Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Dobrá rada stojí groš

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)
Hlúposti sa medze nekladú

Najľahšie sa daruje to, čo ti nepatrí. Ide o pradávnu obyčaj, ktorá dnes prežíva renesanciu, a ktorú niektorí dokonca zlepšili tak, že predávajú, čo im nepatrí.

Nikto nie je múdry natoľko, aby odolal lichoteniu.

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphy optimista

Ak vaše slová prestávajú počúvať, je čas na zmenu štýlu: menej slov a viac úplatkov.

Ak ste klopali a nebolo vám otvorené, skúste ešte ukázať tisícku.

Ak ste nestihli vyskočiť, keď vám šéf povedal hop, nič sa nestalo – o chvíľu vám aj tak povie cup.

(Murphyho zákonník)

Potraviny na Slovensku lacnejú

15. 5. 2024 Tento trend by mohol pokračovať, predpovedajú analytici. Lacnejšie o minimálne desať percent sú rastlinné oleje, múka, vajcia i čerstvá a chladená zelenina. Veľká časť potravín na Slovensku postupne lacnie. Do konca marca tohto roka zlacnelo oproti minulému roku 40 percent kategórií potravín, čo je viac ako priemer Európskej únie. Trend zlacňovania potravín by mohol pokračovať. Zhodnotili to analytici Národnej banky Slovenska (NBS) Michal Marenčák a Rastislav Čársky v blogu o vývoji cien potravín. "Dobrou správou je, že veľká časť potravín u nás už lacnie. Na Slovensku narástli ceny od júna 2021 do marca 2023 o takmer 40 percent, pričom za posledný rok sa rast spomalil na 0,6 percenta. Nie je to ešte celkový pokles cien potravín, no do konca marca už zlacnelo medziročne 40 percent kategórií potravín. To je viac ako priemer Európskej únie," priblížili analytici NBS.
Ceny v Európe sú podľa analytikov NBS synchronizované. Jedlé oleje, maslo či mliečne produkty sú lacnejú naprieč celou Európou, je to spôsobené poklesom cien relevantných agrokomodít a poľnohospodárskych produktov na svetových trhoch.
Trend zlacňovania potravín by mohol aj naďalej pretrvávať. Podľa analytikov by ceny potravín už nemuseli rásť, keďže začali klesať náklady poľnohospodárov v EÚ. "Odráža to aj desaťpercentný medziročný pokles farmárskych a veľkoobchodných cien. Rovnako ceny hnojív, ako významný náklad v poľnohospodárskej výrobe, medziročne klesli o 40 percent. Výrazne sa zmiernil aj rast výrobných cien potravín a nižšie náklady sa prenášajú aj do spotrebiteľských cien," zhodnotili analytici Národnej banky Slovenska.
Doplnili, že takzvané momentum inflácie potravín, teda pohľad na trojmesačnú, sezónne očistenú infláciu v eurozóne, sa znížilo z dvojciferných úrovní na takmer jedno percento. "Spomaľuje sa aj na Slovensku a s ohľadom na doterajší výrazný nárast potravinárskych cien existuje priestor na pokračujúcu stabilizáciu," priblížili analytici.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

E-shopy hľadajú stovky ľudí a zvyšujú mzdy

15. 11. 2019 Počet záujemcov o prácu v internetových obchodoch medziročne klesol až o 15 percent.
Do vianočných sviatkov zostáva pár týždňov. Tomu zodpovedá aj aktivita obchodníkov vrátane e-shopov. Alza informuje, že „všetky darčeky vyriešite na Alza.sk“. Datart ponúka „darčeky skutočne pre každého“. Mnohým ľuďom pohodlný nákup prostredníctvom internetu vyhovuje. Nie všetci si však uvedomujú, aké úsilie musia e-shopy vynakladať, aby darčeky pre ich blízkych doručili.
(Zdroj: hnonline.sk)

Ekonomický pokles nemá vplyv na spotrebný tovar

15. 11. 2019 Sektoru pomáha dostupnosť na internete. Sektor spotrebného tovaru najviac profituje z ochoty nakupovať cez internet a darí sa mu aj počas ekonomického poklesu, aký sme zažili napríklad v rokoch 2009 až 2010. Ako povedal produktový a marketingový špecialista Across Private Investments Igor Gogoľ, celosvetový objem tržieb e-commerce (obchodovanie cez internet, pozn. red.) sa od roku 2014 strojnásobil na viac ako 3,5 mld. USD ročne.
Ani Slováci v tomto trende nezaostávajú. Podľa Slovenskej asociácie e-shopov pretečie takmer každé desiate euro, ktoré minieme na tovary a služby, cez stránky e-shopov. Je to vidieť aj na ich tržbách, ktoré na Slovensku a v Česku rastú každoročne o 15 percent. "V tomto predaji sa výnimočne darí najmä elektronike a módnemu priemyslu. Práve ten zažíva silné časy s medziročným nárastom tržieb až o 40 percent," uviedol Gogoľ. Faktory, akými sú schopnosť lepšie odolávať ekonomickým cyklom a rýchlo sa prispôsobovať novým trendom, podľa Gogoľa dokazujú, že sektor spotrebného tovaru môže byť trhom, kde sa investíciám bude dariť aj v neľahkých časoch. Neznamená to však podľa neho, že necyklické investície sú ochránené pred nervozitou, s ktorou sa v ťažkých časoch investori stretávajú. Preto aj kôš akcií necyklických spoločností zažil v rokoch 2008 až 2009 poklesy. Boli síce výrazne menšie ako všeobecné akciové indexy, ale stále na úrovni 25 percent. Možným riešením pre klienta je podľa Gogoľa konkrétnejší výber „necyklickej“ investície. Sľubných sektorov je viacero. Jeden z mála, ktorý zvyšuje svoje tržby aj v časoch ekonomickej recesie, je časť módneho priemyslu zameraného na predaj oblečenia pre masový segment," skonštatoval Gogoľ. Príkladom úspešného hráča na tomto poli je módna skupina CS Apparel Group, ktorá prevádzkuje dve značky na Slovensku a v Českej republike zamerané na návrh, výrobu a predaj oblečenia. Prvá, známa najmä v Česku, je SAM 73, v segmente „rodinnej módy“ s viac ako 100 kamennými pobočkami. "Investícia do takejto spoločnosti by bola žiarivým príkladom „necyklickej investície“, keďže najlepšie hospodárske výsledky dosiahla práve v rokoch 2008 až 2009," skonštatoval Gogoľ. Skupina neskôr rozšírila svoje portfólio akvizíciou druhej spoločnosti, ktorá je exkluzívnym distribútorom jednej z najviac cenených značiek oblečenia - Under Armour. Pre slabý rozvoj kapitálového trhu a nemožnosť kúpiť si akcie takýchto spoločností, ponúka finančný trh iné riešenie. Možnosť profitovať na úspechu tohto segmentu je podľa Gogoľa zabezpečená prevažne cez emisie vlastných podnikových dlhopisov. "Netreba však zabúdať aj na existujúce riziká, najmä na dôveru, ktorú investor vkladá do spoločnosti, resp. do jej schopnosti vrátiť investovaný kapitál v dohodnutom čase a za dohodnutých podmienok," dodal Gogoľ.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Hospodársky rast Slovenska v treťom kvartáli spomalil

15. 11. 2019 V bežných cenách od júla do konca septembra HDP na Slovensku dosiahol viac ako 24,5 miliardy eur. Slovenské hospodárstvo naďalej spomaľuje svoju dynamiku. V treťom kvartáli totiž hrubý domáci produkt podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR (ŠÚ) reálne stúpol o 1,3 percenta, čo oproti druhému štvrťroku znamenalo spomalenie dynamiky o 0,9 percentuálneho bodu.
Medzikvartálne v treťom štvrťroku oproti druhému hrubý domáci produkt Slovenska stúpol o 0,4 percenta, kým v predchádzajúcom štvrťroku rástol o 0,3 percenta. Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy hospodárstvo Slovenska rástlo v treťom kvartáli medziročne o 1,8 percenta. V bežných cenách sa pritom od júla do konca septembra vytvoril na Slovensku hrubý domáci produkt v objeme 24,561 mld. eur, čo predstavuje medziročný nárast o tri percentá. Rýchly odhad hrubého domáceho produktu bude na základe ďalších dostupných štatistických a administratívnych údajov spresnený, doplnený o štruktúry jednotlivých ukazovateľov. Spresnené údaje o vývoji hrubého domáceho produktu za tretí štvrťrok 2019 štatistici zverejnia 5. decembra tohto roka.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Z alternatívnych pohonov štát plánuje podporiť zatiaľ iba elektrické autá

15. 11. 2019 Kúpu elektromobilov by mal štát podporiť už v najbližšej dobe. Ministerstvo hospodárstvo SR plánuje aktuálne v rámci automobilov na alternatívne pohony podporiť formou dotácií iba elektrické autá. "Zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR umožňuje v budúcnosti pristúpiť k podpore všetkých alternatívnych palív a kategórií vozidiel, ktoré sú v zákone uvedené. V najbližšom období plánuje rezort hospodárstva vyhlásiť výzvu len na podporu kúpy batériových a plug-in hybridných elektrických vozidiel kategórie M1 a N1.
V súčasnosti sa výzva na podporu vozidiel s iným alternatívnym pohonom nepripravuje," uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva Maroš Stano. Vláda pritom v stredu schválila revíziu a aktualizáciu Národného politického rámca pre rozvoj trhu s alternatívnymi palivami, v ktorom sú prvýkrát definované národné ciele pre rozvoj vodíka ako alternatívneho paliva. Jeho súčasťou je aj sedem nových opatrení týkajúcich sa tejto oblasti. Medzi ne patrí napríklad vytvorenie finančného mechanizmu na umožnenie podpory nákupu vozidiel s alternatívnym pohonom, ako aj podpora rozvoja infraštruktúry pre alternatívne palivá, či podpora využívania alternatívneho paliva CNG (stlačený zemný plyn) a LNG (skvapalnený zemný plyn) v doprave. Pôvodne pritom rezort v dokumente v rámci opatrení navrhoval i oslobodenie alebo zníženie spotrebnej dane zo zemného plynu v prípade stlačeného, ako aj skvapalneného zemného plynu použitého v doprave, ale aj dočasné oslobodenie od platieb diaľničného mýta pre vozidlá na pohon CNG alebo LNG do roku 2025. Obe opatrenia však z textu vypadli. Ako objasnil hovorca ministerstva Maroš Stano, dôvodom boli zásadné pripomienky rezortov dopravy a financií v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Kúpu elektromobilov by mal štát podporiť už v najbližšej dobe. Výška príspevku na kúpu batériového elektromobilu bude 8 000 eur, v prípade plug-in hybridu to bude 5 000 eur. Získať ho budú môcť samosprávy, podnikatelia aj občania. Podrobnosti bude obsahovať program, ktorý rezort vyhlási ešte v tomto roku. Celková dotácia vo výške 5 mil. eur bude určená na kúpu osobných a ľahkých úžitkových vozidiel. Ministerstvo nadväzuje na pilotný projekt podpory kúpy ekologických vozidiel, ale v ešte výraznejšej forme. Kúpa elektromobilov bola v prípade pilotného projektu podporená sumou 3,5 mil. eur.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner