Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho postrehy

Kde pijú, pi. Kde jedia, jedz. Kde pracujú, radšej nezavadzaj.

Najlepšie, čo človek môže urobiť, je čakať, kým to zaňho neurobia iní.

Príslovie hovorí, že to, čo môžeš urobiť zajtra a pozajtra, máš spraviť dnes a budeš mať dva dni voľna. Ale ak to, čo máš urobiť zajtra a pozajtra, odložíš, na popozajtra budeš mať tiež dva dni voľna.

(Murphyho zrnká II)
Všeobecné ustanovenia

Proti tým, čom vám chcú dobre, niet ochrany.

Matka príroda je macocha.

Skazené veci vyzerajú vždy lepšie, ako tie neskazené.

(Murphyho zákonník)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

Najväčším nebezpečím pre človeka je jeho márnivosť.

Len somár sa snaží o to, na čo nemá, bežať ako kôň.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho zákonník

Ak jediné, čo vám súd pri rozvode prisúdil, je staré auto, na druhý deň vám ho ukradnú.

Neexistuje zmluva, z ktorej by dobrý advokát neurobil bezcenný zdrap papiera.

Zajtra bude ešte horšie ako je dnes!

(Murphyho zrnká II)
Zákony života

Ľudská predstavivosť má svoje hranice oveľa nižšie, ako sú hranice možností vecí kaziť sa.

Na každý problém už existuje riešenie. Akurát nikto nevie, na ktorý problém patrí ktoré riešenie.

Ak ste na dne, nevyskakujte, ale radšej sa dobre držte, aby ste sa cezeň nepreborili.

(Murphyho zákonník)

Portál určený na dotácie na elektromobily skolaboval

13. 12. 2019 Záujem bol veľký, za 30 minút sa minulo 1,2 milióna eur. Záujem o pridelenie dotácie na nákup elektromobilov je mimoriadny. Za prvých 30 minút od spustenia registrácie požiadali na portáli chcemelektromobil.sk záujemcovia o dotácie na kúpu elektromobilu alebo plug-in hybridu v celkovej výške 1,2 milióna eur a následne portál skolaboval.
Povedal to v stredu po rokovaní vlády minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) Rezort hospodárstva vyčlenil na tieto dotácie päť miliónov eur. "Toto opatrenie padlo na úrodnú pôdu a záujem o elektromobily je veľký," skonštatoval Žiga. Minister v minulosti nevylúčil, že v prípade veľkého záujmu by mohlo ministerstvo celkovú sumu zvýšiť. Dočasne prerušená registrácia. Podľa vedúceho oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislava Jurikoviča je registrácia žiadostí dočasne prerušená. SIEA, ktorá žiadosti registruje, o tom informuje aj na stránke chcemelektromobil.sk. "Dôvodom sú neočakávané technické príčiny a množstvo neoprávnených zásahov z externého prostredia bezprostredne po spustení registrácie," uviedol Jurikovič, podľa ktorého je predpokladaný termín opätovného spustenia registrácie vo štvrtok (12. 12.) od 12.00 h. "Alokované finančné prostriedky zatiaľ neboli vyčerpané," dodal. Rok na kúpu. Záujemcovia o nový elektromobil môžu dostať dotáciu na jeho obstaranie vo výške 8000 eur, pri kúpe plug-in hybridu je dotácia 5000 eur. Rezort hospodárstva podpíše s úspešnými žiadateľmi zmluvu a tí budú mať 12 mesiacov na to, aby si kúpili auto. Následne im štát dotáciu refunduje. Automobil budú musieť vlastniť minimálne dva roky a nebudú môcť využiť lízing. Fyzická osoba nepodnikateľ a subjekty verejnej samosprávy budú mať možnosť získať podporu na jedno vozidlo, podnikateľov bude obmedzovať maximálna povolená výška dotácií od štátu v súlade s legislatívou EÚ. Maximálna obstarávacia cena vozidla, na ktoré bude možné získať dotáciu, je 50.000 eur s daňou z pridanej hodnoty (DPH).
(Zdroj: Ekonomika.sme.sk )

Ceny potravín nekopírujú zlacňovanie surovín, z ktorých sa vyrábajú

26. 3. 2009 Preto si na ne onedlho posvietia kontrolóri ministerstiev financií a pôdohospodárstva. Silné euro a slabé susedné meny otvorili cenové nožnice, ale ceny sú drahšie aj preto, lebo výrobcovia a obchodníci príliš pomaly alebo vôbec nereagujú na zlacňovanie vstupných surovín.


Cenová rada rozhodla, že vo vybraných podnikoch spracovateľského priemyslu urobia kontrolu ministerstvá. Zistia, či sa v tvorbe cien dodržiavajú trhové prístupy. Kontrole sa nevyhnú mliekárne, výrobcovia a spracovatelia múky a producenti tukov a stolových olejov.
Cenová rada bude rokovať aj s obchodnými reťazcami, pretože ten istý reťazec napríklad v Maďarsku je podstatne lacnejší ako na Slovensku.
Podľa štátneho tajomníka rezortu pôdohospodárstva si mnohí výrobcovia aj predajcovia žijú na úkor krízy.
Ministerstvo financií prijalo odporúčania cenovej rady a  je pripravené kontroly urobiť. Firmy, ktoré budú musieť predložiť všetky cenové a ďalšie doklady budú známe už o dva týždne.
(Zdroj: HNONLINE)

Investujte do turizmu

25. 3. 2009
Publikáciu s týmto názvom vydalo Ministerstvo hospodárstva SR. Láka ňou potenciálnych investorov do cestovného ruchu. Výhodou Slovenska sú nízke mzdy, daňový systém s 19-percentnou rovnou daňou, flexibilný pracovný trh, pracovné právo, rozvoj infraštruktúry, dobrá znalosť cudzích jazykov, výkonná ekonomika, vzdelaná pracovná sila aj zavedenie spoločnej európskej meny. 
Podľa reozortu hospodárstva je rozvoj turizmu jednou z priorít vlády. Štát je pripravený potenciálnym investorom poskytnúť aj pomoc, a to vo forme úľav na dani, príspevok na novovytvorené pracovné miesta, finančný príspevok, či zvýhodnené podmienky pri získavaní nehnuteľného majetku štátu alebo obcí.
(Zdroj: HNONLINE)

Dopady odkladu splátok úveru či hypotéky

25. 3. 2009 V prípade, že nevládzete splácať pôžičku alebo úver, je možné banku požiadať buď o odloženie splátok, predĺženie ich splatnosti, individuálne splátky či o konsolidáciu dlhov.
Odloženie splátok však neznamená, že nemusíte platiť nič. Potrebné je rátať s poplatkami za zmenu zmluvných podmienok, predĺží sa čas splácania a teda i úver.
Platenie úveru sa predĺži a predraží aj pri predĺžení splatnosti splátok.
Aj tu platí staré známe - všetko niečo stojí, najmä pri zmene zmluvných podmienok. No rozhodne sa vždy treba dohodnúť s bankou. Bez dohody by sa žiadne vážne rozhodnutia nemali robiť svojvoľne.
Čo robiť, ak nemáte peniaze na úver či hypotéku
- nepodľahnite panike a racionálne zvažujte pohľad na možné riešenia
- preštudujte si úverovú zmluvu - aké sankcie vás čakajú za neplnenie povinností
- ak je úver poistený, treba si preveriť možnosti uplatniť si nárok na plnenie v poisťovni
- napíšte  list alebo žiadosť banke a navrhnite  viac možností splácania
- ústne dohody s bankovou inštitúciou žiadajte potvrdiť písomne
- všetku komunikáciu si archivujte vo viacerých kópiách
- neprerušujte komunikáciu s bankou - odpovedajte jej do niekoľkých dní
- ak vám nevyhovuje riešenie, ktoré vám navrhli, nebojte sa odmietnuť ho jasnými argumentami a navrhnite iné možnosti
- počítajte s vyššími nákladmi - poplatkami za zmeny v zmluve, vyššími úrokmi či sankciami
- neberte si ďalšie úvery na preklenutie problémov s existujúcimi pôžičkami.
Požiadajte o individuálne splátky 
Informujte banku, aké máte možnosti splácania. Konsolidácia dlhov je pre niektorých dobrou možnosťou. No nie pre všetkých. Klienti, ktorí už v úverovom registri figurujú ako dlžníci sa podľa bankovej ombudsmanky len ťažko dostanú k banke, ktorá by mala záujem im opäť požičať.  Konsolidácia dlhov je spôsob vhodných pre tých, ktorých platby ochádzali včas, ale potrebujú si urovnať dlhy v rôznych spoločnostiach do jedného prehľadného dlhu, prípadne lacnejšieho.
(Zdroj: HNONLINE)

Slovensko patrí do prvej tridsiatky

24. 3. 2009 Pre biznis je Slovensko stále atraktívne. Vyplýva to z rebríčka časopisu Forbes, podľa ktorého patríme do prvej tridsiatky najatraktívnejších krajín.
Rebríček Forbes podobne ako decembrové rozhodnutie agentúry Standard & Poor’s zvýšiť Slovensku ratingovú známku na A+, teda najvyšší stupeň v regióne, pripomína podceňovaný význam, ktorý má prijatie eura pre vyhliadky slovenského hospodárstva uprostred krízy.
Do top trojky najlepších krajín pre podnikanie patrí USA, Kanada a Dánsko.  Slovensko sa spomedzi krajín  Vyšehradskej štvorky umiestnilo najvyššie a oproti vlaňajšku si polepšilo o šesť miest.  Hlavnú zásluhu na tom  má podľa analytikov  príprava na euro, ktorá Slovensku  umožnila udržať potrebné ekonomické parametre na uzde. Forbes si všímal pri 127 porovnávaných krajinách vytváranie podmienok na podnikanie za predchádzajúcich dvanásť mesiacov do februára tohto roka, ako aj výkonnosť ekonomiky s prihliadnutím na dostupné ekonomické údaje za rok 2008. Základnými ukazovateľmi boli sloboda podnikania, osobná sloboda a vlastnícke práva, inovácie, technológie, korupcia, ochrana investorov, daňové zaťaženie a trh.
V porovnaní s minuloročným hodnotením si Slovensko pohoršilo v daňovej oblasti. Toto zhoršenie  spôsobila vyššia administratívna záťaž, ako aj skomplikovanie dovtedy jednoduchého daňového systému.
Česko sa v rebríčku umiestnilo na 38. mieste.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner