Novela zákona o službách zamestnanosti
2. 4. 2024
Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých, ktorý v piatej časti upravuje podmienky zamestnávania štátnych príslušníkov tretej krajiny s výkonom práce na území Slovenskej republiky, prináša zmeny.
V zákone o službách zamestnanosti sa navrhujú zmeny a doplnenia podmienok pri vydávaní a rušení potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, a to najmä zníženie mzdového prahu z 1,5-násobku na 1,2-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky so zavedením výnimky z tohto mzdového prahu pre štátnych príslušníkov tretej krajiny, ktorí ukončili vysokoškolské vzdelanie najviac tri roky pred podaním žiadosti o vydanie modrej karty EÚ. Pre výkon vykvalifikovaného zamestnania bude postačujúce vysokoškolské vzdelanie 1. stupňa, pri vybraných zamestnaniach z oblasti informačných a komunikačných technológii budú postačovať vyššie odborné zručnosti, ktoré sa preukazujú odbornou praxou vykonávanou vo vysokokvalifikovanom zamestnaní. Predlžuje sa obdobie, na ktoré sa vydáva potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu zo štyroch na päť rokov. Pri vydávaní potvrdenia úrad práce, sociálnych vecí a rodiny nevykonáva test trhu práce. Upravujú sa podmienky zamestnávania v rámci dlhodobej mobility pre držiteľa modrej karty vydanej v inom členskom štáte EÚ a pre držiteľa modrej karty SR najmenej 12 mesiacov bez potreby vydania potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, s cieľom jeho jednoduchšieho prístupu na trh práce v SR. Zároveň sa upravuje rovnaké právne postavenie držiteľa modrej karty EÚ pre vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie ako občana Slovenskej republiky v súvislosti s úpravou v smernici (EÚ) 2021/1883. Vzhľadom na vyššie uvedené zjednodušenie a uvoľnenie systému vydávania modrých kariet EÚ vyplývajúcich zo smernice (EÚ) 2021/1883 sa predpokladá zvýšený počet žiadateľov o vydanie modrej karty EÚ. Z dôvodu personálneho zabezpečenia sa vydávanie potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, presúva z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny na úrady práce sociálnych vecí a rodiny. Zároveň sa rozširuje pôsobnosť úradov práce, sociálnych vecí a rodiny rušiť potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, a viesť evidenciu o vydaných a zrušených potvrdeniach.
K
Ľuďom bez práce má pomôcť zákon o rodinnom podnikaní
22. 11. 2012
Evidenciu rodinných podnikov má viesť ministerstvo práce, pričom o zápise, ako aj výmaze podniku z evidencie upovedomí príslušný daňový úrad.
Vážny, prehlbujúci sa problém ekonomického zabezpečenia mnohých rodín, ktorých členovia sú často nezamestnaní a odkázaní na sociálnu pomoc od štátu, má podľa KDH vyriešiť rodinné podnikanie.
To chce opozičná strana podporiť samostatným zákonom, ktorý plánuje do parlamentu predložiť v januári budúceho roka.
Týmto zákonom chcú vytvoriť také priaznivé podmienky pre podnikanie, ktoré by motivovali členov rodiny využiť ich schopnosti, znalosti a talenty, ale aj vzájomnú dôveru, aby mohli prevziať zodpovednosť za vytvorenie dostatočného príjmu pre svoje rodiny.
Obce nebudú platiť daň z príjmov pri predaji ich majetku
22. 11. 2012
V rámci ďalších opatrení vláda plánuje presunúť pre mestá a obce povinnosť poskytnúť sociálne služby do 60 dní na neskoršie obdobie.
Vláda plánuje oslobodiť obce, vyššie územné celky a ich rozpočtové organizácie od dane z príjmu pri predaji ich majetku.
Obce by tak mali byť od tejto dane oslobodené už pri podaní daňového priznania za tento rok. Ide o jedno z opatrení v rámci viacerých legislatívnych zmien v prospech vyšších územných celkov a miestnej územnej samosprávy, ktoré dnes schválila vláda.
V rámci ďalších opatrení vláda plánuje presunúť pre mestá a obce povinnosť poskytnúť sociálne služby do 60 dní na neskoršie obdobie.
Výnos dane obciam na činnosť školských klubov detí by sa mal upraviť podľa počtu všetkých žiakov základných škôl zriadených na území obce obdobne, ako sa prerozdeľujú v súčasnosti finančné prostriedky na stravovanie žiakov.
Slovensko stráca príťažlivosť
16. 11. 2012
Pre firmy zlepšili podmienky, znížili dane, zákony nemenili každý rok a nezadlžovali sa.
Toto sú opatrenia, ktoré zabezpečili Novému Zélandu prvé miesto v prestížnom rebríčku magazínu Forbes Najlepšia krajina pre biznis. Nasleduje ho Dánsko a ázijské krajiny Hongkong a Singapur.
Naopak, Slovensko oproti minulému roku padlo až o desať miest a v rámci regiónu sa dokonca prepadlo najviac. Pohoršili sme si najmä kvôli vysokej administratívnej záťaži, dlhé roky neriešenej nízkej vymožiteľnosti práva a zaostávame aj v inováciách.
Podnikatelia však očakávajú, že v budúcom roku budú podmienky na podnikanie u nás ešte horšie.
Rodinné farmy konkurujú gigantom
15. 11. 2012
Malé firmy využívajú zvýšený dopyt po tradičných výrobkoch.
Úspech im prinášajú korbáčiky.
Návratom k tradícii regiónov. Takúto zbraň si našli malí syrári a pomaly žnú úspech. Gro našich výrobkov sú najmä korbáčiky a oštiepky.
Syrmix je jednou z firiem, ktoré vznikli len nedávno a darí sa jej práve vďaka zacieleniu na výrobu tradičných domácich výrobkov. Rodinná firma vyrába približne 30 druhov syrov.
Producenti mlieka a výrobcovia syrov na Slovensku sa majú čo obracať. Napriek kríze však malých agrofariem pribúda.
Najmä na Orave a na východnom Slovensku vznikajú ďalšie malé agrofarmy.
Zatiaľ čo malí výrobcovia bojujú o svoje pozície v regiónoch, veľkí hľadia za hranice.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka neeviduje štatistiky o náraste regionálnych producentov, ale narastajúci trend potvrdzuje. Upravením pravidiel pre priamy predaj sa rozšírili možnosti pre farmárov finalizovať ich produkciu smerom ku konečnému spotrebiteľovi