Povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca
7. 1. 2025
V súvislosti s uzatvorením zdaňovacieho obdobia a otvorením nového zdaňovacieho obdobia má zamestnávateľ a zamestnanec povinnosti, ktoré sú povinný splniť v zákonom ustanovených termínoch.
V zmysle § 27 zákona č. 563/2009 Z .z. o správe daní (Daňový poriadok) v znení neskorších predpisov, ak koniec lehoty úkonu zamestnávateľa pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, posledným dňom lehoty je najbližší nasledujúci pracovný deň. Jednou zo základných povinností daňovníka je vysporiadať si ročné zdaniteľné príjmy, ktoré počas zdaňovacieho obdobia poberal, a vypočítať si ročnú daňovú povinnosť.
Zamestnanec, ktorý mal počas roka 2024 vyplácané zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“ alebo „zákona“), môže vysporiadať svoju daňovú povinnosť „prostredníctvom zamestnávateľa“ a to tak, že najneskôr do 17. februára 2025 ho písomne požiada o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň.
Podať žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň môže však len ten zamestnanec, ktorý počas zdaňovacieho obdobia nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona dani z príjmov, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7 zákona dani z príjmov (t. j. príjmy, z ktorých bola daň vybraná zrážkou sa rozhodol zahrnúť do úhrnu príjmov a z nich zrazenú daň považovať ako preddavok na daň) a ktorý nie je povinný zvýšiť základ dane podľa § 11 ods. 11 zákona dani z príjmov.
Pri uzatvorení zdaňovacieho obdobia, ktoré je spojené s výpočtom ročnej daňovej povinnosti zamestnancov, má povinnosti aj zamestnávateľ. K týmto povinnostiam patrí doručovanie daňových tlačív zamestnancovi:
• Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch (§ 39 ods. 5 zákona o dani z príjmov),
• Doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní (§ 39 ods. 6 zákona o dani z príjmov),
• Potvrdenie o zaplatení dane (§ 39 ods. 7 zákona o dani z príjmov).
Počnúcom rokom 2020 platí, že zamestnávateľ môže vystaviť a doručiť nižšie uvedené doklady aj elektronickou formou; v platnosti však stále zostáva primárna možnosť doručenia dokumentov v listinnej podobe. Elektronická forma doručovania je možná len po vzájomnej dohode so zamestnancom, pričom pri tejto forme doručenia má zamestnávateľ povinnosť zabezpečiť ochranu osobných údajov (napr. šifrovaním). Doklad, ktorý bude doručený elektronickými prostriedkami, musí obsahovať predtlačený odtlačok pečiatky zamestnávateľa a faksimile podpisu zamestnávateľa, a nemožno ho dodatočne meniť ani upravovať. Vyžaduje sa aj potvrdenie doručenia elektronickej správy, ktoré musí v súlade so zákonom o dani z príjmov obsahovať:
• informáciu o dátume a čase elektronického doručenia dokumentu,
• označenie elektronickej poštovej schránky príjemcu dohodnutej medzi zamestnancom a zamestnávateľom.
S
Európska komisia pripravila plán pomoci Ukrajine
13. 5. 2022
Európska komisia vo štvrtok predstavila súbor opatrení na pomoc Ukrajine s vývozom poľnohospodárskych výrobkov do sveta. Ide o súčasť širšej reakcie Európskej únie ako prejav solidarity s Ukrajinou čeliacej ruskej agresii.
Komisia pripomenula, že v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajine a jeho blokádu ukrajinských prístavov sa ukrajinské obilie a iné agrovýrobky nemôžu dostať na miesta, kam boli určené. Táto situácia ohrozuje globálnu potravinovú bezpečnosť, v dôsledku čoho vznikla naliehavá potreba zriadiť alternatívne logistické trasy s využitím všetkých relevantných druhov dopravy.
Exekutíva únie stanovila akčný plán na zriadenie "koridorov solidarity", ktoré majú zabezpečiť, aby Ukrajina mohla vyvážať obilie, ale aj dovážať tovar, ktorý potrebuje, počnúc humanitárnou pomocou až po krmivá a hnojivá.
Eurokomisárka pre dopravu Adina Valeanová v tejto súvislosti uviedla, že s pomocou infraštruktúry musí za menej ako tri mesiace opustiť Ukrajinu 20 miliónov ton obilia. "Je to obrovská výzva, a preto je nevyhnutné skoordinovať a zoptimalizovať logistické reťazce, zriadiť nové trasy a pritom v najvyššej možnej miere zabrániť prekážkam," opísala situáciu.
Podľa jej slov sa opatrenie týka núdzových riešení, ale aj strednodobých a dlhodobých opatrení zameraných na lepšiu integráciu ukrajinskej infraštruktúry do infraštruktúry a na ich lepšie prepojenie.
V
Slovensko stojí pred zdrvujúcim zdražením elektriny
13. 5. 2022
V cenách elektriny je položka, ktorá roky hrá dôležitú úlohu. Kým veľké fabriky na ňu ukazovali prstom, viacerí malí podnikatelia či domácnosti ani nevedeli, že ju platia. Ide o úhrady pre efektívnu výrobu prúdu, zelené zdroje či podporu baníkom. Priemerná regulovaná zdanená cena elektriny je tento rok približne 185 eur za megawatthodinu a medziročne sa zvýšila o desať percent.
To, že konečný účet išiel pri skokovom zdražení elektriny hore „len“ o desatinu a nie viac, je výsledkom práce regulátora a štátu pri spomínanej položke. Jej názov je tarifa za prevádzkovanie systému. V rámci nej sa predĺžila a znížila podpora najmä pre fotovoltiku. Pre menších odberateľov sa sadzba znížila z 23,70 eura za megawatthodinu na 15,90 eura.
V
Obchodná bilancia Slovenska vykázala druhý najvyšší schodok za desať rokov
9. 5. 2022
Obchodná bilancia Slovenska vykázala v marci druhý najvyšší schodok za posledných desať rokov. Hodnota vývozu i dovozu bola rekordná, import naďalej rástol dvojciferným tempom, a to aj kvôli drahším surovinám a energiám.
Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré dnes zverejnil slovenský štatistický úrad. Deficit zahraničného obchodu sa v marci prehĺbil na 420 miliónov eur z februárových 199 miliónov eur.
Naposledy bol obchodný deficit vyšší predvlani v apríli, kedy obchodnú bilanciu krajiny ovplyvnili dopady epidémie choroby Covid-19. Hodnota dovozu tovaru na Slovensko v treťom tohtoročnom mesiaci vystúpila na nové maximum tesne nad deväť miliárd eur.
Import v medziročnom porovnaní rastie nepretržite od vlaňajšieho februára, tento rok v marci tempo rastu síce opäť mierne zvoľnilo, zostalo ale dvojciferné. Dovoz ovplyvnili najmä vyššie ceny zemného plynu, ropy, elektriny, železnej rudy a súčiastok do vozidiel.
Rekordné mesačné hodnoty dosiahol v marci aj export, a to 8,6 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím vlani vzrástol o 1,5 percenta, podporil ho najmä vyšší vývoz kovov, hutníckych a gumárenských výrobkov, rovnako palív a chemikálií. Za prvý štvrťrok obchodná bilancia Slovenska skončila v schodku 972,7 milióna eur. V rovnakom období vlani pritom ešte vykázala prebytok 1,4 miliardy eur.
V
Tankujeme stále drahšie, aj keď ruská ropa pre Slovensko zlacňuje
6. 5. 2022
Vojna na Ukrajine ukrajuje aj z peňaženiek slovenských motoristov. Ešte pred rokom zaplatili za liter benzínu 1,354 eura. Dnes cena produktu na niektorých čerpacích staniciach atakuje hranicu 1,80 eura.
A zdražovaniu ešte nemusí byť koniec. Cenu ropy ovplyvňuje ruská invázia na Ukrajine a aj Európskou komisiou navrhnuté embargo a surovinu dodávanú Moskvou.
Napriek tomu sú však v Únii krajiny, ktoré sú na tom ešte horšie. V rebríčku palív bez daní aj s daňami je napríklad Natural 95 u nás piaty najlacnejší a podobne tak aj nafta.
V