Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Otázky na rádio Jerevan

Platí ešte: „Chudoba cti netratí“? Platí, ale všetko ostatné je za peniaze.

Kto bol prvým podnikateľom? Boh, pretože tiež začínal z ničoho a napriek tomu, že je vševedúci, nevedel, do čoho ide a čo sa z toho vyvrbí. Námietka z daňového úradu: To nie je pravda, pretože: 1. Podnikanie je opakovaná činnosť s cieľom vytvoriť zisk. Nebolo dokázané, že by sa stvorenie opakovalo. Nie je dokázané, že by ku stvoreniu sveta došlo s cieľom vytvorenia zisku. 2. Dodnes sa nenašlo príslušné daňové priznanie. Najstaršie daňové priznanie podal akýsi Judáš Iškariotsky, kde priznal príjem 30 strieborných. Daň nezaplatil, lebo náklady prevýšili výnosy. Námietka voči námietke (Únia tiež podnikateľov): Ako vždy, daňový úrad nevie, o čom je reč. Akt stvorenia sa predsa pravidelne opakuje.

Daňový úrad je dielom božím alebo satanovým? Ako sa to vezme. Pre toho, kto dane platí, to je trest boží. Toho, kto ich neplatí, čakajú muky pekelné.

(Myšlienky bez cla)
Život je žart...

Absolútny Škót je ten, kto pri ceste vlakom odloží do puzdra okuliare, ak za oknom práve nie je pekná krajina.

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

Hlas v telefóne: „Vy ste si objednali budenie na 6,30?“ Rozospatý hlas odpovedá: „Eeeeech... áno...“ „Tak potom rýchlo šup-šup von z postieľky, je pol desiatej!“

(Myšlienky bez cla)
Svetlá budúcnosť

Starý lord príde neskoro večer domov. Verný služobník Ďuro mu pomáha vyzliecť si kabát a pritom si potichu mrmle: „Tak čo ty starý krokodíl, už zasa si bol v bare nasávať a obchytávať mladé dievčatá, čo?“ Slord, inokedy hluchý ako poleno, naraz odpovie: „Nie, môj milý, nie. Dnes som si bol kúpiť naslúchací strojček.“

Raz po preflámovanej noci sa slord pýta svojho služobníka Ďura: „Ďuro, povedzte mi, má náš záchod dvojkrídlové dvere?“. „Nie, pane.“ „Dofrasa, tak potom som včera použil skriňu.“

Slovenský slord sa rozčuľuje: „A berte na vedomie, doktorko, že len čo sa postavím na nohy, nájdem si iného osobného lekára!“ „Ale prečo, vaše slordstvo_“ „Môjmu sluhovi Ďurovi ste na angínu predpísali tie isté lieky ako mne!“

(Myšlienky bez cla)

Ochrana, podpora a rozvoj verejného zdravia

28. 6. 2021 Novela zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia rieši tri okruhy problémov v súčasnom znení zákona o ochrane verejného zdravia, a to otázku ústavne konformného výkladu ustanovenia § 58 ods. 5 zákona, týkajúceho sa vylúčenia náhrady škody a ušlého zisku, otázku možnosti povoľovania výnimiek z opatrení podľa § 12 a § 48 ods. 4 zákona, otázku odôvodňovania vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a regionálnych úradov verejného zdravotníctva vydaných podľa § 59b zákona.
V otázke ustanovenia § 58 ods. 5 zákona týkajúceho sa vylúčenia náhrady škody a ušlého zisku sa upravuje toto ustanovenie takým spôsobom, aby nevyvolávalo pochybnosti o tom, že sa má vykladať ústavne konformným spôsobom.
Úmyslom zákonodarcu nebolo vylúčiť možnosť domáhať sa náhrady škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom podľa zákona č. 514/2003 Z. z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, keďže právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím súdu, iného štátneho orgánu či orgánu verejnej správy alebo nesprávnym úradným postupom garantuje ústava v čl. 46 ods. 3. Predkladatelia novely zákona sú presvedčení, že platné znenie zákona je potrebné vykladať ústavne konformným spôsobom, teda tak, že sa týka iba škody spôsobenej opatreniami, ktoré sú v súlade so zákonom a ktoré sú vykonávané v súlade so zákonom.
V situácii, ak sú možné viaceré výklady zákona a ak okrem výkladu ustanovenia zákona, ktorý je v rozpore s ústavou, existuje aj taký výklad predmetného ustanovenia zákona, ktorý v rozpore s ústavou nie je, nie je dôvod, aby Ústavný súd konštatoval nesúlad zákona s ústavou. Konštatuje len to, že zákon je potrebné vykladať ústavne konformným spôsobom, teda tak, že sa má uplatňovať ten výklad zákona, ktorý je v súlade s ústavou, nie ten, ktorý je s ústavou v rozpore. Tak je tomu podľa názoru predkladateľov aj v tomto prípade. V záujme odstránenia interpretačných pochybností a nastolenia právnej istoty v danej veci sa však do zákona doplnilo, že vylúčenie náhrady škody a ušlého zisku sa netýka náhrady škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom.
V otázke individuálnych výnimiek z nariadenia opatrení podľa § 12 alebo § 48 ods. 4 zákona sa upravuje základný zákonný rámec pre ich povoľovanie a zrušovanie.
K

Slovensko má rozpočet s najnižším deficitom

30. 11. 2016 Budúcoročný štátny rozpočet získal okrem tradičného prívlastku „zákon roka“ aj ďalšie prídavné meno: historický. Rozpočtový deficit na rok 2017 je plánovaný na úroveň 1,29 percenta, čo je najmenej za posledných 20 rokov.
Na druhej strane – nie všetci ekonómovia sú spokojní. Dôvodom je ďalší odklad vyrovnaného hospodárenia štátu, ktoré sa aktuálne odkladá na rok 2019. Rok predtým počíta minister financií Peter Kažimír s deficitom 0,44 percenta. Aktuálne štát počíta s tým, že znižovaniu deficitu pomôže príjmová strana rozpočtu, jednak z lepšieho výberu daní, ale aj vďaka tomu, že naša ekonomika aj naďalej šliape do pedálov. Napríklad príjmy verejnej správy by mali v budúcom roku stúpnuť o 0,75 percenta HDP.
zdroj: hn.online.sk

Slovenský energetický gigant plánuje prepúšťanie

28. 11. 2016 Do roku 2020 chcú Slovenské elektrárne usporiť 400 miliónov eur. Škrtaním miest, ale aj zmenou vzdelávacieho a mzdového systému.
Náš dominantný výrobca elektriny bude prepúšťať. Podľa informácií HN príde o prácu počas najbližších mesiacov niekoľko desiatok ľudí. Na stretnutí so zamestnancami to oznámilo nové vedenie elektrární na čele s Bohumilom Kratochvílom. Dôvody môžeme hľadať v ekonomickej situácii. Podpísali sa pod to najmä rekordne nízke ceny elektriny. Tá sa pred pár rokmi obchodovala za viac ako 60 eur za megawatthodinu. Dnes má polovičnú trhovú cenu. Pod prepad zisku sa podpísalo aj vyradenie blokov elektrárne vo Vojanoch a taktiež vysoké investičné náklady na dokončenie tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. V elektrárňach dnes pracuje 3 800 ľudí, spolu má byť prepustených vyše tridsať ľudí, niektorí z nich skončia do konca marca, ďalší do konca júna budúceho roka. Elektrárne chcú do roka 2020 ušetriť 410 miliónov eur, no škrtanie pracovných pozícií má k tomu prispieť iba menšou časťou.
zdroj: hnonline.sk

Elektronické schránky pre podnikateľov

25. 11. 2016 V auguste 2016 sa v SR začala, podľa zákona o e- Governmente , aktivácia elektronických schránok pre podnikateľov - právnické osoby.
Od januára 2017 bude štát komunikovať s právnickými osobami len prostredníctvom elektronických schránok. T. z., že všetky rozhodnutia, oznámenia, výzvy, platobné tituly, rozsudky, si právnická osoba nájde v elektronickej schránke. S platnosťou od 1. 8. 2016 sa začal proces aktivácie elektronických schránok len pre právnické osoby. Podnikajúcim fyzickým osobám v súčasnosti správca, ktorým je Úrad vlády SR, nebude elektronické schránky aktivovať. Elektronická schránka je dostupná prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy na internetovej stránke www.slovensko.sk.

Zmeny zákona o dani z pridanej hodnoty

25. 11. 2016 Na rokovaní vlády Slovenskej republiky dňa 17. augusta 2016 bol schválený vládny návrh novely zákona o DPH s účinnosťou od 1. 1. 2017.
Ide o tieto zmeny: - odpočítanie dane zahraničnou osobou - Refundácia DPH zahraničným platiteľom - vrátenie dane z osobného automobilu zahraničným diplomatom - zavedenie právnej fikcie pri prenose daňovej povinnosti pri stavebných prácach - uvádzanie faktúr s prenosom daňovej povinnosti v stavebníctve v kontrolnom výkaze - úrok z nadmerného odpočtu - uplatnenie úroku z nadmerného odpočtu na daňové kontroly neukončené do 1. 1. 2017 - samozdanenie dovozu tovaru z tretích štátov – posun účinnosti. Účinnosť ustanovení upravujúcich uplatňovanie dane pri dovoze tovaru z tretích štátov sa navrhuje tak, aby bol vytvorený dostatočný časový priestor na vykonanie všetkých potrebných legislatívnych opatrení (napr. nový vzor daňového priznania, nový vzor kontrolného výkazu) ako aj nelegislatívnych opatrení súvisiacich so zavedením nových pravidiel do praxe, najmä zmien informačných systémov, a to ako na strane podnikateľov, tak aj na strane finančnej správy. Účinnosť ustanovení upravujúcich uplatňovanie dane pri dovoze tovaru z tretích štátov sa navrhuje tak, aby bol vytvorený dostatočný časový priestor na vykonanie všetkých potrebných legislatívnych opatrení (napr. nový vzor daňového priznania, nový vzor kontrolného výkazu) ako aj nelegislatívnych opatrení súvisiacich so zavedením nových pravidiel do praxe, najmä zmien informačných systémov, a to ako na strane podnikateľov, tak aj na strane finančnej správy.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner