Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho inzeráty

Vymením vysávač za demižón vína. Zn.: Z titulu rozvodu som prestal vysávať a začal nasávať.

Vymením muža za staré husle.: Zn.: Drevo ako drevo.

Výhodne vymením falošnú päťstokorunáčku za dve pravé dvestokorunáčky. Zn.: Berte, kým je v akcii!

(Murphyho zrnká II)
Murphy v parlamente

Zákon ľudovej školy: Aj politik, ktorý stále niečo ráta, sa raz preráta.

Zákon nenapraviteľného optimizmu: Ak chcete zvoliť rozumného, pravdovravného, skromného a čestného poslanca, nechoďte voliť – nebudete si mať z čoho vybrať.

Monetárny zákon: Nech politici hovoria o čomkoľvek, vždy ide o peniaze.

(Murphyho zákonník)
Manželstvo je podnik

Napriek neodškriepiteľnému pokroku v emancipácii žien, vďaka ktorému už ženy vedia fajčiť ako muži, piť ako muži i nadávať ako muži, sa v jednom pokrok nepohol ani o krok dopredu: mladé dievča treba vydať, zatiaľ čo mladého muža vydávať netreba...

Manželstvo je omyl, ktorého by sa mal dopustiť každý muž. (Kessel)

Pani Kohnová vstúpi do nočného baru a pýta sa čašníka: „Prosím vás, nie je tu môj manžel?“ „Nie je, madam,“ úslužne odpovedá čašník. „Ale veď ani neviete, ako sa volá a hneď mi odpovedáte, že tu nie je!“ „Tu nikdy nie je žiadny manžel, madam“ odpovedá sucho čašník.

(Zrnká úsmevu)
Život treba žiť

Všetko na svete má, zrejme kvôli zachovaniu rovnováhy, svoj protiklad. Ku hmote dnes máme antihmotu, k peniazom dieru vo vrecku, k ilúziám hrču na hlave, no a k dôvtipu máme ľudskú závisť...

Jestvujú tri metódy ako žiť: žobrať, kradnúť alebo niečo urobiť. (Miraeau)

Pri nádhernom mauzóleu Rotschildovcov na frankfurtskom cintoríne sa zastaví chudobný Kohn. Dlho stavbu bez slova obdivuje. Potom si potichu pre seba závistlivo povzdychne: „Tí si ale žijú!“

(Zrnká úsmevu)

Ochrana spotrebiteľa

14. 8. 2023 Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý prezidentka SR vrátila do parlamentu, prináša novú všeobecnú právnu úpravu v oblasti ochrany spotrebiteľa.
Novým zákonom by sa mal zrušiť zákon č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov, zákon č. 102/2014 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 299/2019 Z. z. o dohľade a pomoci pri riešení neodôvodnenej geografickej diskriminácie zákazníka na vnútornom trhu a o zmene zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a zruší vyhlášku Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 406/2008 Z. z. o zložení, rozhodovaní, organizácii práce a postupe komisie na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách v znení neskorších predpisov. Uvedené predpisy z oblasti ochrany spotrebiteľa a súvisiace predpisy v platnom právnom poriadku SR sa tak spoja do jedného právneho predpisu. Mal by sa odstrániť doterajší trend, ktorý spočíval spravidla v prijímaní osobitných predpisov v reakcii na jednotlivé smernice a nariadenia EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa. Zákon o ochrane spotrebiteľa úzko prepojený na Občiansky zákonník by mal do budúcnosti predstavovať základný právny predpis v oblasti ochrany spotrebiteľa a subsumovať aj budúce legislatívne iniciatívy. Zároveň je potrebné poznamenať, že zákon nemá predstavovať kodifikáciu celého spotrebiteľského práva. V súčasnosti sú všeobecné inštitúty ochrany spotrebiteľa roztrieštené vo viacerých právnych predpisoch. Orientácia v nich v ich vzájomných súvislostiach a ich následná správna aplikácia je sťažená, a to z pohľadu samotného spotrebiteľa, podnikateľov, ba dokonca aj subjektov pôsobiacich v oblasti ochrany spotrebiteľa, čím sa oslabuje princíp právnej istoty. Zákonom sa odstraňujú duplicity, aplikačné problémy, vnútorné rozpory jednotlivých ustanovení a terminologické odlišnosti. Spotrebiteľské právo sa dynamicky vyvíja, musí neustále reagovať na nové podnety z trhu, obchodné modely či technologický pokrok vrátane digitalizácie. V neposlednom preto modernizuje súčasnú spotrebiteľskú legislatívu a detailnejšie ju zosúlaďuje s právnymi predpismi EÚ odstraňujúc viaceré neopodstatnené goldplatingy.
K

Richter si dal vypracovať analýzu trhu práce za 4,7 milióna eur

30. 1. 2017 Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR si ide dať vypracovať prognózy vývoja trhu práce na Slovensku a v regiónoch za 4,7 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Na zákazku vyhlásil rezort súťaž, o ktorej informoval vo vestníku verejného obstarávania.
Víťaz súťaže by mal pripravovať prognózy počas rokov 2017 až 2020. "Požaduje sa najmä komplexná metodika pokrývajúca všetky aktivity projektu vrátane jej pravidelnej ročnej aktualizácie, komplexná analýza zamestnanosti a verifikácia prognóz, správa o priebehu zberu dát a vyhodnotenie výsledkov z výberových kvalitatívnych a kvantitatívnych prieskumov," objasňuje vo vestníku rezort práce. Taktiež by mali byť vypracované krátkodobé prognózy vývoja na trhu práce v oblasti očakávaných budúcich potrieb zamestnancov, nezamestnanosti, počtu absolventov, počtu uvoľnených pracovných miest, počtu živnostníkov. Víťaz tendra by mal pripravovať aj prehľadné prezentácie výsledkov pre ústredie práce a jednotlivé úrady práce. Záujemcovia o tender môžu predložiť svoje ponuky a žiadosti do 20. februára tohto roka. V súťaži sa pritom nepoužije elektronická aukcia. Celkovo by mala zákazka trvať 42 mesiacov od jej zadania. Projekt má byť financovaný z eurofondov.
zdroj: hnonlne.sk

Nové ceny elektriny

27. 1. 2017 Ani najnovšie rozhodnutie o cenách energie nepoteší všetkých odberateľov. Regulačný úrad vrátil distribučné poplatky za elektrinu a plyn po kritike za ich zvýšenie na pôvodné hodnoty. Kým napríklad pre samosprávy to znamená ušetrenie, v opačnej pozícii sú podľa informácií HN najmä veľkí priemyselní odberatelia elektriny na strednom Slovensku.
Na zvyšovanie upozorňuje žilinská automobilka Kia Motors Slovakia. „Aktuálne zverejnené nové cenové rozhodnutie bude pre nás znamenať ďalšie zvýšenie ceny regulovanej časti o viac ako štyri percentá,“ potvrdil pre HN hovorca spoločnosti Jozef Bačé. Poplatky, ktoré tvoria regulovanú časť elektriny, sa podieľajú na jej celkovej cene viac ako 60 percentami. Zvyšok tvorí samotná komodita, ktorú si firmy nakupujú na voľnom trhu od samotných dodávateľov. Jej cena pritom v poslednom roku na trhoch klesala. Kia vysvetľuje, že komoditu bude tento rok odoberať lacnejšie – no na poplatkoch si aj napriek tomu priplatí. Podľa odborníkov môže byť takýchto prípadov viacero. „Tým, ktorým mohli podľa rozhodnutia náklady klesnúť, sa po novom opäť zvýšia,“ upozorňuje aj šéfredaktorka portálu energia.sk Lenka Ferenčáková.
zdroj: hnonline.sk

Štát si od poisťovní vypýtal odvod

25. 1. 2017 Poisťovne v tomto roku začali zdražovať niektoré druhy neživotných poistiek. Hore išlo najmä havarijné, ale aj cestovné poistenie. Môže za to najmä nový osempercentný odvod z poistného, ktoré si od nich vypýtal štát cez novelu zákona o poisťovníctve z konca minulého roka. O konkrétnych percentách zvýšenia cien poisťovne hovoriť nechcú, ale priznávajú, že s cenami išli hore.
Ostatné poisťovne odpovedali, že výšku poistného upravujú, ale nie paušálne o nejaké percento, ale individuálne podľa jednotlivých segmentov. Medzi odborníkmi na poistný trh sa šušká o zvýšení cien najmä pri havarijných poistkách od 10 do 20 percent. Poplatky finančným inštitúciám napríklad za auto by tak mohli ísť hore o niekoľko desiatok eur. Cestovné poistky už tiež išli mierne hore. Poistky za byty a domy sa zatiaľ poisťovne zdráhajú zdražovať, lebo sa boja konkurencie. Poisťovne už na jeseň zdražovali povinné zmluvné poistenie. To však nebolo preventívne kvôli novému odvodu, ale najmä preto, lebo toto poistenie je dlhodobo stratové. Ceny sú veľmi nízke už roky a na toto zákonné poistenie sa už platí osempercentný odvod niekoľko rokov. Vyššie ceny a odvody sa však budú týkať iba nových klientov. V novele zákona o poisťovníctve totiž neprešla retroaktivita. Ak si niekto bude chcieť meniť starú poistku za novú, už sa naň bude vzťahovať nová cena so zohľadneným odvodom. Výhodu má starý klient, ktorému sa poistka len predĺži, pre neho ostane platná pôvodná suma.
zdroj: hnonline.sk

Slovensko si v rebríčku korupcie pohoršilo

25. 1. 2017 Slovensko si v celosvetovom rebríčku vnímania korupcie pohoršilo o tri miesta a umiestnilo sa na 54. priečke. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy organizácie Transparency International (TI), ktorá hodnotí korupciu v 176 krajinách a územiach sveta.
O prvú priečku sa delia Dánsko a Nový Zéland, za nimi skončili ďalšie dve severské krajiny Fínsko a Švédsko. Na opačnej strane rebríčka skončilo Somálsko. V hodnotení za rok 2015 Slovensko získalo 51 bodov zo sto, je síce rovnaký počet ako pred rokom, znamená však posun o štyri miesta v rebríčku nadol. V dnes zverejnenom indexe za minulý rok stratilo oproti predchádzajúcej správe síce len jeden bod, to ale znamenalo prepad o desať miest. V porovnaní s ostatnými dvadsiatich siedmich členskými krajinami Európskej únie si Slovensko pohoršilo a skončilo na siedmom najhoršom mieste. Spomedzi krajín eurozóny sa za nás zaradilo už iba Taliansko a Grécko. Najhoršia situácia v EÚ panuje v oblasti korupcie v Bulharsku (41 bodov), tesne pred ním sa umiestnilo Grécko (44 bodov) a Taliansko (47 bodov). Priemerné európske skóre 65 bodov zo sto, Česko sa tak s 55 bodmi radí k podpriemeru.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner