Obchodná bilancia Slovenska vykázala druhý najvyšší schodok za desať rokov
9. 5. 2022
Obchodná bilancia Slovenska vykázala v marci druhý najvyšší schodok za posledných desať rokov. Hodnota vývozu i dovozu bola rekordná, import naďalej rástol dvojciferným tempom, a to aj kvôli drahším surovinám a energiám.
Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré dnes zverejnil slovenský štatistický úrad. Deficit zahraničného obchodu sa v marci prehĺbil na 420 miliónov eur z februárových 199 miliónov eur.
Naposledy bol obchodný deficit vyšší predvlani v apríli, kedy obchodnú bilanciu krajiny ovplyvnili dopady epidémie choroby Covid-19. Hodnota dovozu tovaru na Slovensko v treťom tohtoročnom mesiaci vystúpila na nové maximum tesne nad deväť miliárd eur.
Import v medziročnom porovnaní rastie nepretržite od vlaňajšieho februára, tento rok v marci tempo rastu síce opäť mierne zvoľnilo, zostalo ale dvojciferné. Dovoz ovplyvnili najmä vyššie ceny zemného plynu, ropy, elektriny, železnej rudy a súčiastok do vozidiel.
Rekordné mesačné hodnoty dosiahol v marci aj export, a to 8,6 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím vlani vzrástol o 1,5 percenta, podporil ho najmä vyšší vývoz kovov, hutníckych a gumárenských výrobkov, rovnako palív a chemikálií. Za prvý štvrťrok obchodná bilancia Slovenska skončila v schodku 972,7 milióna eur. V rovnakom období vlani pritom ešte vykázala prebytok 1,4 miliardy eur.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Nezamestnanosť na Slovensku opäť vyššia ako priemer EÚ
13. 2. 2013
Priemerná miera nezamestnanosti v členských krajinách OECD sa v decembri v porovnaní s predošlým mesiacom nezmenila a zostala na úrovni 8 %.
Nezamestnanosť v eurozóne bola prvýkrát od mája 2011 stabilná dva mesiace po sebe, a to na úrovni 11,7 %, predtým 17 mesiacov nepretržite rástla. Na Slovensku sa však nezamestnanosť v decembri oproti novembru zvýšila, a to na 14,7 % z úrovne 14,5 %.
Potravinári nechcú špeciálny odbytový fond
12. 2. 2013
Fond na propagáciu slovenských potravín prinesie vyššiu nezamestnanosť, drahšie potraviny a zlikviduje potravinárske podniky.
Tvrdí to Potravinárska komora Slovenska.
Samotní poľnohospodári však špeciálny odbytový fond, do ktorého by mali poľnohospodári a potravinári odvádzať 0,06 percenta z tržieb, nezavrhujú. Jeho realizácia si vyžaduje širší konsenzus. Štát by mal pripraviť celú koncepciu predaja slovenských výrobkov.
V priemysle vlani stúpla hrubá mzda na 857 eur
11. 2. 2013
V priemere za rok 2012 mali najvyššiu priemernú nominálnu mesačnú mzdu zamestnanci v informačných a komunikačných činnostiach 1 743 Eur.
Mzda v priemysle dosiahla hodnotu 857 Eur, vo vybraných trhových službách 818 Eur, veľkoobchode 768 Eur, predaji a oprave motorových vozidiel 753 Eur, doprave a skladovaní 738 Eur, stavebníctve 607 Eur, ubytovaní 569 Eur, maloobchode 562 Eur, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev 361 Eur.
V daňových rajoch sídli viac ako 3600 slovenských firiem
11. 2. 2013
Záujem slovenských podnikateľov o daňovú optimalizáciu a zaistenie anonymného vlastníctva prostredníctvom zahraničných firiem bol v minulom roku najväčší za posledných päť rokov.
Počet slovenských spoločností, ktoré majú vlastníka so sídlom v daňovom raji, na konci roku 2012 presiahol 3 600 a medziročne sa zvýšil o 17,8 %. Z daňového raja je aktuálne kontrolovaných 1,78 % firiem registrovaných na Slovensku. Najväčší záujem firmy v minulom roku pritom prejavili o Cyprus a Seychely.