Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Márnivosť môže byť nebezpečná

Čim je človeku lepšie, tým menej myslí na zadné kolieska.

Tým, že sa človek nafúkne, ešte sa nestane balónom a nezačne lietať.

Kamaráta nepodtrhni skôr, ako si sám v bezpečí.

(Murphyho zákony v bájkach)
Veci sa kazia

Hlavný rozdiel medzi človekom a strojom je v tom, že dobre namazaný stroj nerobí taký hluk.

Manželská hádka po hodine ustane a rozhostí sa ticho. Do toho ticha manžel prehovorí: Som rád, že som ťa nakoniec presvedčil o tom, že mám pravdu. Aký koniec?! Ja len chytám druhý dych!

Čo majú spoločné ojazdené auto a vlastná manželka? Oboje spoľahlivo slúži, ale v spoločnosti sa s tým človek radšej nechváli...

(Murphyho zrnká II)
Newtonove zákony

Hocijaké teleso v pohybe má sklon ostať v pohybe, pokiaľ nezaintervenuje iná pevná hmota.

Každá akcia vyvolá rovnako silnú reakciu. Priama akcia vyvolá priamu reakciu.

Ak na teleso nepôsobí žiadna sila, teleso v pokoji zostane v pokoji a teleso v pohybe zostane v pohybe.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Život je smiešny

Advokát sa ujal obhajoby klienta. Už pol hodiny ho predstavuje ako človeka poriadneho, pracovitého, čestného, skromného, priateľského atď. Klient sa nakoniec rozčúli: „Človek mu zaplatí hromadu peňazí, aby ho obhájil, a on tu celý čas vykladá o niekom úplne inom!“

„Moja manželka vzala všetky vkladné knižky a ušla.“ „To máš dobré! Moja ich zobrala tiež, išla do obchodu a navyše sa ešte aj vrátila!“

„Uveďte príklad na neproduktívne uloženie kapitálu!“ „Pozvať na koňak do baru vlastnú manželku.“

(Myšlienky bez cla)
Hlúposti sa medze nekladú

Nikto nemôže mať všetko odrazu - aj krásu aj rozum.

Prvý na rade je vždy ten, kto vytřča z radu.

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

(Murphyho zákony v bájkach)

Potraviny na Slovensku lacnejú

15. 5. 2024 Tento trend by mohol pokračovať, predpovedajú analytici. Lacnejšie o minimálne desať percent sú rastlinné oleje, múka, vajcia i čerstvá a chladená zelenina. Veľká časť potravín na Slovensku postupne lacnie. Do konca marca tohto roka zlacnelo oproti minulému roku 40 percent kategórií potravín, čo je viac ako priemer Európskej únie. Trend zlacňovania potravín by mohol pokračovať. Zhodnotili to analytici Národnej banky Slovenska (NBS) Michal Marenčák a Rastislav Čársky v blogu o vývoji cien potravín. "Dobrou správou je, že veľká časť potravín u nás už lacnie. Na Slovensku narástli ceny od júna 2021 do marca 2023 o takmer 40 percent, pričom za posledný rok sa rast spomalil na 0,6 percenta. Nie je to ešte celkový pokles cien potravín, no do konca marca už zlacnelo medziročne 40 percent kategórií potravín. To je viac ako priemer Európskej únie," priblížili analytici NBS.
Ceny v Európe sú podľa analytikov NBS synchronizované. Jedlé oleje, maslo či mliečne produkty sú lacnejú naprieč celou Európou, je to spôsobené poklesom cien relevantných agrokomodít a poľnohospodárskych produktov na svetových trhoch.
Trend zlacňovania potravín by mohol aj naďalej pretrvávať. Podľa analytikov by ceny potravín už nemuseli rásť, keďže začali klesať náklady poľnohospodárov v EÚ. "Odráža to aj desaťpercentný medziročný pokles farmárskych a veľkoobchodných cien. Rovnako ceny hnojív, ako významný náklad v poľnohospodárskej výrobe, medziročne klesli o 40 percent. Výrazne sa zmiernil aj rast výrobných cien potravín a nižšie náklady sa prenášajú aj do spotrebiteľských cien," zhodnotili analytici Národnej banky Slovenska.
Doplnili, že takzvané momentum inflácie potravín, teda pohľad na trojmesačnú, sezónne očistenú infláciu v eurozóne, sa znížilo z dvojciferných úrovní na takmer jedno percento. "Spomaľuje sa aj na Slovensku a s ohľadom na doterajší výrazný nárast potravinárskych cien existuje priestor na pokračujúcu stabilizáciu," priblížili analytici.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Na lacné energie môžeme definitívne zabudnúť

24. 1. 2022 Zdá sa nám, že inflácia je dramaticky vysoká. Možno aj preto, že posledných približne pätnásť rokov sme ju mali nízku, dokonca tri roky za sebou zápornú. Keď sa však na to pozrieme v dlhšom časovom horizonte, Slovensko malo skúsenosti aj s omnoho dramatickejšími inflačnými momentmi. No teraz sa nazbierali také ojedinelé príčiny, aké sa v minulosti nevyskytli. Je tu súbeh toho, že svetová ekonomika sa zbiera z pandemickej recesie, a to veľmi nerovnomerne.
Keď si ju predstavíme ako volejbalovú sieť a každé odvetvie ako jeden uzlík v nej, sú prepojené. Niektoré sa zbiehajú veľmi nerovnomerne, iné sa rozbiehajú a ďalšie výrazne zaostávajú, a tak viaznu komponenty. Dodávateľsko-odberateľské vzťahy sú preto naštrbené. Chýbajú zložky, dodávky meškajú a predražujú sa. Takúto situáciu sme tu ešte nemali.
Vždy, keď sme sa doteraz štandardne stretávali v ekonomikách s recesiami, boli spojené skôr tým, že ceny nerástli. A teraz sa tvorí iná situácia. Napriek útlmu naberajú infláciu. Pridáva sa geopolitika, problémy s energiami, zároveň ťah na zelenú ekonomiku a boj proti klimatickým zmenám, ktorý zase prispieva k tomu, že energie sú drahšie. Považujem však za dôležité nerobiť paniku, lebo tá ešte k tomu prispieva.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Šéfovia firiem očakávajú zlepšenie globálnej ekonomiky

18. 1. 2022 Približne 77 percent generálnych riaditeľov svetových firiem predpovedá pre tento rok zlepšenie globálnej ekonomiky, zatiaľ čo 15 percent očakáva zhoršenie podmienok. Optimizmus tak dosiahol desaťročné maximum. Vyplýva to z výsledkov 25. ročníka globálneho prieskumu názorov generálnych riaditeľov, ktorý spoločnosť PwC uskutočnila medzi 4446 generálnymi riaditeľmi v 89 krajinách a teritóriách vlani v októbri a novembri.
Optimizmus generálnych riaditeľov na rok 2022 je o percentuálny bod vyšší ako pred rokom a o 54 percentuálnych bodov vyšší ako v roku 2020, keď viac ako polovica z nich predpovedala pokles ekonomiky.
Hoci medzi generálnymi riaditeľmi panuje všeobecný optimizmus ohľadom hospodárskeho rastu v roku 2022, perspektíva sa v jednotlivých krajinách a teritóriách značne líši.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Rodičovský bonus by znamenal krátenie dôchodkov

12. 1. 2022 Rodičovský bonus podľa súčasného návrhu by znamenal krátenie budúcich dôchodkov. Vyhlásil to nezaradený poslanec Národnej rady a podpredseda strany Hlas Erik Tomáš. Reagoval tak na pondelkovú tlačovú konferenciu ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina), počas ktorej minister vyzdvihol potrebu prijatia formy rodičovského bonusu, aby sa odstránila diskriminácia dôchodcov, ktorí vychovali deti.
"Minister Krajniak na pôvodnom návrhu rodičovského bonusu nič nezmenil a naďalej tají formu jeho financovania, ktoré by len za prvý rok fungovania spôsobilo sekeru v štátnych financiách vyše pol miliardy eur," poznamenal Tomáš.
Z vyjadrení ministra sa však podľa Tomáša dá vyčítať, že spomínané prostriedky chce získať aj na úkor krátenia budúcich dôchodkov, a to znížením takzvanej dôchodkovej hodnoty.
Ako dodal poslanec, opatrenie je podľa neho diskriminačné voči bezdetným rodičom, ako aj tým, ktorých deti sú zdravotne ťažko postihnuté alebo pracujú v zahraničí.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Stravovanie SZČO po novom

11. 1. 2022 S cieľom znížiť administratívnu záťaž sa do účinnosti od 1. 1. 2022 dostala zmena pri daňovom posudzovaní stravovania daňovníkov s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.
Ide napr. o živnostníkov alebo osoby, ktoré vykonávajú činnosť podľa osobného predpisu. Zmena v § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov účinného od 1. 1. 2022 spôsobila, že daňovníci si z pôvodného uplatniteľného výdavku v sume 100 % zo stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5 – 12 hodín, môžu uplatniť len 55 %. Pri aktuálnych hodnotách došlo k zníženiu z 5,10 eur na 2,81 eur. Vynaložené výdavky na stravovanie už síce nie je potrebné preukazovať dokladmi, ale súčasne dochádza k zvýšeniu ich daňového zaťaženia.
K
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner