Novela zákona o službách zamestnanosti
2. 4. 2024
Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých, ktorý v piatej časti upravuje podmienky zamestnávania štátnych príslušníkov tretej krajiny s výkonom práce na území Slovenskej republiky, prináša zmeny.
V zákone o službách zamestnanosti sa navrhujú zmeny a doplnenia podmienok pri vydávaní a rušení potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, a to najmä zníženie mzdového prahu z 1,5-násobku na 1,2-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky so zavedením výnimky z tohto mzdového prahu pre štátnych príslušníkov tretej krajiny, ktorí ukončili vysokoškolské vzdelanie najviac tri roky pred podaním žiadosti o vydanie modrej karty EÚ. Pre výkon vykvalifikovaného zamestnania bude postačujúce vysokoškolské vzdelanie 1. stupňa, pri vybraných zamestnaniach z oblasti informačných a komunikačných technológii budú postačovať vyššie odborné zručnosti, ktoré sa preukazujú odbornou praxou vykonávanou vo vysokokvalifikovanom zamestnaní. Predlžuje sa obdobie, na ktoré sa vydáva potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu zo štyroch na päť rokov. Pri vydávaní potvrdenia úrad práce, sociálnych vecí a rodiny nevykonáva test trhu práce. Upravujú sa podmienky zamestnávania v rámci dlhodobej mobility pre držiteľa modrej karty vydanej v inom členskom štáte EÚ a pre držiteľa modrej karty SR najmenej 12 mesiacov bez potreby vydania potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, s cieľom jeho jednoduchšieho prístupu na trh práce v SR. Zároveň sa upravuje rovnaké právne postavenie držiteľa modrej karty EÚ pre vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie ako občana Slovenskej republiky v súvislosti s úpravou v smernici (EÚ) 2021/1883. Vzhľadom na vyššie uvedené zjednodušenie a uvoľnenie systému vydávania modrých kariet EÚ vyplývajúcich zo smernice (EÚ) 2021/1883 sa predpokladá zvýšený počet žiadateľov o vydanie modrej karty EÚ. Z dôvodu personálneho zabezpečenia sa vydávanie potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, presúva z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny na úrady práce sociálnych vecí a rodiny. Zároveň sa rozširuje pôsobnosť úradov práce, sociálnych vecí a rodiny rušiť potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, a viesť evidenciu o vydaných a zrušených potvrdeniach.
K
Inflácia na Slovensku spomalila na 2,4 percenta
13. 2. 2013
Medziročná miera inflácie na Slovensku v januári spomalila na 2,4 % z 3,2 % v decembri.
Dosiahla tak najnižšiu hodnotu od konca roka 2010.
Spotrebiteľské ceny v prvom mesiaci roka medzimesačne stúpli o 0,6 %, vlani v decembri klesli o 0,1 %.
V prvom mesiaci tohto roka sa oproti vlaňajšku zvýšili ceny hlavne za vzdelávanie o 6,3 %. O 5,9 % zdraželi potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré majú veľkú váhu v spotrebiteľskom koši. V medzimesačnom porovnaní potraviny v januári zdraželi až o 2%.
Ministerstvo financií odhadlo, že spotrebiteľské ceny v priemere za celý tento rok stúpnu o 2,3 % oproti vlaňajšiemu nárastu o 3,6 %.
Nezamestnanosť na Slovensku opäť vyššia ako priemer EÚ
13. 2. 2013
Priemerná miera nezamestnanosti v členských krajinách OECD sa v decembri v porovnaní s predošlým mesiacom nezmenila a zostala na úrovni 8 %.
Nezamestnanosť v eurozóne bola prvýkrát od mája 2011 stabilná dva mesiace po sebe, a to na úrovni 11,7 %, predtým 17 mesiacov nepretržite rástla. Na Slovensku sa však nezamestnanosť v decembri oproti novembru zvýšila, a to na 14,7 % z úrovne 14,5 %.
Potravinári nechcú špeciálny odbytový fond
12. 2. 2013
Fond na propagáciu slovenských potravín prinesie vyššiu nezamestnanosť, drahšie potraviny a zlikviduje potravinárske podniky.
Tvrdí to Potravinárska komora Slovenska.
Samotní poľnohospodári však špeciálny odbytový fond, do ktorého by mali poľnohospodári a potravinári odvádzať 0,06 percenta z tržieb, nezavrhujú. Jeho realizácia si vyžaduje širší konsenzus. Štát by mal pripraviť celú koncepciu predaja slovenských výrobkov.
V priemysle vlani stúpla hrubá mzda na 857 eur
11. 2. 2013
V priemere za rok 2012 mali najvyššiu priemernú nominálnu mesačnú mzdu zamestnanci v informačných a komunikačných činnostiach 1 743 Eur.
Mzda v priemysle dosiahla hodnotu 857 Eur, vo vybraných trhových službách 818 Eur, veľkoobchode 768 Eur, predaji a oprave motorových vozidiel 753 Eur, doprave a skladovaní 738 Eur, stavebníctve 607 Eur, ubytovaní 569 Eur, maloobchode 562 Eur, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev 361 Eur.