Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Márnivosť môže byť nebezpečná

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

Klamstvo, ktoré sa nedá dokázať, má cenu pravdy.

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

(Murphyho zákony v bájkach)
Odvaha tárať

Na tuctového človeka platia tuctové metódy.

Bohovia síce medzi sebou vedú vojny, ale sami v nich nebojujú – na to majú ľudí.

Za čo ťa jedni povýšia, za to ti iní vykrútia krk.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphyho postrehy

Svadba je cena, ktorú zaplatia muži za sex. Sex je cena, ktorou zaplatia ženy za svadbu.

Keď sa šťastie unaví, sadne si aj na somára. Ale nie je radno sa na to spoliehať. Ukazuje sa, že šťastie má svinsky dobrú kondíciu.

Jeden iniciatívny blbec je horší ako teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)
Čo bolo na počiatku?

Ak sa veci môžu pokaziť, tak sa aj pokazia.

Na počiatku nebolo Nič a vzápätí sa aj to pokazilo.

Ak sa môže niečo pobabrať, tak sa to pobabre.

(Murphyho zákonník)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

Umenie nie je upútať na seba pozornosť, ale vyhnúť sa následkom.

Zlodej, ktorý si chce zachovať celú kožu, musí pohnúť rozumom. Aj keď si to neradi priznávame, zlodeji spravidla hýbu viac rozumom ako poctivci. Asi preto sa majú v živote oveľa lepšie.

(Murphyho zákony v bájkach)

Povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla

2. 4. 2024 Cieľom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, je transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/2118 z 24. novembra 2021, ktorou sa mení smernica 2009/103/ES o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel a o kontrole plnenia povinnosti poistenia takejto zodpovednosti.
Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel je osobitne dôležité pre všetkých občanov Európy, či už sú poistníkmi, poistenými alebo poškodenými v dôsledku dopravnej nehody. Je takisto dôležité pre samotné poisťovne, keďže tvorí výrazný segment na trhu s neživotným poistením v Európskej únii. Uvedené poistenie má významný vplyv aj na voľný pohyb osôb, tovaru a vozidiel, a teda aj na vnútorný trh. Preto je kľúčovým cieľom činnosti Európskej únie v oblasti finančných služieb posilnenie a konsolidácia vnútorného trhu poistenia motorových vozidiel. Európska komisia vykonala hodnotenie fungovania smernice o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel a o kontrole plnenia povinnosti poistenia takejto zodpovednosti vrátane jej efektívnosti, účinnosti a súdržnosti s ostatnými politikami EÚ. Z hodnotenia vyplynulo, že uvedená smernica funguje celkovo dobre a netreba vykonať zmeny väčšieho rozsahu. Boli však identifikované štyri oblasti, v ktorých by boli vhodné cielené zmeny a to v odškodňovaní poškodených v dôsledku nehôd v prípade, že dotknutá poisťovňa je platobne neschopná, v minimálnych povinných výškach poistného krytia, v kontrole poistenia vozidiel členskými štátmi a v používaní potvrdení o minulých nárokoch na odškodnenie poistených novou poisťovňou. Na základe uvedených zistení bola prijatá nová smernica o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel a o kontrole plnenia povinnosti poistenia takejto zodpovednosti, ktorej transpozíciu do právneho poriadku Slovenskej republiky má za cieľ zabezpečiť predkladaný návrh zákona.
K

Štát si od poisťovní vypýtal odvod

25. 1. 2017 Poisťovne v tomto roku začali zdražovať niektoré druhy neživotných poistiek. Hore išlo najmä havarijné, ale aj cestovné poistenie. Môže za to najmä nový osempercentný odvod z poistného, ktoré si od nich vypýtal štát cez novelu zákona o poisťovníctve z konca minulého roka. O konkrétnych percentách zvýšenia cien poisťovne hovoriť nechcú, ale priznávajú, že s cenami išli hore.
Ostatné poisťovne odpovedali, že výšku poistného upravujú, ale nie paušálne o nejaké percento, ale individuálne podľa jednotlivých segmentov. Medzi odborníkmi na poistný trh sa šušká o zvýšení cien najmä pri havarijných poistkách od 10 do 20 percent. Poplatky finančným inštitúciám napríklad za auto by tak mohli ísť hore o niekoľko desiatok eur. Cestovné poistky už tiež išli mierne hore. Poistky za byty a domy sa zatiaľ poisťovne zdráhajú zdražovať, lebo sa boja konkurencie. Poisťovne už na jeseň zdražovali povinné zmluvné poistenie. To však nebolo preventívne kvôli novému odvodu, ale najmä preto, lebo toto poistenie je dlhodobo stratové. Ceny sú veľmi nízke už roky a na toto zákonné poistenie sa už platí osempercentný odvod niekoľko rokov. Vyššie ceny a odvody sa však budú týkať iba nových klientov. V novele zákona o poisťovníctve totiž neprešla retroaktivita. Ak si niekto bude chcieť meniť starú poistku za novú, už sa naň bude vzťahovať nová cena so zohľadneným odvodom. Výhodu má starý klient, ktorému sa poistka len predĺži, pre neho ostane platná pôvodná suma.
zdroj: hnonline.sk

Slovensko si v rebríčku korupcie pohoršilo

25. 1. 2017 Slovensko si v celosvetovom rebríčku vnímania korupcie pohoršilo o tri miesta a umiestnilo sa na 54. priečke. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy organizácie Transparency International (TI), ktorá hodnotí korupciu v 176 krajinách a územiach sveta.
O prvú priečku sa delia Dánsko a Nový Zéland, za nimi skončili ďalšie dve severské krajiny Fínsko a Švédsko. Na opačnej strane rebríčka skončilo Somálsko. V hodnotení za rok 2015 Slovensko získalo 51 bodov zo sto, je síce rovnaký počet ako pred rokom, znamená však posun o štyri miesta v rebríčku nadol. V dnes zverejnenom indexe za minulý rok stratilo oproti predchádzajúcej správe síce len jeden bod, to ale znamenalo prepad o desať miest. V porovnaní s ostatnými dvadsiatich siedmich členskými krajinami Európskej únie si Slovensko pohoršilo a skončilo na siedmom najhoršom mieste. Spomedzi krajín eurozóny sa za nás zaradilo už iba Taliansko a Grécko. Najhoršia situácia v EÚ panuje v oblasti korupcie v Bulharsku (41 bodov), tesne pred ním sa umiestnilo Grécko (44 bodov) a Taliansko (47 bodov). Priemerné európske skóre 65 bodov zo sto, Česko sa tak s 55 bodmi radí k podpriemeru.
zdroj: hnonline.sk

Na pracovnom trhu je najviac zamestnaných

23. 1. 2017 Zamestnanosť zlomila ďalší rekord. Slovákov ešte nikdy predtým nepracovalo viac, na počet ľudí bez práce to nevplýva. Pre ministra práce Jána Richtera je číslom roka 8,76 percenta. Práve s takouto nezamestnanosťou sa Slovensku v decembri podarilo ukončiť rok 2016.
Je to najnižšia miera nezamestnanosti za Richterovho úradovania. No do historického minima mu ešte stále chýba viac ako jeden percentuálny bod. Jeden rekord si však Richter môže pripísať. A to extra vysokú zamestnanosť. Rekord sme trhli už v druhom štvrťroku vlaňajška a podľa štatistikov sa na jeseň podarilo tromfnúť ďalší. Vysokú zamestnanosť podčiarkuje aj veľa voľných pracovných miest, ktoré hlásia úrady práce. Na konci decembra ich evidovali vyše 35-tisíc. Rok predtým ich bolo o osemtisíc menej.
zdroj: hnonline.sk

Tisíce domácností zaplatia za plyn viac

17. 1. 2017 Od nového roka mali Slováci odoberať zemný plyn lacnejšie až o 2,6 percenta ročne. Zlacnenie však nepocítia všetci zákazníci.
Štátny regulátor od nového roka zásadne mení rozdelenie taríf na odber plynu. Štyri tarify sa rozšíria na osem. A to bude pre tisíce ľudí znamenať, že si za plyn zaplatia viac. Najviac na zmenu doplatia veľké domácnosti, ktoré odoberajú viac ako štyritisíc kubíkov plynu ročne. Čiže tí, ktorí plynom aj kúria. Podľa šéfredaktorky portálu energia.sk Lenky Ferenčákovej sa zdražovanie plynu kvôli novej vyhláške regulačného úradu dotkne mnohých domácností. Dodala, že ich môžu byť až tisícky. Nespokojnosť a hnev. Drahší plyn a zmätok medzi odberateľmi. Presne to so sebou priniesla novinka z dielne štátneho regulátora, ktorá platí od začiatku tohto roka. Na základe novej vyhlášky sa zásadne zmenilo členenie domácností do taríf na odber plynu. Doterajšie štyri skupiny sa rozdelili hneď do ôsmich. Čo znamená, že domácnosti, ktoré doteraz spadali do jednej tarify, sa môžu od januára nájsť v novej. Nepatrná zmena má hneď niekoľko háčikov, na ktoré môžu ľudia „doplatiť“. Napríklad stúpajú poplatky.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viliam
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner