Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Mnoho je na svete mocného...

Viac nás ničí vlastné pochlebníctvo, ako cudzie. (Seneca)

Šťastný je ten, komu bolo aj v starobe dopriate ísť za múdrosťou a správnym úsudkom. (Platón)

Ak dokážem dobre vychádzať so zlou ženou, je pre mňa hračkou vychádzať dobre s ostatnými ľuďmi. (Sokrates)

(Myšlienky bez cla)
Žiadna správa nie je iba dobrá

Ak máte nevyvrátiteľné dôkazy o tom, že pravda je na vašej strane, tak ich vyhlásia za neuveriteľné informácie.

V určitých situáciách je nadávanie rovnako účinné ako modlitba.

Keď už horšie správy nemôžu prísť, tak určite prídu.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Dobrého veľa nebýva, zato zlé prichádza v húfoch.

Čo nebije priamo do očí, zostane nepovšimnuté.

Mnohí si trúfajú na viac, ako v skutočnosti dokážu.

(Murphyho zákony v bájkach)
Veci sa kazia

Hlavný rozdiel medzi človekom a strojom je v tom, že dobre namazaný stroj nerobí taký hluk.

Čo majú spoločné ojazdené auto a vlastná manželka? Oboje spoľahlivo slúži, ale v spoločnosti sa s tým človek radšej nechváli...

Manželská hádka po hodine ustane a rozhostí sa ticho. Do toho ticha manžel prehovorí: Som rád, že som ťa nakoniec presvedčil o tom, že mám pravdu. Aký koniec?! Ja len chytám druhý dych!

(Murphyho zrnká II)
Manželstvo je podnik

Pani Kohnová vstúpi do nočného baru a pýta sa čašníka: „Prosím vás, nie je tu môj manžel?“ „Nie je, madam,“ úslužne odpovedá čašník. „Ale veď ani neviete, ako sa volá a hneď mi odpovedáte, že tu nie je!“ „Tu nikdy nie je žiadny manžel, madam“ odpovedá sucho čašník.

Ak sa niekomu nechce pracovať, je lenivec. Na pomenovanie tvora, ktorému sa veľmi chce pracovať, slovenčina nemá – ak vylúčime výraz hlupák – dostatočne expresívne označenie. Musíme si, tak ako sa to stáva tradíciou, požičať od Američanov. Tí namiesto hlupák hovoria workaholic...

Pred svadbou maj oči otvorené, po svadbe ich privri. (Fuller)

(Zrnká úsmevu)

Novela zákona o službách zamestnanosti

2. 4. 2024 Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých, ktorý v piatej časti upravuje podmienky zamestnávania štátnych príslušníkov tretej krajiny s výkonom práce na území Slovenskej republiky, prináša zmeny.
V zákone o službách zamestnanosti sa navrhujú zmeny a doplnenia podmienok pri vydávaní a rušení potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, a to najmä zníženie mzdového prahu z 1,5-násobku na 1,2-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky so zavedením výnimky z tohto mzdového prahu pre štátnych príslušníkov tretej krajiny, ktorí ukončili vysokoškolské vzdelanie najviac tri roky pred podaním žiadosti o vydanie modrej karty EÚ. Pre výkon vykvalifikovaného zamestnania bude postačujúce vysokoškolské vzdelanie 1. stupňa, pri vybraných zamestnaniach z oblasti informačných a komunikačných technológii budú postačovať vyššie odborné zručnosti, ktoré sa preukazujú odbornou praxou vykonávanou vo vysokokvalifikovanom zamestnaní. Predlžuje sa obdobie, na ktoré sa vydáva potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu zo štyroch na päť rokov. Pri vydávaní potvrdenia úrad práce, sociálnych vecí a rodiny nevykonáva test trhu práce. Upravujú sa podmienky zamestnávania v rámci dlhodobej mobility pre držiteľa modrej karty vydanej v inom členskom štáte EÚ a pre držiteľa modrej karty SR najmenej 12 mesiacov bez potreby vydania potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, s cieľom jeho jednoduchšieho prístupu na trh práce v SR. Zároveň sa upravuje rovnaké právne postavenie držiteľa modrej karty EÚ pre vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie ako občana Slovenskej republiky v súvislosti s úpravou v smernici (EÚ) 2021/1883. Vzhľadom na vyššie uvedené zjednodušenie a uvoľnenie systému vydávania modrých kariet EÚ vyplývajúcich zo smernice (EÚ) 2021/1883 sa predpokladá zvýšený počet žiadateľov o vydanie modrej karty EÚ. Z dôvodu personálneho zabezpečenia sa vydávanie potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, presúva z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny na úrady práce sociálnych vecí a rodiny. Zároveň sa rozširuje pôsobnosť úradov práce, sociálnych vecí a rodiny rušiť potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, a viesť evidenciu o vydaných a zrušených potvrdeniach.
K

Stavebné firmy potrebujú zákazky

2. 2. 2009 Nateraz žijú z realitného boomu z predchádzajúcich rokov. No už v lete ich čakajú problémy. Aby udržali krok s doterajším vývojom, potrebujú zákazky za päť miliárd eur.
Na takýto objem je nastavená štruktúra firiem. Ak bude peňazí menej, musia znižovať počty zamestnancov alebo presúvať aktivity na východné trhy. Budú sa musieť zaujímať o každý jeden kontrakt, nielen o veľké a lukratívne zákazky. V roku 2009 bude stavebníctvo viac závislé od verejných zákaziek a aktivít, na ktoré štát prispieva z peňazí daňových poplatníkov. Diaľnice a rýchlostné cesty podržia najmä lídrov, nie menšie firmy alebo živnostníkov. Štatistiky ukazujú, že stavebné firmy majú prácu ešte na najbližšieho pol roka a žijú                 z objednávok, ktoré nazbierali ešte v čase realitného boomu. Po tomto období hrozí pokles. Chýbať budú najmä peniaze súkromných investorov. Napriek tomu podľa ministerstva sa v stavebníctve dramatického poklesu obávať netreba. Živnostníci sa okrem nedostatku práce obávajú aj novej konkurencie ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Ak budú kvalitnejší, stavebné firmy ich začnú uprednostňovať. Konkurenciou navrátilcov sú najviac ohrození životnostníci, ktorých živila nová výstavba alebo sa zameriavali na dokončovacie práce. Teda murári, obkladači či inštalatéri. Niektorí sa možno preorientujú. Napríklad strechári na staré domy, ktoré sa po desiatkach rokov zatepľujú či rekonštruujú.
(Zdroj: SME)

Slovenské banky sú stále v dobrej kondícii

2. 2. 2009 Napriek tomu, že materské spoločnosti našich bánk bojujú s finančnou krízou, banky na Slovensku naďalej dosahujú zisky.
O štátnu pomoc sa rozhodla požiadať banka UniCredit v Poľsku a Taliansku. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom UniCredit Bank Slovakia, ktorá vznikla zlúčením UniBanky a HVB Bank Slovakia.  Jej hovorkyňa vylúčila akékoľvek problémy. Rakúsku vládu požiadala o pomoc Raiffeisen Zentralbank, ktorá na Slovensku pôsobí prostredníctvom Tatra banky. Hovorca Tatra banky uviedol, že slovenská spoločnosť je          v dobrej kondícii. Komplikovanú situáciu hlási aj belgicko-francúzska finančná skupina Dexia. Chce ju riešiť obmedzením podnikania v niektorých štátoch a znížením počtu zamestnancov.  Dexia banka Slovensko bola však zadefinovaná ako jedno zo strategických teritórií pôsobenia skupiny a znižovanie počtu zamestnancov sa jej dotkne iba mierne. Slovenské banky teda celosvetová finančná kríza príliš nezasiahla. Národná banka Slovenska dosiahla v minulom roku čistý zisk vo výške 54,9 milióna eur (to znamená medziročný pokles o 4,5 percenta). Objem poskytnutných úverov naopak vzrástol o vyše 15 percent.
(Zdroj: HNONLINE)

Slovenské fabriky potrebujú pomocnú ruku štátu

30. 1. 2009 Potvrdzujú to ďalšie prípady prepúšťania, najmä v strojárskom priemysle. Opatrenia, ktoré navrhla Rada pre hospodársku krízu budú čo najskôr zapracované do zákonov a schválené v skrátenom legislatívnom konaní.
Očakáva sa totiž, že kríza bude na Slovensko doliehať práve  v najbližších mesiacoch. Analytici o efektívnosti niektorých opatrení pochybujú. Napríklad o platení odvodov za zamestnancov. Vláda podľa nich nebude vedieť rozlíšiť, ktorá firma sa dostala do problémov pre krízu, a ktorá by zanikla skôr či neskôr pre svoju zhoršujúcu sa konkurencieschopnosť.
(Zdroj: HNONLINE)

Mestá, obce a finančné ištitúcie sa nesmú kríze len prizerať

30. 1. 2009 Mali by sa do boja s ňou aktívne zapojiť. Objem peňazí v mestách a obciach je pomerne veľký a treba z nich prispieť na niektoré z opatrení.
 Jedným zo základných nástrojov môžu byť štátne sociálne podniky, ktoré by do konca tohto roka mali  zamestnať okolo 10-tisíc ľudí. Finančné domy by sa mali prestať obávať poskytovať úvery zdravým firmám. Preto je štát odhodlaný garantovať 55 percent výšky úverov.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Želmíra
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner