Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho zákony po slovensky

Nešťastie nechodí po horách ale medzi ľuďmi.

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

Nešťastie nečaká za rohom, nešťastie ti ide oproti.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Človek a byrokracia

Sú takí, ktorí šťastlivo prešli živí cez mínové pole. Oveľa menej je takých, ktorí prešli živí cez byrokratickú mašinériu.

Keď byrokrat urobí chybu, bude ju opakovať dovtedy, kým sa z nej nestane pravidlo.

Sťažnosti na byrokrata sa strácajú smerom k jeho nadriadený, rovnako ako úplatky, určené nadriadenému.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Ako si komplikovať život - II. večer

Súčiastky, ktoré nie je možné namontovať opačne, sa pri kontrole ukážu byť namontované opačne.

Ak funguje prototyp zariadenia bezchybne, sériovo vyrábané zariadenia budú poruchové.

Keď ste si už istí, že s vaším postupom budú všetci súhlasiť, niekto sa postaví proti.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Všeobecné ustanovenia

Matka príroda je macocha.

Neexistuje cesta, po ktorej by sa dala chyba obísť.

Je zdravšie mať vodu v topánkach, ako ležať na ľade v márnici.

(Murphyho zákonník)
Ako sa správajú veci - VIII. večer

Nikdy nevsaď na prehrávajúceho len preto, že si myslíš, že raz už naozaj musí vyhrať.

Z dvoch možných udalostí nastane vždy tá menej priaznivá.

Ak sa pokúšate angažovať "univerzálne schopných ľudí", tak veľmi rýchlo zistíte, že ste paradoxne obklopený priemernými.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Opatrenia vo finančnej oblasti

26. 7. 2021 Cieľom novely zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov, je rozšíriť finančné opatrenia na zmiernenie vplyvov koronakrízy o ďalšie opatrenie, ktorým je finančná pomoc na zabezpečenie likvidity cestovných kancelárií.
V marci 2020 ochromila trh cestovného ruchu, a teda aj trh cestovných kancelárií, pandémia koronavírusu. Cestovné kancelárie do 11. 3. 2020 štandardne ponúkali produkty v rámci svojich podnikateľských aktivít, pričom od klientov pri uzatváraní zmluvy inkasovali zálohy. Klienti v danom období reagovali na ponuky zliav, ktoré im umožňovali čerpať rôzne benefity ponúkané dodávateľmi jednotlivých služieb. Podmienkou uplatnenia zliav bolo uhradenie zálohy. Aby mohli cestovné kancelárie zľavy poskytnúť, museli ich získať od dodávateľov služieb, obvykle od zahraničných partnerov alebo priamo od zahraničných hotelov. Cestovné kancelárie si splnili svoju zmluvnú povinnosť a tak, aby mohla byť zľava zrealizovaná, cestovné kancelárie poslali zálohy svojich klientov na účty zahraničným partnerom a hotelom. Celosvetová pandémia však obvyklý tok peňazí zastavila a cestovné kancelárie nedokážu klientom vrátiť zálohy na nezrealizované, resp. stornované zájazdy.
Nakoľko pandémia tohto vírusu spôsobila a ešte stále spôsobuje rozsiahle negatívne dopady na európsku aj domácu ekonomiku, je nevyhnutné ďalej prijímať opatrenia na zmiernenie týchto dopadov na hospodárstvo SR a na podnikateľské prostredie. Novela zákona č. 170/2018 Z. z. o zájazdoch priniesla čiastočné riešenie vo forme ochrany práv spotrebiteľov, a to vrátením zálohových platieb vo forme vystavených oznámení o náhradnom zájazde v zmysle § 33a zákona. Dohodnúť sa s klientom na náhradnom zájazde sú však cestovné kancelárie povinné do 31. 8. 2021. Ak k takejto dohode v stanovenom termíne nedôjde, do nasledujúcich 14 dní sú cestovné kancelárie povinné vrátiť klientom plné zálohy. Celkový objem takýchto záloh predstavuje cca 60 mil. eur.
Novela zákona preto rieši nové opatrenie finančnej pomoci pre cestovné kancelárie formou poskytnutia návratných finančných výpomocí, ktoré im umožnia preklenúť časové obdobie aktuálneho nedostatku likvidity potrebnej na vrátenie záloh klientom za stornované zájazdy, resp. na zaplatenie nových záloh na novozazmluvnené hotely v iných destináciách ako boli pôvodne zazmluvnené, ak sa s klientmi dohodnú na náhradných zájazdoch do iných destinácií. Do uplynutia konečnej doby splatnosti návratných finančných výpomocí sa cestovným kanceláriám podarí vysporiadať doterajšie zálohy so zahraničnými hotelmi, a to buď ich využitím v budúcom (náhradnom) ubytovacom termíne, alebo ich vrátením cestovnej kancelárií, ak sa so zahraničným hotelom nedohodne ubytovanie v náhradnom termíne. Na základe toho bude možné tieto návratné finančné výpomoci postupne, ale aj parciálne cez predčasné splátky reálne splácať.
Je potrebné zdôrazniť, že návrh opatrenia nerieši problematiku prevádzkových nákladov cestovných kancelárií, ale zabezpečuje likviditu cestovných kancelárií pre potreby vrátenia záloh spotrebiteľom, ak pre nich nebudú zrealizované náhradné zájazdy. Cestovné kancelárie pomocou návratnej finančnej výpomoci vyplatia klientom všetky nevyčerpané zálohy za rok 2020 a návratnú finančnú výpomoc budú splácať postupným využitím kapacít v zahraničí, kde sú zrealizované predplatby z roku 2020.
K

Nový stavebný zákon

18. 3. 2009 Nový zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon), ktorý pripravilo Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR dnes s pripomienkami schválila vláda. Zákon by mal začať platiť 1. júla 2010.
Cieľom novej  právnej normy je vytvárať predpoklady na rozvoj územia tak, aby sa dosiahol súlad prírodných, civilizačných a kultúrnych hodnôt. Splnenie zákona si vyžaduje zodpovednú prípravu územnoplánovacej dokumentácie a jednotný postup obcí, krajov a ministerstva.
V obstáraní územných plánov sa obce a kraje musia riadiť metodickými usmerneniami ministerstva. Do územnoplánovacej praxe sa tak prenášajú závery stretnutí ministrov EÚ k otázkam územnej súdržnosti a mestským politikám.
Návrh zákona zachováva štruktúru územnoplánovacej dokumentácie, rozširuje však povinnosť mať územný plán pre obce s počtom  obyvateľov vyšším  ako tisíc. To si bude vyžadovať novú štruktúru územnoplánovacích podkladov a ich aktualizáciu. Novinkou v zákone je povinnosť poskytovať podklady spracované orgánmi verejnej správy a vlastníkmi infraštruktúry pre územnotechnické podklady.
Nový zákon v časti stavebného poriadku kladie dôraz na zefektívnenie preventívnej kontroly štátu pri výstavbe objektu a redukciu administratívnej náročnosti povoľovacích konaní podľa novej diferenciácie stavieb. Návrh zákona obsahuje aj ďalšie významné zmeny. Bude fungovať inštitút auditora stavby a posilnia sa nástroje kontroly na sledovanie realizácie projektu stavby a odstraňovanie nedostatkov, vrátane udeľovania pokút. 
Súčasťou návrhu je rozhodnutie o zachovaní živnostenských oprávnení na živnosti v oblasti stavebného zákona získané do 1. júla 2010.
(Zdroj: TASR)

Osobný bankrot

17. 3. 2009 Ak prídete o prácu, minú sa vám úspory a zrazu nevládzate splácať úver a visia nad vami exekúcie, môžete vyhlásiť osobný bankrot.

Vyhlásiť konkurz sám na seba trvá  asi tri roky a niečo to stojí. Zrelým na konkurz sa stanete, ak sa stanete platobne neschopným. To znamená, že máte minimálne dvoch veriteľov, ktorým nestíhate platiť pohľadávky ani 30 dní po lehote splatnosti. S návrhom na vyhlásenie konkurzu alebo počas konkurzu je na príslušnom súde potrebné podať aj návrh na oddlženie. Konanie o oddlžení prichádza do úvahy len vtedy, ak aj po predaji všetkého majetku dlžníka zostanú nevyrovnané pohľadávky.
Ako sa zbaviť dlhov?
- osobný bankrot musí povoliť súd
- trojročné skúšobné obdobie sa začína nadobudnutím právoplatnosti  uznesenia o povolení oddlženia
- dlžník musí na konci každého skúšobného roka poskytnúť súdu stanovený objem peňazí
- táto suma predstavuje najviac 70 % celkového čistého príjmu dlžníka za uplynulý rok
- tieto peniaze po odpočítaní odmeny správca pomerne rozdelí medzi  veriteľov
- počas skúšobného obdobia musí dlžník vynaložiť úsilie na získanie zamestnania alebo začať podnikať
- počas skúšobného obdobia nemôže byť na majetok dlžníka vyhlásená exekúcia
- skúšobné obdobie súd zruší, ak dlžník porušuje pravidlá alebo ak jeho príjem nepokrýva ani odmenu správcu
- súd po uplynutí skúšobného obdobia rozhodne o oddlžení
- neuspokojené pohľadávky zanikajú a stávajú sa nevymahateľnými
- súd uznesenie o oddlžení zverejní v obchodnom vestníku.
V osobnom bankrote príde dlžník o všetok majetok okrem toho, ktorý nepodlieha exekúcii. Exekúcii nepodlieha napríklad bežné oblečenie, nevyhnutné vybavenie domácností, niektoré pracovné pomôcky, zdravotnícke pomôcky,  peniaze na bankovom účete a hotovosť do 100 €.
Inštitút osobného bankrotu u nás funguje od roku 2006 a požiadalo oň zatiaľ 107 osôb. Súd vyhovel šiestim. Trojročné skúšobné obdobie zatiaľ neuplynulo nikomu.
(Zdroj: HNONLINE)

Kde môžu podnikatelia získať úvery

17. 3. 2009 Podnikatelia, ktorí sa dostali do problémov v dôsledku hospodárskej krízy môžu na financovanie svojich aktivít okrem úverov od klasických komerčných bánk využiť aj úvery od Slovenskej záručnej a rozvojovej banky či mikropôžičkový program Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania.
Úver od Slovenskej záročnej a rozvojovej banky sa dá pritom získať za výhodnejších podmienok ako v komerčných bankách.
Banka poskytuje mikropôžičky do výšky maximálne 50-tisíc €, pričom ručenie rieši so žiadateľom individuálne a nevyžaduje históriu subjektu. V prípade agentúry môžu podnikatelia získať úver od 1700 do 50 000 €.
(Zdroj: HNONLINE)

Normy, ktoré komplikujú podnikanie

16. 3. 2009 Podľa podnikateľov by mala vláda začať odstraňovať ďalšie prekážky v podnikaní. Niektoré obmedzenia sú podľa podnikateľov často nevykonateľné, prípadne priveľmi nákladné a ohrozujú veľkých i malých podnikateľov.
Patrí k nim napríklad povinnosť každého podnikateľa jedenkrát ročne zmerať únosnosť miery hluku, infrazvuku a vibrácií. Zdrojom hluku a rizikového vlnenia môže byť aj mobilný telefón, ktorý vlastní asi každý podnikateľ a väčšina jeho zamestnancov.
Podľa odborníkov je takáto povinnosť priveľmi nákladná. Najjednoduchšie zmeranie stojí podnikateľa minimálne 165 €, vo väčších podnikoch sa suma za takúto službu vyšplhá na desiatky tisíc eur.
Poslanci preto chcú nepriamou novelou zákona o hluku túto povinnosť zmierniť. Zmena by mala platiť od augusta. Doklad o dodržiavaní únosnej miery hluku či infrazvuku by podľa návrhu novely mali mať iba podnikatelia, ktorí naozaj môžu takýmto spôsobom ohrozovať okolie.
O peniaze oberajú podnikateľov aj ďalšie zákony. Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 19 pracovníkov musia napríklad už tri roky uzatvárať zmluvu s pracovnou zdravotnou službou, ktoráposkytuje zamestnávateľom, ale aj zamestnancom poradenské služby. Samozrejme za adekvátnu odplatu.
Z rovnakého zákona, teda zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci vyplýva aj povinnosť zabezpečovať zamestnancovi preventívnu prehliadku. Zmluvný lekár za jedného zamestnanca môže zinkasovať aj sto eur ročne.
Pritom je každý povinný raz za dva roky absolvovať preventívnu prehliadku, ktorú mu plne platí zdravotná poisťovňa.
Ministerstvo zdravotníctva však zatiaľ nepripravuje zmenu uvedenej legislatívy.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viola
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner