Odpisovanie automobilu
7. 1. 2025
Daňové odpisovanie je postupné započítavanie odpisov hmotného majetku používaného pri výkone podnikateľskej činnosti, t. z. na dosahovanie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov, do daňových výdavkov.
Vstupná cena hmotného majetku sa započíta do daňových výdavkov postupne prostredníctvom odpisov počas doby odpisovania majetku. Ak podnikateľ nevyužíva hmotný majetok, ktorý má vložený v obchodnom majetku len na podnikanie a využíva ho aj na iné účely (súkromné účely), do daňových výdavkov môže započítať len pomernú časť odpisov tohto majetku, lebo podľa § 24 ods. 4 ZDP pri odpisovaní hmotného majetku, ktorý sa len sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa len pomerná časť odpisov. Ak podnikateľ nedodrží ustanovenia ZDP a nezníži odpisy majetku využívaného aj na súkromné účely o pomernú časť odpisov, ktorá pripadá na využívanie majetku na súkromné účely, zvyšuje si daňové výdavky a tým znižuje výšku dane z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie. Takýmto postupom porušuje platnú legislatívu a pri kontrole mu môže byť dopočítaná daň a uložený finančný postih.
Na uplatnenie daňových odpisov je nutné, aby podnikateľ využíval automobil za účelom dosahovania zdaniteľných príjmov. Ak podnikateľ nevyužíva automobil len za účelom dosahovania zdaniteľných príjmov, má podľa § 22 ods. 9 ZDP, povinnosť odpisovanie automobilu prerušiť.
Podmienkou je aj to, aby bol automobil zaúčtovaný v účtovníctve v súlade s ustanoveniami zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve, v znení neskorších predpisov (ďalej ZÚ) alebo evidovaný v evidencii podľa § 6 ods. 11 ZDP (daňová evidencia).
Pod pojmom podnikateľ bude rozumieť podnikajúcu fyzickú osobu (ďalej FO), napríklad živnostníka, advokáta, lekára, súdneho znalca a právnickú osobu (ďalej PO), napríklad spoločnosť s ručením obmedzeným.
S
Ceny bývania vystúpili na nový rekord
4. 11. 2020
Ceny bývania na Slovensku v treťom tohtoročnom štvrťroku vystúpili na nový rekord a v porovnaní s minulým rokom zdraželi dvojciferným tempom. Vyplýva to z dnešných údajov centrálnej banky. V cenách nehnuteľností sa tak neprejavili negatívne dopady pandémie choroby covid-19, ktorá ovplyvnila vývoj ekonomiky aj situáciu na trhu práce.
Priemerná cena metra štvorcového v bytoch a domoch v sledovanom období dosiahla 1792 eur. Oproti tretiemu štvrťroku vlani sa zvýšila o 11,8 percenta, čo predstavuje najrýchlejšie tempo rastu od leta 2008. Jedným z dôvodov dynamického rastu cien bývania sú podľa analytikov NBS očakávania, že krízová situácia v súvislosti s koronavírusom čoskoro skončí. Trh s bývaním ovplyvňuje tiež skorší pokles počtu dokončených bytov a nižší objem novej výstavby.
V
Záujem o hypotéky je napriek kríze veľký
2. 11. 2020
Až 80 percent ľudí na Slovensku si myslí, že vplyvom koronakrízy a sprísnených opatrení Národnej banky Slovenska môže byť ich cesta k hypotéke oveľa komplikovanejšia, ako keby si vybavovali úver minulý rok. Napriek týmto obavám polovica klientov aj počas pandémie získala úver bez väčších ťažkostí a len pätina sa zaujímala o odklad splátok.
Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti FinGO.sk. Do prieskumu sa v októbri tohto roka zapojilo viac ako 100 finančných sprostredkovateľov a hypotekárnych špecialistov z celého Slovenska. Aj napriek nepriaznivej epidemiologickej situácii a hroziacej ekonomickej kríze sprostredkovatelia evidujú stále veľký záujem o úvery na bývanie. "Najviac času sa makléri venovali hľadaniu vhodného riešenia, lebo obmedzenia v poskytovaní úverov sa dotkli viac ako polovice klientov. Na druhej strane, takmer rovnaká časť klientov získala úver bez väčších ťažkostí a svoju hypotéku na kúpu či výstavbu nehnuteľnosti vybavili bez toho, aby pocítili nejaký diskomfort," opisuje riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová. V prieskume zároveň 46 percent maklérov uviedlo, že ich oslovili klienti s požiadavkou na refinancovanie či zlúčenie úverov s cieľom zníženia mesačných výdavkov.
V
Pandémia na Slovensku priniesla nižší rast nezamestnanosti ako v Česku
2. 11. 2020
Otvorenou otázkou ostáva, ako obe štatistiky ovplyvní 2. vlna pandémie, ktorá už v Česku priniesla celosvetovo najvyššie počty pozitívnych prípadov.
České opatrenia v prvom polroku proti pandémii viedli k výraznejšiemu nárastu nezamestnanosti ako na Slovensku.
Počet ľudí bez práce medziročne stúpol o viac ako štvrtinu (z 1,9 percenta na 2,4 percenta), v auguste rast ďalej pokračoval na 2,8 percenta.
Naopak, Slovensko utrpelo v porovnaní s Českom výraznejší pokles ekonomiky. Slovenské HDP medzikvartálne kleslo o 5,2 percenta v prvom štvrťroku, resp. o 8,3 percenta v druhom štvrťroku.
V
Cestovkám dochádza dych. Pomoc je pomalá
30. 10. 2020
Steny cestovných kancelárií zdobia mapy, fotografie a artefakty zo všetkých svetadielov. „Vandrovka“ sa často začína práve tam, pozeraním na tieto predmety. Nikto však dlhší čas už nesedí v kreslách ich pobočiek ani nechodí na ich webové stránky.
Aj keď letné mesiace priniesli so sebou možnosť opäť cestovať, ľudia takmer nevyužívali služby predajcov zájazdov. „Podarilo sa nám rozlietať dve destinácie v Grécku. V porovnaní s minulými rokmi sa však bavíme o 95-percentnom poklese obratu,“ hodnotí situáciu obchodný riaditeľ spoločnosti Kartago Juraj Sliacky.
V