Podpora najmenej rozvinutých okresov
13. 9. 2021
Cieľom návrhu zákona č. 336/2015 Z. z. o podpore najmenej rozvinutých okresov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zefektívnenie poskytovania finančného príspevku na pomoc najmenej rozvinutým okresom, a to s ohľadom na jeho lepšiu adresnosť a transparentnosť.
Návrh zákona rovnako reaguje na transformáciu úloh a mieru zodpovednosti, ktoré s účinnosťou od 1. júla 2020 prešli na novovzniknuté Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, čo súvisí i s prechodom kompetencie rozhodovania o poskytnutí regionálneho príspevku.
Návrh zákona prinesie urýchlenie a zefektívnenie procesov pri poskytovaní regionálneho príspevku a zároveň zohľadňuje odporúčania Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky, ktoré vyplynuli z výsledkov kontroly zameranej na čerpanie regionálneho príspevku, príčiny a dopady nečerpania na plnenie úloh akčného plánu. Nahrádza sa pôvodný model prípravy a vyhodnocovania výziev na poskytnutie regionálneho príspevku založeného na odporúčaniach okresných úradov novým transparentným modelom Riadiacich výborov zložených zo zástupcov Ministerstva investícií regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, vyšších územných celkov, do ktorých najmenej rozvinuté okresy patria, okresných úradov najmenej rozvinutých okresov, miest a obcí najmenej rozvinutých okresov a sociálno-ekonomických partnerov. Skúsenosti z minulosti totiž odhalili i prípady, kedy dochádzalo k zjavne neúčelnému nakladaniu s regionálnymi príspevkami bez priamej väzby na riešenie rozvojového problému v regióne.
Návrh zákona prinesie zjednodušenie procesu schvaľovania záväzných dokumentov týkajúcich sa poskytovania regionálneho príspevku. Nahrádzajú sa vládou schválené dva záväzné dokumenty, t. j. Akčný plán najmenej rozvinutého okresu a Ročné priority, jedným záväzným dokumentom Plánom rozvoja, ktorý ako komplexný dokument pre poskytovanie podpory najmenej rozvinutému okresu bude obsahovať súbor konkrétnych aktivít na riešenie rozvojového problému v regióne. Návrh zákona zavádza i novú koncepciu najmenej rozvinutých území, ako území tvorených susediacimi najmenej rozvinutými okresmi s rovnakými či podobnými problémami, v rámci ktorých existuje potreba plánovania regionálneho rozvoja týchto území s ohľadom na širšie súvislosti prirodzeného regiónu.
Návrh zákona prihliada aj na potrebu aktualizácie kritérií na posudzovanie okresu ako najmenej rozvinutého okresu, a to o kritérium, ktoré medzi najmenej rozvinuté okresy radí i okresy kompletne obklopené najmenej rozvinutými okresmi. Z poznatkov z praxe totiž plynie, že pokiaľ sa takýto okres vyskytne, ide zväčša o okres, ktorý má spravidla rovnaké rozvojové problémy ako sú v okresoch spĺňajúcich podmienku najmenej rozvinutého okresu, ktoré ho obklopujú.
K
Zlá prognóza pre stavebníctvo
9. 12. 2009
Tento rok je zlý, no budúci môže byť ešte horší. Takáto nepriaznivá je podľa ekonómov prognóza pre stavebníctvo. Naznačujú to však nielen ekonómovia ale aj Zväz stavebných podnikateľov a firmy z odvetvia.
Situáciu potvrdzuje aj Štatistický úrad. V októbri bola produkcia stavebníkov bola až o pätinu nižšia ako pred rokom. Znamená to druhý najväčší pád od januára.
Zdá sa, že kríza udrela na stavebníctvo najviac práve teraz, zatiaľ čo priemysel, od ktorého sú stavbári dosť závislí, trpí krízou menej.
Dôvodov prudkého pádu výkonnosti stavebných firiem v októbri je viac. Okrem toho, že sa končia staré projekty a firmy sa sťažujú, že nových je málo, je to aj takzvaný bázický efekt. Vlani v októbri sa stavbárom darilo najmä pre mimoriadne veľké zákazky vo výstavbe ciest a od železníc.
Rozbiehajúca sa výstavba diaľnic cez PPP projekty v plnom rozsahu nenahradí výpadok produkcie spôsobený krízou. Ani klesajúce ceny nehnuteľností v súčasnosti nedávajú developerom dostatočnú motiváciu rozbiehať nové projekty.
Nad budúcnosťou stavebníctva, priemyslu aj celej ekonomiky stále visí otáznik. Ekonómovia si nedovolia predpovedať, či zmenšujúci sa prepad v priemysle naznačuje ústup krízy.
Stále totiž panuje neistota, či súčasné oživenie priemyslu vo vyspelých štátoch je skutočné, alebo je to len umelý dôsledok veľkých vládnych dotácií.
Obchodníci tvrdia, že euro ceny nezdvihne ani na budúci rok
9. 12. 2009
Podľa ľudí euro prispelo k zdražovaniu. Obchodníci naopak sľubujú, že po skončení duálneho zobrazovania cien ich zvyšovať nebudú.
V novom roku budú obchodníci postupne končiť s duálnym označovaním cien v eurách a zároveň aj v korunách, a na cenovkách ostane už len euromena. Spotrebiteľom to sťaží orientáciu v cenách, čo by mohli niektorí podnikatelia využiť a zdražovať.
Októbrový prieskum Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku pripravený v spolupráci s Inštitútom pre verejné otázky a agentúrou Focus ukázal totiž, že ceny "výlučne v korunách" ešte stále sleduje až 49 percent ľudí.
Generálny sekretár Zväzu obchodu a cestovného ruchu Jozef Orgonáš však tvrdí, že konkurencia medzi obchodníkmi je veľká a navzájom si ceny "ustrážia". Predstavitelia organizácií na ochranu spotrebiteľov nie sú takí optimistickí.
Ceny podľa nich ceny porastú bez ohľadu na to, či obchodníci s duálnym označovaním cien skončia, alebo nie, lebo o tom rozhoduje trh. Proti prípadnému zdražovaniu by spotrebitelia mali „bojovať nohami“. Nemali by chodiť do obchodov, ktoré zdvihnú ceny. Odporúča to prezidentka Asociácie spotrebiteľských subjektov. Podľa nej by bolo dobré, keby obchodníci v duálnom označovaní cien pokračovali aj v budúcom roku. Legislatíva to nezakazuje a obchodníkov časovo neobmedzuje. V duálnych cenách môžu dobrovoľne pokračovať bez časového obmedzenia.
Viac vlakov počas vianočných a novoročných sviatkov
8. 12. 2009
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) osobnú železničnú dopravu posilní počas sviatkov o 67 vlakov. V porovnaní s vlaňajškom je to viac o 11 vlakov. Toto posilnenie sa bude týkať obdobia od 18. decembra 2009 do 11. januára 2010.
Najviac posilových vlakov pôjde v nedeľu 20. Decembra (13). V stredu 6. januára 2010 bude vypravených navyše 11 vlakov a v nedeľu 10. januára 13 vlakov oproti bežnému grafikonu.
Niektoré pravidelné vlaky InterCity (IC), expresné vlaky (Ex), rýchliky (R), zrýchlené (Zr) a osobné (Os) vlaky zároveň budú mať vozne navyše. Všetky posilové vlaky sú v platnom cestovnom poriadku na rok 2009/ 2010 uvedené.
Podrobnosti o cestovaní vlakom záujemcovia získajú na čísle kontaktného centra 18 188, v osobných pokladniciach Železničnej spoločnosti Slovensko, na e-mailovej adrese info@slovakrail.sk alebo na internetovej adrese www.slovakrail.sk.
Ďalšie prepúšťania
7. 12. 2009
Zamestnávatelia nahlasujú ďalšie prepúšťania. Ohrozených je 270 pracovných miest. Od začiatku tohto roka bolo ohrozených vyše dvadsaťdeväťtisíc miest, reálne však o prácu prišlo vyše štrnásťtisíc ľudí.
V súčasnosti je na Slovensku podľa internetovej stránky ministerstva hospodárstva voľných vyše päťtisíc pracovných miest. V počte voľných miest si dlhodobo drží prvenstvo Bratislavský kraj. Ďalšie poradie je nasledovné: Trenčiansky kraj, Trnavský kraj, Banskobystrický kraj, Nitriansky kraj, Žilinský kraj, Prešovský kraj a Košický kraj.
(Zdroj: ATLAS, 24HOD, TASR, SITA)