
(Zdroj: HNONLINE)

Radoma SK, a. s. je v konkurze

21. 1. 2010 Konkurzné konanie voči spoločnosti Radoma SK, a. s. začal minulý týždeň Okresný súd Bratislava I. Podľa Obchodného vestníka navrhovateľom bola samotná firma. Podľa internetovej stránky a. s. Radoma SK zastupuje všetky dcérske a sesterské spoločnosti v marketingových aktivitách a komunikácii s obchodnými reťazcami.
Spoločnosť Radoma SK sídli na rovnakej adrese ako spoločnosť Radoma, s.r.o., známy výrobca a distribútor mrazených a chladených výrobkov. Radoma s.r.o. sa zaoberá výrobou a distribúciou mrazenej zeleniny, rýb, mliečnych krémov a polotovarov. Obidve spoločnosti majú rovnakého štatutára aj internetovú stránku. O dôvodoch konkurzu Radoma SK bližšie informácie neposkytla.
(Zdroj: SME)

Nové putá pre obchodné reťazce

20. 1. 2010 Koalícia pripravila nový zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch. Tento zákon by mal skoncovať s praktikami obchodníkov, ktorí od svojich dodávateľov stále pýtajú rôzne poplatky, napríklad za vyloženie tovaru na výhodné miesto v predajni, zaradenie výrobcu potravín do registra obchodu a pod. Nový zákon sa bude týkať potravín.
Hovorca agrárno-potravinárskej komory tento návrh víta, pretože obchodníci si podobnými praktikami finančne prilepšujú o päť až sedemnásť percent, čo výrobcov potravín príliš finančne zaťažuje. S návrhom zákona súhlasí aj rezort pôdohospodárstva.
Ak parlament nový predpis schválil, bude platiť od mája. Je to už šiesty pokus obmedziť ekonomickú silu obchodných reťazcov po našom vstupe do EÚ. Terajší zákon o obchodných reťazcoch neumožňuje ministerstvu pôdohospodárstva kontrolovať, či za spomínané služby nevyberajú od dodávateľov tovaru viac peňazí, ako povoľuje. Problémom je klauzula o ekonomickej závislosti dodávateľov od obchodníkov, ktorá už v poslaneckom návrhu nie je.
(Zdroj: HNONLINE)

Regulácia prepojovacích poplatkov mobilných operátorov

20. 1. 2010 Podľa informácií hovorcu Telekomunikačného úradu (TÚ) SR sa definitívne rozhodlo o regulácii tzv. prepojovacích poplatkov, teda maximálnej výške poplatku za ukončenie volania do mobilných sietí na Slovensku. Rozhodnutia predsedu TÚ SR nadobudli právoplatnosť 15. januára tohto roku.
Spoločnosti Orange Slovensko a T-Mobile Slovensko sú podľa rozhodnutia povinné všetkým operátorom, teda nielen mobilným, účtovať v období od 1. 2. 2010 do 31. 1. 2011 maximálnu cenu za ukončenie volania v ich sieti vo výške 0,0635 eura za minútu. Spoločnosť Telefónica O2 Slovakia je povinná za minútu účtovať maximálnu cenu 0,0768 eura. Ceny sú určené na základe jednoduchého aritmetického priemeru z priemerných cien za službu ukončenia volania v štátoch Európskej únie (EÚ). Pri cenách sa uplatňuje metodika kalkulácie cien založená na nákladoch, v ktorých je zohľadnená otázka efektívnosti. Hovorca TÚ spresnil, že v praxi to znamená, že uvedené maximálne ceny sú nižšie ako aritmetický priemer všetkých štátov EÚ. Hlavným cieľom tejto zmeny je podporiť efektívnu súťaž a rozvoj vnútorného trhu.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner