Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Typy ľudí - VI. večer

Na maličkostiach stroskotá nakoniec aj ten najväčší génius.

Ak bolo na schôdzi niečo schválené, nič to, ešte stále môžeme využiť zákony odkladania.

Kto nevie a nechce sa učiť, je šéfom.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho zákony a komentáre

O tom, ako veci vyzerajú, rozhoduje uhol pohľadu. Čo je dovolené bohom, nie je dovolené volom.

Vernosť si za prachy nekúpiš. Ale poslušnosť áno.

Druhá najhoršia vec na svete je neistota. Tou prvou je istota.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho postrehy

Keď sa šťastie unaví, sadne si aj na somára. Ale nie je radno sa na to spoliehať. Ukazuje sa, že šťastie má svinsky dobrú kondíciu.

Ten, čo nič nerobí, nič nepokazí. A to je dôvod na odmenu.

Príslovie hovorí, že to, čo môžeš urobiť zajtra a pozajtra, máš spraviť dnes a budeš mať dva dni voľna. Ale ak to, čo máš urobiť zajtra a pozajtra, odložíš, na popozajtra budeš mať tiež dva dni voľna.

(Murphyho zrnká II)
Politika a politici

Na tom, aby z prachu vesmíru vznikla Zem, pracoval celý vesmír tisícky rokov. Na to, aby sa Zem zmenila na vesmírny prach, stačí jeden hlúpy politik a pár sekúnd.

Najdôležitejšou úlohou civilizácie je naučiť politikov myslieť.

Dvaja najhorúcejší kandidáti na zápis do knihy ohrozených druhov sú čestný politik a dobrý lupič.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphyho zákony po slovensky

Nešťastie čaká na teba za rohom.

Nešťastie nečaká za rohom, nešťastie ti ide oproti.

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Odchod zamestnanca na výkon práce mimo štátu a pracovné podmienky

30. 1. 2023 Zamestnávateľ je povinný pred odchodom zamestnanca na výkon práce do štátu mimo územia Slovenskej republiky poskytnúť zamestnancovi osobitnú písomnú informáciu obsahujúcu ďalšie povinné údaje, ak ich neobsahuje pracovná zmluva.
Medzi tieto údaje patrí mena, v ktorej sa bude vyplácať mzda alebo jej časť, údaj o ďalších plneniach spojených s výkonom práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky v peniazoch alebo naturáliách, údaj o tom, či je zabezpečená repatriácia (t. j. návrat do vlasti) zamestnanca a aké sa na ňu vzťahujú podmienky. Povinnosť poskytnúť tieto údaje nemá zamestnávateľ len vtedy, ak doba výkonu práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky nepresiahne štyri po sebe nasledujúce týždne. Naopak, ak sa u zamestnanca mení miesto výkonu práce do iného štátu ako je štát, v ktorom zamestnanec obvykle pracoval, je zamestnávateľ povinný aktualizovať údaje o mene, o ďalších plneniach a o podmienkach repatriácie.
Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy sa môže zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne a jedno vyhotovenie zmeny pracovnej zmluvy vydať zamestnancovi.

V

HDP by tento rok mal dosiahnuť rast štyri percentá

20. 6. 2018 Hrubý domáci produkt (HDP) by v roku 2018 mal dosiahnuť 4 percentá, v budúcom roku 4,8 percenta a v roku 2020 úroveň 4 percent. Vyplýva to zo strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska (NBS), o ktorej informoval viceguvernér NBS Ľudovít Ódor.
"V ďalšom období sa očakáva oživenie exportnej výkonnosti SR, ktorá by mala byť podporená vyšším zahraničným dopytom, ako aj rozširovaním produkcie v automobilovom priemysle. Vplyvom slabšieho vývoja v 1. štvrťroku by mala ekonomika SR dosiahnuť v tomto roku rast na úrovni 4 percent. V roku 2019 by sa tempo HDP malo zrýchliť na 4,8 percenta. Pre rok 2020 zostali predpoklady ekonomickej výkonnosti nezmenené na úrovni 4 percent," priblížil viceguvernér NBS. Trh práce podľa neho odrážal priaznivý makroekonomický vývoj a dopyt po pracovnej sile naďalej rástol silným tempom. Rast zamestnanosti sa však podľa očakávaní ďalej zmierňoval, pričom tento trend by mal pokračovať aj v ďalších rokoch. V súlade s doterajšími odhadmi by mala zamestnanosť vzrásť o 1,8 percenta v tomto roku a postupne spomaliť na dynamiku v blízkosti 1 percenta v horizonte predikcie. "Predpokladá sa, že zdrojom nárastu zamestnanosti by mali byť osoby tak z radov nezamestnaných, ako aj prílev pracovníkov zo zahraničia," poznamenal. V 1. štvrťroku 2018 sa podľa Ódora miera nezamestnanosti vyvíjala priaznivejšie v porovnaní s očakávaniami, čo naznačuje, že existuje priestor pre jej ďalší pokles až k úrovni 6 percent v roku 2020. Na trhu práce aj napriek tomu pretrváva nedostatok kvalifikovaných pracovných síl, čo sa prejavuje v postupnom prehrievaní trhu práce a v dynamickom raste miezd.
(Zdroj: hnonline.sk)

Slováci začínajú investovať, prvým krokom sú dlhopisy

18. 6. 2018 Ak sa pozrieme na porovnanie OECD, Slováci výrazne zaostávajú v zhodnocovaní svojich peňazí a väčšinou ich uchovávajú v hotovosti či na bežnom účte. Ešte stále totiž u nás platí najmä pravidlo, že je lepší vrabec v hrsti ako holub na streche, a teda je lepšie mať fyzické peniaze v ruke ako možné úrokové zvýšenia, ktoré so sebou prinášajú aj riziká. Situácia sa však začína meniť, no a prvým krokom na ceste sú investície do dlhopisov. To, aká je situácia v investovaní do dlhopisov na Slovensku a aké možnosti prináša, bolo témou tohtoročnej konferencie Kapitálový trh.
Kým priemerný Američan má viac ako polovicu svojho finančného majetku v investíciách, na Slovensku je to iba 11 percent. Príčinou je podľa Senior Sales Managera Saxo bank Romana Koděru naša história. Tradícia súkromného sporenia, ktorá funguje v anglosaskom svete už niekoľko storočí, tu chýba. „U nás prichádza až teraz, vlastne prvá skupina investorov bola počas prvej vlny privatizácie, nemala však veľmi dobré skúsenosti s investovaním a iba teraz sa k slovu dostávajú noví investori,“ vysvetlil. Rastúci trend badať predovšetkým v posledných rokoch. Ľudia totiž majú vďaka dobrej ekonomickej situácii viac voľných peňazí a rozmýšľajú nad rôznymi alternatívami, kde by ich mohli uložiť. Ďalším dôvodom tejto zmeny sú aj historicky nízke úrokové sadzby na termínovaných vkladoch, čo vedie ľudí hľadať výnosnejšie oblasti.
(Zdroj: hnonline.sk)

Slovensko má kľúč, ako si uchrániť stámilióny z plynu

15. 6. 2018 Keď ruský energetický gigant Gazprom postaví plynovod Nord Stream 2, bude sa plyn z Ruska dovážať priamo do Nemecka. A obíde tak Ukrajinu a aj Slovensko. Doteraz hrozilo, že Slovensko v dôsledku toho príde o 400 miliónov eur ročne. Taká je v súčasnosti suma tarifných poplatkov, ktoré získavame za prepravu plynu z Ukrajiny na západ a reverzným tokom naspäť. Len vlani takto slovenskou sústavou pretieklo takmer 64 miliárd kubických metrov zemného plynu.
Dnes vyzerá všetko inak. Hoci sa Moskva kvôli politickým a obchodným sporom dlhodobo snaží „ukrajinskú cestu“ obísť, silní európski hráči sa čoraz viac ozývajú, aby sa táto trasa zachovala. „Nemecká aj ruská strana si uvedomujú, že sa nedá len tak vylúčiť tranzit cez Ukrajinu a následne Slovensko. Musia udržať ukrajinskú vetvu,“ povedal v rozhovore pre HN minister hospodárstva Peter Žiga. Slovenský prepravca plynu Eustream sa chce podľa informácií HN stať súčasťou konzorcia, v ktorom majú byť okrem nás aj talianski či nemeckí partneri. „Výberový proces, ktorý riadi vláda Ukrajiny, naďalej prebieha a sme jeho súčasťou,“ potvrdil hovorca.
(Zdroj: hnonline.sk)

Situácia s pracovnou silou je na Slovensku kritická, tvrdí Klub 500

13. 6. 2018 Zamestnávatelia na Slovensku v súčasnosti čelia situácii, keď nie je koho zamestnávať. Nedostatok pracovnej sily ohrozuje výrobu a budúci rast slovenskej ekonomiky. Tvrdia to predstavitelia Klubu 500, ktorí ako možné riešenia uvádzajú uľahčenie zamestnávania cudzincov či zefektívnenie štátnej a verejnej správy.
Odmietnuť zákazky z dôvodu nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily bol nútený každý člen Klubu 500. Viacerí z nich museli v minulosti presunúť časť zákaziek do svojich zahraničných spoločností. Slovenská ekonomika tak podľa nich prichádza o peniaze, pričom táto situácia sa stále zhoršuje. Ako efektívne riešenie uvádzajú zamestnávanie kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia. "Sme radi, že vláda SR má záujem situáciu s nedostatkom pracovnej sily riešiť a uľahčiť zamestnávanie zamestnancov tretích krajín," zdôraznil výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Z témy zamestnávania cudzincov sa však podľa neho stáva populistická téma niektorých politikov, ktorí so zamestnávaním nemajú skúsenosti. "Bolo by vhodnejšie, aby si namiesto populistických vyjadrení skôr problematiku dôsledne naštudovali," podotkol Gregor. Ako dodal, ďalším riešením situácie na trhu práce by mohlo byť zefektívnenie štátnej a verejnej správy. "Ak by štát zefektívnil fungovanie štátnej a verejnej správy, mohlo by sa tak uvoľniť až 120.000 zo 420.000 zamestnancov. Sme pripravení týchto ľudí na vlastné náklady preškoľovať," uzavrel Gregor.
(Zdroj: ekonomika Slovensko)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Roland
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner