Povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca
8. 1. 2025
Povinné poistenie vzniká odo dňa vzniku právneho vzťahu, ktorý zakladá právo na príjem uvedený zákonom a zaniká dňom zániku tohto právneho vzťahu.
Povinné poistenie v nezamestnanosti fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti zaniká priznaním starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku alebo dovŕšením dôchodkového veku poberateľa výsluhového dôchodku.
Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti vzniká odo dňa prihlásenia sa na dobrovoľné poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky a zaniká dňom odhlásenia sa z dobrovoľného poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky. Okrem toho dobrovoľné poistenie zaniká aj odo dňa, v ktorom nie sú splnené podmienky určené zákonom pre dobrovoľné poistenie.
Povinné poistenie v nezamestnanosti sa zo zákona v určitých prípadoch prerušuje, napr. v období, v ktorom zamestnanec čerpá rodičovskú dovolenku, pracovné voľno bez nároku na mzdu, alebo v ktorom má zamestnanec neospravedlnenú neprítomnosť v práci. Presný výpočet, kedy sa zamestnancovi prerušuje povinné poistenie v nezamestnanosti, obsahuje ust. § 26 ods. 1 a 3 zákona o sociálnom poistení.
Poistné na poistenie v nezamestnanosti platí
- zamestnanec vo výške 1 % z vymeriavacieho základu
- zamestnávateľa vo výške 0,5 % z vymeriavacieho základu, ak platí poistné na financovanie podpory a vo výške 1 % z vymeriavacieho základu, ak neplatí poistné na financovanie podpory
- dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti vo výške 2 % z vymeriavacieho základu.
Za podmienok ustanovených zákonom sa z poistenia v nezamestnanosti poskytuje dávka v nezamestnanosti (ust. § 104 až § 108) slúžiaca na zabezpečenie príjmu zamestnanca a dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti v dôsledku nezamestnanosti.
Základnou podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je, aby bol poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky. Je dôležité podotknúť, že spôsob skončenia pracovnoprávneho vzťahu nemá žiadny vplyv na nárok na dávku v nezamestnanosti, jej výšku a ani na dobu poskytovania tejto dávky.
K
Nová elektronizácia účtovníctva
3. 1. 2022
Novela zákona o účtovníctve, ktorá nadobudla účinnosť 1. 1. 2022, umožňuje podnikateľom prechod účtovníctva do elektronickej podoby.
K uvedenej elektronizácii dochádza prostredníctvom archivovania účtovnej dokumentácie v elektronickej podobe a zavedenia elektronizácie do jednotlivých procesov pri vedení účtovníctva.
Zákon o účtovníctve zjednocuje a zrovnoprávňuje listinný a elektronický účtovný záznam, ktorým je údaj, ktorý je nositeľom informácie týkajúce sa predmetu účtovníctva alebo spôsobu jeho vedenia. Ide napríklad o účtovný doklad, ktorým je mzdový list, faktúra, zmluva a ďalšie. Listinný účtovný záznam je vyhotovený na papieri alebo vytlačený, zaslaný, prijatý alebo vyhotovený pre interné účely ako listinný. Elektronický účtovný záznam je vyhotovený, prijatý alebo sprístupnený v elektronickom formáte. Môže isť napríklad o prílohu e-mailu. Účtovná jednotka musí od momentu vyhotovenia až do lehoty uchovania účtovného záznamu preukázať vyhotovenie, resp. prijatie účtovného záznamu, ktoré môže zabezpečiť napríklad vnútorným kontrolným systémom účtovných záznamov alebo určením zodpovedných osôb v procese spracovania záznamov. Ďalej musí účtovná jednotka preukázať, že nedošlo k zmene obsahu skutočností v účtovnom zázname, čo môže zabezpečiť napríklad elektronickou výmenou údajov bez možnosti zásahu do obsahu účtovného záznamu. Nakoniec musí účtovná jednotka zabezpečiť čitateľnosť, respektíve obsah účtovného dokladu musí byť čitateľný ľudským okom.
V
Zmeny pri transformácii účtovného záznamu
3. 1. 2022
Novela zákona o účtovníctve prináša od 1. 1. 2022 pozitívne zmeny pri transformácii účtovného záznamu.
Prevod z listinnej podoby do elektronickej sa môže vykonať aj skenovaním. Uvedenú možnosť upravuje ustanovenie § 33 ods. 5 zákona o účtovníctve. Doteraz fungovala výlučná povinnosť transformácie len pomocou zaručenej konverzie, ktorú je možné aj naďalej vykonať. Výstupom skenovania je sken vo formáte PDF, PNG, JPEG, JPG, TIFF. Takýto účtovný záznam bude považovaný za preukázateľný a nie je potrebné uchovávať ho v pôvodnej listinnej podobe. Skenovať je možné všetky druhy účtovných dokladov. Je možné napríklad skenovať aj pokladničné doklady, ktoré boli doteraz typicky listinným účtovným záznamom. Pri transformácii účtovného záznamu musia byť dodržané viaceré všeobecné podmienky. Prvou podmienkou je, že transformovaný účtovný záznam musí byť preukázateľný, na základe čoho je zabezpečená vierohodnosť pôvodu, neporušiteľnosť obsahu a čitateľnosť účtovného záznamu. Druhou podmienkou je, že účtovný záznam môže byť predmetom transformácie len raz, čo znamená, že už raz transformovaný účtovný záznam do elektronickej podoby nie je možné spätne previesť na listinnú podobu. Treťou podmienkou je, že účtovný záznam musí byť uchovávaný v podobe, ktorá je výsledkom transformácie. Ako príklad môžeme uviesť, že faktúra v listinnej podobe sa skenom transformuje do elektronickej podoby, čo znamená, že sa uchováva v elektronickej podobe.
V
Ekonomická nálada na Slovensku sa zhoršila
31. 12. 2021
Dôvera slovenských podnikateľov a spotrebiteľov bola v decembri 2021 najnižšia za posledných deväť mesiacov. Najväčšie obavy panovali na konci roka medzi podnikateľmi v obchode a v službách, mierny pokles dôvery nastal aj v priemysle.
Ekonomická nálada na Slovensku sa v decembri zhoršila. Súhrnný sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu klesol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 5 bodov na úroveň 94,8, čo je najnižšia hodnota od marca tohto roka a zároveň výrazne pod úrovňou dlhodobého priemeru (o 7,7 bodu).
Pretrvávajúce problémy s dodávkami v priemysle, ktoré brzdia hospodársky rast, ovplyvnili na konci roka aj náladu podnikateľov v tomto odvetví. Indikátor dôvery po sezónnej úprave v decembri poklesol o 3,3 percentuálneho bodu (p. b.) na hodnotu -3,3.
Vývoj nepriaznivo ovplyvnilo najmä očakávané zníženie produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch, a to najmä vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, dopravných prostriedkov a farmaceutických výrobkov.
V
Koronavírus realitnému trhu neuškodil
27. 12. 2021
Obchodovanie s nehnuteľnosťami ovplyvnila pandémia nového koronavírusu tento rok oveľa menej než vlani. Ľudia sa s vírusom naučili žiť a realitný trh bol na vyšších obrátkach ako počas pandemickej jari či jesene 2020.
Pre TASR to skonštatoval analytik Realitnej únie Vladimír Kubrický. Obchodom na realitnom trhu však podľa neho pomohlo aj to, že pandémia bola od apríla do septembra na ústupe. Práve počas týchto mesiacov bývajú realitné transakcie na vzostupe.
Pri pohľade do minulosti analytik poznamenal, že pandémia spôsobila na realitnom trhu presný opak toho, čo sa po jej vypuknutí očakávalo.
"Mal sa znížiť dopyt a zvýšiť ponuka – ako dôsledok vyčíňania nového vírusu a koronakrízy. Predpoklady, že ľudia budú pod ťarchou svojich ekonomických problémov nútení hromadne predávať strechu nad hlavou, sa však nenaplnili," okomentoval analytik.
Ľudia síce od začiatku pandémie zmenu bývania často riešili, ale nie pre zlú finančnú situáciu. Dôvodom bolo podľa analytika to, že byt či dom sa pre nich stal oveľa dôležitejším prvkom než pred pandémiou.
V