Podiely na zisku v akciovej spoločnosti
10. 3. 2023
Tantiémy predstavujú podiely členov predstavenstva a členov dozornej rady na zisku spoločnosti. Tantiémami sa zaoberá Obchodný zákonník len v ustanoveniach o akciovej spoločnosti.
Z toho môžeme usudzovať, že tantiémy nie sú v žiadnej inej obchodnej spoločnosti alebo družstve. V § 178 ods. 3 Obchodného zákonníka sa uvádza, že podiel členov predstavenstva a členov dozornej rady na zisku (tantiémy) môže určiť valné zhromaždenie. V Obchodnom zákonníku nie je ustanovené, či má člen predstavenstva alebo člen dozornej rady právo na určitý podiel na zisku.
Valné zhromaždenie môže rozhodnúť o výplate týchto podielov na zisku v zmysle § 187 ods. 1 písm. e) Obchodného zákonníka. Tantiémy môžu byť vyplatené bez ohľadu na to, či budú vyplatené dividendy. Odmeny členom štatutárnych orgánov je možné vyplatiť až po schválení ročnej účtovnej závierky a schválení rozdelenia zisku.
Z praktického hľadiska sú tantiémy odmena za dosiahnuté výsledky akciovej spoločnosti. V prípade, ak spoločnosť dosiahla stratu tantiémy nie je možné vyplatiť, pretože chýba zdroj ich výplaty. Splatnosť tantiém, ak neurčujú stanovy alebo valné zhromaždenie inak, je tri mesiace odo dňa rozhodnutia valného zhromaždenia o rozdelení zisku.
K
Americká ekonomika je po recesii, no nie po problémoch
13. 10. 2009
Podľa analytikov sa najhoršia recesia americkej ekonomiky od čias veľkej hospodárskej krízy už skončila, no nízke výdavky domácností oslabené neschopnosťou pracovného trhu vytvoriť nové pracovné miesta budú oživovanie ekonomiky spomaľovať.
Z najnovšieho prieskumu americkej Národnej asociácie pre podnikanie a ekonomiku, ktorá oslovila vo svojej štúdii 44 analytikov, vyplýva, že až 80 % z respondentov verí, že po štyroch kvartáloch oslabovania je ekonomika opäť vo fáze rastu. Očakávajú však, že zotavovanie ekonomiky bude miernejšie, než bývalo zvyčajné po prudkých poklesoch.
Súčasný prepad americkej ekonomiky, ktorý začal v decembri 2007 je od začiatku tridsiatych rokov minulého storočia najdlhší. Pod vznik poslednej krízy sa podpísal kolaps realitného trhu, po ktorom nasledovala svetová hypotekárna kríza. Podľa odhadov asociácie by americká ekonomika mala poklesnúť v tomto roku o 2,5 %, zatiaľ čo na budúci rok by už mala vzrásť o 2,6 %. Očakávané zotavenie hospodárstva by mali podporiť najmä podniky obnovou svojich zásob, ktoré predtým v dôsledku oslabeného dopytu prudko znižovali.
Z prieskumu ďalej vyplýva, že miera nezamestnanosti v krajine dosiahne v prvom kvartáli 2010 úroveň 10 %, koncom nasledujúceho roka by však mala poklesnúť na 9,5 %. Nezamestnanosť v septembri v USA vyskočila na 26-ročné maximum na úrovni 9,8 %.
Napriek známkam oživenia na finančných trhoch väčšina oslovených analytikov očakáva, že navrátenie do normálneho stavu ešte určitý čas potrvá. Len 29 % z respodentov verí, že k tomu dôjde už v druhej polovici súčasného roka. Prieskum Národnej asociácie pre podnikanie a ekonomiku poukázal, že americký dolár by mal oslabovať až do roku 2010, no obchodný deficit najväčšej svetovej ekonomiky by to znížiť nemalo, pretože pri opätovnom hospodárskom oživení vzrastie aj dopyt po importoch.
Biznisom pre banky budú malé podniky
8. 10. 2009
V regióne strednej a východnej Európy podľa výsledkov analýzy zaostáva hustota malých a stredných podnikov na počet obyvateľov za krajinami západnej Európy v priemere o pätinu.
Menšie podniky sú podľa jednej zo štúdií renomovanej konzultačnej spoločnosti chrbtovou kosťou ekonomiky a ich počet v regióne by sa v budúcnosti mal zvýšiť.
Výraznejšia orientácia na poskytovanie služieb malým a stredným podnikom môže bankám v strednej a východnej Európe pomôcť dosahovať lepšie výsledky.
Úspešné banky súčasnú hospodársku a finančnú krízu využijú na to, aby reštrukturalizovali svoj obchodný model.
Podľa predpokladov spolu s rastúcim počtom menších podnikov bude v strednej Európe pribúdať aj počet klientov peňažných ústavov.
Podnikanie mnohých firiem v súčasnosti negatívne ovplyvňuje kríza, problémy podnikov podľa štúdie vyvrcholili v uplynulých mesiacoch. S dôsledkami krízy sa zatiaľ lepšie vyrovnávali veľké firmy. Banky na Slovensku kríza tak výrazne nezasiahla ako banky vo vyspelých krajinách.
Peňažné ústavy však podnikajú obozretnejšie a tým sťažili prístup k pôžičkám. Podľa údajov Národnej banky Slovenska úvery pre podnikový sektor v auguste oproti júlu síce vzrástli o vyše štvrtinu na 761 miliónov €, celkový objem pôžičiek podnikateľom v ôsmom mesiaci však klesol medziročne o viac ako dve percentá.
Živnostníkov trápia súdy aj vzdelávanie
8. 10. 2009
Vzdelávanie pracovnej sily v oblasti malých a stredných podnikov patrilo k jednej z hlavných tém dnešného stretnutia prezidenta SR s predstaviteľmi živnostníkov, a zástupcov reprezentujúcich malé a stredné podniky. K problémom, ktoré im bránia v podnikaní zaradili aj vymožiteľnosť práva, súdy a problémy s bankami.
Zástupcov Slovenskej asociácie malých podnikov (SAMP), Slovenskej živnostenskej komory (SŽK) a Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ) najviac v súčasnosti zaujíma vývoj na trhu práce. Čiže naša nastupujúca generácia pre remeslá a služby.
Tento záujem sa premietol do zákona o odbornom vzdelávaní, o odbornom školstve, do ktorého sú a budú živnostenské združenia plne zapojené. Cieľom živnostníkov je dosiahnuť, aby na trhu práce bola aj remeselná zručnosť, aj kvalita a záujem o vzdelávanie.
Počas stretnutia živnostníci predstavili hlave štátu projekt vzdelávania pre oblasť malého a stredného podnikania.
Nový pohľad na prípravu pracovnej sily pre malé a stredné podniky v sebe spája aj teoretickú, aj praktickú účasť konkrétnych firiem. Malé podniky by mali byť personálne vybavené tak, že aj veľkí investori, ktorí budú siahať po malých podnikoch ako subdodávateľoch, nájdu kvalitnú pracovnú silu.
Podnikateľské prostredie v súčasnosti kazí najmä čierna práca a slabá vzdelanostná úroveň pracovnej sily. Preto sú práve na vzdelávanie smerované aj finančné toky v Európskej únii. Smerom k personálnemu vzdelávaniu treba nasmerovať aj naše zákony.
Prezident na záver vyzval zástupcov živnostníkov a malých a stredných podnikov, aby sa pri každom schvaľovaní zákonov, ktoré sa ich týkajú, zastavili v Prezidentskom paláci a prediskutovali s ním pozitíva aj negatíva, ktoré im tieto návrhy prinášajú.
Tempo prepadu výroby sa v auguste spomalilo
8. 10. 2009
Priemysel na Slovensku v auguste tempo prepadu výroby výrazne spomalil a dosiahol najlepší výsledok od začiatku roka. Podľa informácií Štatistického úradu lepšie výsledky zaznamenala predovšetkým výroba automobilov. Mierne si pohoršila výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov, aj keď v auguste vzrástla o dve tretiny.
Po očistení od ťažby a dobývania a dodávok energií sa celkovo samotná priemyselná výroba v auguste prepadla o 4,2 percenta.
Za miernejším poklesom celkovej priemyselnej výroby na Slovensku v auguste stojí na jednej strane bázický efekt, keď výroba v auguste 2008 výrazne spomalila, čo vytvorilo pozitívnejšiu porovnávaciu bázu pre tento rok, ako aj vplyv šrotovného v Európe.
V lete zaznamenáva priemyselná výroba výraznejšie výkyvy najmä pre rôzne načasovanie dovoleniek. Pozitívne je, že medzimesačný sezónne očistený rast zaznamenali skoro všetky odvetvia.
Predpokladá sa, že medzimesačné zmeny v mesiacoch september a október už nebudú také pozitívne, ale v závere roka by mal byť pre nízku porovnávaciu bázu medziročný rast výroby v priemysle badateľný.