Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Odvaha tárať

Za čo ťa jedni povýšia, za to ti iní vykrútia krk.

Ak lieky proti chorobe nezaberajú, najjednoduchšie je zmeniť chorobu.

Ešte aj pivo má zlú chuť, ak ho predpisuje lekár.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Žiadna správa nie je iba dobrá

V určitých situáciách je nadávanie rovnako účinné ako modlitba.

Miesto, z ktorého sa najlepšie kibicuje, je vždy hráčovi za chrbtom.

Ak máte nevyvrátiteľné dôkazy o tom, že pravda je na vašej strane, tak ich vyhlásia za neuveriteľné informácie.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Hlúposti sa medze nekladú

Nikto nemôže mať všetko odrazu - aj krásu aj rozum.

Múdry sliepku, čo znáša zlaté vajcia, kŕmi, hlupák ju zje.

Nič tak neškodí zdraviu, ako hlúpe nápady.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphy v parlamente

Zákon nevyhnutnosti: Na hlasovaní o zvyšovaní platov poslancov sa vždy nájde dostatok hlasov „za“.

Zákon funkčnosti: Čím má poslanec menej funkcií, tým lepšie plní svoje poslanie.

Zákon prirodzeného výberu: Poslanci vždy schvália tú najhoršiu verziu zákona.

(Murphyho zákonník)
Firma a práca

Ak zamestnanci neskončia prácu za prvých 24 hodín, nechajte ich pracovať aj v noci.

Šéf vám vždy bez problémov uzná, že mýliť sa je ľudské, ale nikdy vám neodpustí.

Preháňanie vždy škodí - hlavne vtedy, keď ide o práce.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca

8. 1. 2025 Povinné poistenie vzniká odo dňa vzniku právneho vzťahu, ktorý zakladá právo na príjem uvedený zákonom a zaniká dňom zániku tohto právneho vzťahu.
Povinné poistenie v nezamestnanosti fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti zaniká priznaním starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku alebo dovŕšením dôchodkového veku poberateľa výsluhového dôchodku.
Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti vzniká odo dňa prihlásenia sa na dobrovoľné poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky a zaniká dňom odhlásenia sa z dobrovoľného poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky. Okrem toho dobrovoľné poistenie zaniká aj odo dňa, v ktorom nie sú splnené podmienky určené zákonom pre dobrovoľné poistenie.
Povinné poistenie v nezamestnanosti sa zo zákona v určitých prípadoch prerušuje, napr. v období, v ktorom zamestnanec čerpá rodičovskú dovolenku, pracovné voľno bez nároku na mzdu, alebo v ktorom má zamestnanec neospravedlnenú neprítomnosť v práci. Presný výpočet, kedy sa zamestnancovi prerušuje povinné poistenie v nezamestnanosti, obsahuje ust. § 26 ods. 1 a 3 zákona o sociálnom poistení.
Poistné na poistenie v nezamestnanosti platí
- zamestnanec vo výške 1 % z vymeriavacieho základu
- zamestnávateľa vo výške 0,5 % z vymeriavacieho základu, ak platí poistné na financovanie podpory a vo výške 1 % z vymeriavacieho základu, ak neplatí poistné na financovanie podpory
- dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti vo výške 2 % z vymeriavacieho základu.
Za podmienok ustanovených zákonom sa z poistenia v nezamestnanosti poskytuje dávka v nezamestnanosti (ust. § 104 až § 108) slúžiaca na zabezpečenie príjmu zamestnanca a dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti v dôsledku nezamestnanosti.
Základnou podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je, aby bol poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky. Je dôležité podotknúť, že spôsob skončenia pracovnoprávneho vzťahu nemá žiadny vplyv na nárok na dávku v nezamestnanosti, jej výšku a ani na dobu poskytovania tejto dávky.
K

Slovenská ekonomika aj po 30 rokoch zaostáva za Českom

27. 12. 2022 Slovenská ekonomika aj po 30 rokoch od rozdelenia Československa zaostáva za výkonom českého hospodárstva. Slovensko však zaznamenalo rýchlejšie tempo približovania sa k priemeru životnej úrovne EÚ, ktoré sa v posledných rokoch však prakticky zastavilo.
V analýze hospodárskeho vývoja Slovenska v období jeho samostatnosti to uviedli analytici bankového domu Slovenská sporiteľňa, ktorá je najväčším peňažným ústavom v krajine a ktorá patrí do rakúskej skupiny Erste Group Bank.
"Slovensko bolo v parite kúpnej sily v 90. rokoch zhruba na polovici úrovne krajín EÚ, teraz sme na približne 80 percentách. Česko začínalo z výrazne vyššej úrovne, pri rozdelení Československa bolo na takmer 80 percent priemeru EÚ a teraz je zhruba na úrovni 90 percent," uviedli ekonómovia banky.
Podľa nich tak Slovensko urobilo väčší pokrok, ktorý nastal hlavne po vstupe do EÚ v roku 2004, a to vďaka novým zahraničným investíciám a zrýchleniu investícií do technológií. V poslednej dekáde Slovensko síce ekonomicky rástlo, avšak už nie tak rýchlo ako EÚ; taktiež Česko podľa ekonómov banky zaznamenalo v tomto období menší pokrok.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Poslanci schválili krízový rozpočet

23. 12. 2022 Slovensko má nový rozpočet na budúci rok, v parlamente získal 93 zo 136 hlasov. Poslanci ho schválili netradične tesne pred Vianocami a odvrátili tým hroziace rozpočtové provizórium. Podporu vopred deklarovali OĽaNO, Sme rodina, Za ľudí, časť nezávislých zákonodarcov a napokon sa pridala aj SaS.
S rozpočtom sa odvrátila hrozba provizória, pre ktoré by nemohla byť vyplácaná celá pomoc na drahé energie. Šéf rezortu hospodárstva Karel Hirman vopred varoval, že bez riadneho rozpočtu vie doručiť podporu na teplo, no už nie na plyn. Vďaka dotáciám by napokon mali plyn a teplo pre domácnosti od januára zdražieť v priemere len o 15 percent, aj keď pôvodne hrozili dvojnásobné až trojnásobné ceny.
Ceny elektriny by sa zmeniť nemali. A to vďaka lacnému prúdu od Slovenských elektrární a tiež štátnej podpory. Rovnako štát má vyplácať čiastočnú pomoc s energiami aj pre malé firmy a živnostníkov, aj keď tí budú mať od januára skokové zdraženie a dotácie by mali čerpať spätne vo februári.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Krajine reálne hrozí v januári rozpočtové provizórium

19. 12. 2022 Slovensko sa ocitlo pred ďalšou bezprecedentnou výzvou. Tesne pred vianočným obdobím a koncom roka poslanci zahlasovali za vyslovenie nedôvery vláde, ktorá bola následne odvolaná prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Vláda v demisii tak bude môcť fungovať len v obmedzenom režime a vo vzduchu stále visí otázka schválenia štátneho rozpočtu na budúci rok.
V prípade neprijatia nejakej formy štátneho rozpočtu bude od nového roka platiť provizórium, počas ktorého by mohol kabinet míňať len rovnaký objem prostriedkov ako v súčasnom roku. „Všetko teraz závisí od dosiahnutia konsenzu medzi lídrami parlamentných politických strán na predčasných parlamentných voľbách, ako aj podobe štátneho rozpočtu na budúci rok,“ povedal pre HN minister práce Milan Krajniak a podotkol, že od toho sa bude odvíjať aj riešenie pomoci s vysokými cenami energií v budúcom roku.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Hodinové náklady na prácu aj mzdy v eurozóne a EU vzrástli

19. 12. 2022 Hlavnými zložkami nákladov práce sú mzdové a nemzdové náklady. V eurozóne hodinová mzda v 3. štvrťroku 2022 stúpla o 2,1 percenta a nemzdová zložka vzrástla o 5,3 percenta. Hodinové náklady na prácu a tiež mzdy v eurozóne aj celej Európskej únii sa v 3. štvrťroku 2022 zvýšili. Informujeme o tom na základe údajov, ktoré v pondelok zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.
Podľa štatistík sa hodinové mzdové náklady v eurozóne za tri mesiace do konca septembra 2022 zvýšili medziročne o 2,9 percenta a v celej Únií o 3,4 percenta.
Hlavnými zložkami nákladov práce sú mzdové a nemzdové náklady. V eurozóne hodinová mzda v 3. štvrťroku 2022 stúpla o 2,1 percenta a nemzdová zložka vzrástla o 5,3 percenta. V Európskej únií sa hodinová mzda zvýšila o 2,8 percenta a nemzdová zložka o 5,3 percenta.
Eurostat uviedol tiež, že spomedzi členských krajín Európskej únie v 3. štvrťroku 2022 stúpli najviac hodinové náklady na prácu v Maďarsku (16,6 percenta), Bulharsku (16,3 percenta), Litve (13,9 percenta), Poľsku (13,3 percenta), Grécku (11,6 percenta) a Rumunsku (10,9 percenta%).
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner