Pracovné podmienky a podmienky zamestnávania
23. 1. 2023
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi písomnú informáciu o jeho pracovných podmienkach a podmienkach zamestnávania osobitne len v prípade, ak pracovná zmluva neobsahuje údaje stanovené Zákonníkom práce.
Pre poskytnutie osobitnej písomnej informácie sú určené nasledovné lehoty:
– do siedmich dní od vzniku pracovného pomeru, ak ide o údaje, medzi ktoré patrí spôsob určovanie miesta výkonu práce alebo určenie hlavného miesta výkonu práce, ak sú v pracovnej zmluve dohodnuté viaceré miesta výkonu práce, ustanovenie týždenného pracovného času, údaj o spôsobe a pravidlách rozvrhnutia pracovného času vrátane predpokladaných pracovných dní a vyrovnávacieho obdobia podľa § 86, § 87 a 87a, rozsah a čas poskytnutia prestávky v práci, nepretržitého denného odpočinku a nepretržitého odpočinku v týždni, pravidlá práce nadčas vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas a splatnosť mzdy a výplata mzdy vrátane výplatných termínov,
– do štyroch týždňov od vzniku pracovného pomeru, ak ide o údaje, medzi ktoré patrí výmera dovolenky alebo spôsob jej určenia, pravidlá skončenia pracovného pomeru, dĺžka výpovednej doby alebo spôsob jej určenia, ak v čase poskytnutia informácie nie je známa, lehota na podanie žaloby o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru, právo na odbornú prípravu poskytovanú zamestnávateľom, ak sa poskytuje, a jej rozsah.
Ak predpokladaná dĺžka trvania pracovného pomeru je kratšia ako 7 dní alebo štyri týždne, zamestnávateľ musí poskytnúť zamestnancovi všetky vyššie uvedené informácie najneskôr do skončenia pracovného pomeru.
Zamestnávateľ môže údaje poskytnúť vo forme odkazu
– na príslušné ustanovenie Zákonníka práce,
– na príslušné ustanovenie osobitného predpisu, alebo
– na príslušné ustanovenie kolektívnej zmluvy. Ak sa pracovné podmienky a podmienky zamestnávania spravujú kolektívnou zmluvou, súčasťou písomnej informácie je aj označenie príslušnej kolektívnej zmluvy a jej zmluvných strán.
Ak je miesto výkonu práce mimo územia Slovenskej republiky, zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodne podľa nového ustanovenia § 44a so zamestnancom aj
a) miesto výkonu práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky,
b) dobu výkonu práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky.
K
Minuloročné úspory ľudí v treťom pilieri zhodnotili DDS v priemere o 1,9 %
8. 2. 2011
Doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS) zhodnotili počas celého minulého roka úspory ľudí v treťom pilieri v priemere o 1,9 %.
Zhodnotenie jednotlivých spoločností sa pohybovalo od 0,2 % po 3,2 %. Uvádza to Asociácia dôchodkových správcovských spoločností v pripomienkovom konaní k Analýze dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku.
S&P znížila Japonsku rating
27. 1. 2011
S&P znížila Japonsku ratingMedzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's Ratings Services znížila hlavný devízový rating Japonska na stupeň AA mínus, zatiaľ čo doteraz hodnotila záväzky tretej najväčšej ekonomiky sveta na stupni AA.
Japonsko patrí k najviac zadĺženým krajinám vyspelého sveta. Cena zlata v japonských jenoch bezprostredne po správe vzrástla na nový rekord 111.381 jenov za trójsku uncu. Agentúra varovala, že pomer dlhu krajiny k výkonu jej ekonomiky sa do budúcnosti zvýši výraznejšie, než S & P predpokladala. Výhľad ratingu však zostáva stabilný, čo znamená, že agentúra v dohľadnej dobe so žiadnou ďalšou zmenou nepočíta.
O zisku zdravotných poisťovní
27. 1. 2011
Zdravotné poisťovne na Slovensku už nebudú musieť vynaložiť prípadný zisk len na financovanie zdravotnej starostlivosti.
Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd SR, podľa ktorého ustanovenia zákona o rozdeľovaní zisku obmedzujú majetkové práva poisťovní a sú neoprávneným zásahom do princípu právnej istoty a právneho štátu, kde sa vyžaduje princíp istoty a princíp proporcionality. Podľa súdu je zákon v rozpore s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami.
Hyundai vytvoril v 4. štvrťroku 2010 rekordný zisk
27. 1. 2011
Juhokórejská automobilka Hyundai Motor zvýšila svoj čistý zisk v 4. štvrťroku 2010 medziročne rekordne o 48 % , keď firma zaznamenala rast predaja aj tržieb.
Hyundai za posledné tri mesiace r.2010 dosiahol čistý zisk 1,4 bilióna wonov (916,06 milióna eur) oproti zisku 946 miliárd wonov za rovnaké obdobie roka 2009.