Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Zákony odkladania

Nikdy sa nedá vedieť, aká hlboká je mláka, až kým do nej nevstúpime.

Skoro do všetkého je ľahšie sa zamiešať, ako sa z toho vymotať.

Napredovanie vedy sa dá zmerať počtom novo objavených výnimiek zo zákonov, dovtedy považovaných za absolútne platné.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Parkinsonove zákony - V. večer

Pomyselná dôlžitosť a zložitosť práce rastie úmerne s časom, ktorý je na jej vykonanie.

Tímová práca je dôležitá tým, že dáva možnosť za neúspech obviniť druhých.

Keď už nevieš čo robíš, rob to aspoň precízne.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Odvaha tárať

Ak lieky proti chorobe nezaberajú, najjednoduchšie je zmeniť chorobu.

Skutočnosť, že sa operácia dá vykonať, ešte neznamená, že sa aj musí vykonať.

Bohovia síce medzi sebou vedú vojny, ale sami v nich nebojujú – na to majú ľudí.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

O čo bezpečnejšie miesto, o to rýchlejšie vás oberú.

Lož má ešte kratšie nohy ako krtko.

Nič nie je väčšie a silnejšie ako strach.

(Murphyho zákony v bájkach)
Mnoho je na svete mocného...

Nepoctivosť nikdy nenechá oddýchnuť si toho, v koho srdci prebýva. (Cicero)

Šťastný je ten, komu bolo aj v starobe dopriate ísť za múdrosťou a správnym úsudkom. (Platón)

Život je ako divadelná hra. Vôbec nezáleží na tom, ako dlho trvalo predstavenie. Podstatné je to, ako dobre bolo odohrané. (Seneca)

(Myšlienky bez cla)

Poslanci schválili zvýšenie mimoriadnej dane pre rafinérie

23. 3. 2023 Solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií sa zvýši z 55 percent na 70 percent nadmerného zisku. Zároveň bude platiť nielen za zdaňovacie obdobie minulého roka, ale aj za rok 2023. Vyplýva to z novely zákona o solidárnom príspevku, ktorú poslanci Národnej rady SR v stredu definitívne schválili. Snemovňa v rámci nej schválila aj pozmeňujúci návrh poslankyne Petry Hajšelovej, ktorý z platenia solidárneho príspevku vyňal ťažbu uhlia. Zámerom je podporiť transformáciu regiónu horná Nitra, v ktorom sa tento rok končí ťažba hnedého uhlia a potrebuje investície na ďalší rozvoj.
Poslanci naopak nesúhlasili s dvoma pozmeňujúcimi návrhmi, ktorých cieľom bolo upraviť sadzbu solidárneho príspevku. Peter Kremský navrhoval jej zvýšenie na 90 percent, Marián Viskupič zase ponechanie na doterajšej úrovni 55 percent. Novelu predložili do parlamentu poslanci z hnutia OĽaNO. Cieľom je podľa nich vrátiť úpravu zdaňovacieho obdobia a výšku sadzby príspevku na úroveň pôvodného vládneho návrhu zákona. Zákon schválil parlament vlani v decembri so zmenami, ktoré vyplynuli z rokovaní výborov a ktoré jeho znenie zmiernili. Mimoriadne zdanenie sa dotýka najmä bratislavskej rafinérie Slovnaft. Aj keď zavedenie solidárneho príspevku vyplýva z nariadení EÚ, zdanenie v aktuálnej výške Slovnaft odmietol a zvažuje podanie žaloby na arbitrážny súd.
B
(Zdroj: www.trend.sk/spravy)

Trestnoprávna zodpovednosť právnických osôb

3. 2. 2010 Podľa návrhu novely Trestného zákona, ktorú dnes odsúhlasila vláda, by mali byť sankcionované právnické osoby, ak v súvislosti s ich činnosťou došlo ku spáchaniu trestného činu. V návrhu novely Trestného zákona, ktorú dnes vláda odsúhlasila, sa počíta so zavedením nových sankcií, a to zhabaním určenej výšky finančných prostriedkov alebo majetku. Tieto ochranné opatrenia prokurátor navrhne prokurátor vo veci, kde bolo začaté trestné stíhanie z dôvodu, že riadiace osoby sa dopustili trestného činu alebo zanedbali dohľad a kontrolu, čím došlo k spáchaniu trestného činu podriadenými.
Z materiálu vyplýva, že v rámci vyšetrovania nebude potrebné zistiť, kto spáchal trestný čin. Aj v prípade, že páchateľ nebude zistený a preukáže sa, že riadiace osoby spáchali trestný čin alebo zanedbali svoje povinnosti, navrhne prokurátor ochranné opatrenia. V prípade zhabania určenej výšky finančných prostriedkov súd najprv uloží k úhrade finančnú čiastku, ktorá sa v prípade nezaplatenia zhabe. Pri určovaní výmeru výšky zhabaných finančných prostriedkov súd bude zvažovať poľahčujúce a priťažujúce okolnosti. Zhabanie majetku sa bude viazať len na spáchanie taxatívne vymedzených trestných činov. O ochranných opatreniach bude zmienka aj v registri trestov. Hlavným cieľom zavádzania aj trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb, nielen právnej, je vyhnúť sa stavu, že nikto nebude postihnutý, ak nedôjde k postihnutiu páchateľa, ak ho nie je možné v dôsledku zložitých štruktúr riadenia v obchodných spoločnostiach zistiť. Legitímnym zámerom pri postihu právnických osôb za trestné činy fyzických osôb je generálna prevencia. V nadväznosti na zmeny navrhované v Trestnom zákone sa navrhuje vykonať aj súvisiace zmeny v Trestnom poriadku. Čiastkové zmeny sa v súvislosti so zmenou trestných kódexov majú realizovať aj v oblasti úpravy správy a vymáhania súdnych pohľadávok, registra trestov a konkurzného práva. K účinnosti právnej normy by malo dôjsť od júna tohto roku.
(Zdroj: HNONLINE)

Novela zákona o verejnom obstarávaní, zákona o pomoci z eurofondov a ďalších zákonov

3. 2. 2010 Plénum NR SR dnes v hlasovaní schválilo novelu zákona o pomoci a podpore poskytovanej z fondov Európskeho spoločenstva. Novela by mala priniesť sprehľadnenie a zjednodušenie čerpania z eurofondov.
Do druhého čítania sa dostal i návrh novely o metrológii upravujúcej nejednoznačné a ťažko vykonateľné ustanovenia v praxi. Ďalší legislatívny proces čaká aj novelu petičného zákona, ktorá bola posunutá do druhého čítania. Hlasovaním prešla aj novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá ruší oprávnenie Úradu pre verejné obstarávanie na určenie neplatnosti zmluvy. Parlament dnes schválil aj novelu zákona o elektronických komunikáciách z dielne rezortu dopravy.
(Zdroj: WEBNOVINY)

Najabsurdnejší bankový poplatok

2. 2. 2010 Favoritom piateho ročníka ankety o najabsurdnejší bankový poplatok je zatiaľ platba za vklad na pobočke na vlastný účet. Hlasovalo zaň takmer 34 % z približne 39 000 účastníkov ankety. Ďalšie miesta obsadili poplatok za pripísanie úroku (14 %) a poplatok za predčasne splatený úver (necelých 9 %).
Súťaž organizuje server „bankovnipoplatky“. Za najabsurdnejší bol účastníkmi ankety označený poplatok za zistenie zostatku prostredníctvom bankomatu (8 %) a poplatok za platbu za výpis z účtu zaslaný elektronickou formou (5,6 %). Vo finálovom kole do konca februára budú teraz návštevníci serveru medzi všetkými piatimi poplatkami. „Víťaza“ najabsurdnejšieho bankového poplatku server vyhlási na začiatku marca.
(Zdroj: HNONLINE)

Štát chce podporiť výstavbu nájomných bytov

2. 2. 2010 Pre sociálne slabších má byť v budúcnosti jednoduchšie získať nájomný byt. Štát chce počas najbližších dvoch rokov podporiť výstavbu vyše päťtisíc takýchto bytov. V tomto roku by ich malo byť až 2 500. S finančnou podporou týchto bytov už počíta aj štátny rozpočet a vyčlenil na to 47 miliónov eur. S podporou štátu by sa však mali stavať aj nájomné byty vyššieho štandardu, s cieľom vyššej flexibility pracovného trhu.
V nasledujúcom roku plánuje vynaložiť ešte o tri milióny eur viac. V Koncepcii štátnej bytovej politiky do roku 2015, ktorú vláda plánuje prerokovať na jej stredajšej schôdzi, sa hovorí o tom, že nájomné bývanie na Slovensku je jedným z kľúčových problémov, ktoré je potrebné riešiť, a to z hľadiska jeho fyzickej, ako aj cenovej dostupnosti. Štátne dotácie musia pomôcť najmä mestám a obciam, ktorých úlohou je stavať nájomné byty. Výška podpory bude závislá na veľkosti bytu či ceny za meter štvorcový. V praxi to znamená, že v prípade ak priemerná plocha nájomného bytu bežného štandardu napríklad neprevyšuje 50 metrov štvorcových a cena za jeden takýto meter nie je vyššia ako 900 eur, štát poskytne na výstavbu bytu dotáciu na úrovni 30 percent z celkových nákladov. Podľa podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska by takto nastavený systém mohol byť motivujúci, aby sa nájomné byty stavali vo väčšej miere. Nárok na sociálne bývanie v nájomnom byte má fyzická osoba, ktorej mesačný príjem v domácnosti nepresiahne trojnásobok životného minima. V prípade, že v domácnosti je osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo osamelý rodič s nezaopatreným dieťaťom, nesmie mesačný rozpočet presiahnuť štvornásobok životného minima. Podmienky poskytnutia bytu aj výšku dotácie má od začiatku budúceho roka určovať zákon o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní. Nájomné byty by však mali byť dostupné nielen pre sociálne slabšie skupiny. Život v podnájme totiž pracovnému trhu pomáha a umožňuje, aby trh práce bol flexibilný. Väčšina ľudí, pokiaľ nežije vo svojom, nemá problém sa za prácou presťahovať.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner