Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Kapitola: Murphyho desatoro

5. Ak sa môže pokaziť viacero vecí naraz, tak sa pokazia v najhoršom možnom poradí.

9. V 90 % prípadov sa veci ukážu byť horšie, ako ste očakávali. Vo zvyšných 10 % sa ukážu byť aké zlé, že ste to ani nemohli očakávať.

2. Nič nejde tak ľahko, ako si človek predstavuje.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Typy ľudí - VI. večer

Ak riešenie problému vyžaduje zvolanie väčšieho počtu porád, potom sa tieto porady nakoniec stanú dôležitejšími, ako problém.

Na maličkostiach stroskotá nakoniec aj ten najväčší génius.

Ak nepoznáš riešenie, nikdy nepoukazuj na problémy.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Otázky na rádio Jerevan

Kto bol prvým podnikateľom? Boh, pretože tiež začínal z ničoho a napriek tomu, že je vševedúci, nevedel, do čoho ide a čo sa z toho vyvrbí. Námietka z daňového úradu: To nie je pravda, pretože: 1. Podnikanie je opakovaná činnosť s cieľom vytvoriť zisk. Nebolo dokázané, že by sa stvorenie opakovalo. Nie je dokázané, že by ku stvoreniu sveta došlo s cieľom vytvorenia zisku. 2. Dodnes sa nenašlo príslušné daňové priznanie. Najstaršie daňové priznanie podal akýsi Judáš Iškariotsky, kde priznal príjem 30 strieborných. Daň nezaplatil, lebo náklady prevýšili výnosy. Námietka voči námietke (Únia tiež podnikateľov): Ako vždy, daňový úrad nevie, o čom je reč. Akt stvorenia sa predsa pravidelne opakuje.

Aká je hodnota slovenskej koruny? Skúste si požičať v banke a uvidíte.

Čo je najčastejším dôvodom straty pamäti? Požičanie peňazí od priateľa.

(Myšlienky bez cla)
Život treba žiť

Všetko na svete má, zrejme kvôli zachovaniu rovnováhy, svoj protiklad. Ku hmote dnes máme antihmotu, k peniazom dieru vo vrecku, k ilúziám hrču na hlave, no a k dôvtipu máme ľudskú závisť...

Jestvujú tri metódy ako žiť: žobrať, kradnúť alebo niečo urobiť. (Miraeau)

Zvykne sa hovoriť: „Pomôž si človeče a aj boh ti pomôže“. Tí opatrnejší ešte dodávajú „ak si to zaslúžiš“.

(Zrnká úsmevu)

Novela zákona o energetike

12. 1. 2023 Novela zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike zabezpečuje implementácio nariadenia Rady (EÚ) 2022/1854 zo 6. októbra 2022 o núdzovom zásahu s cieľom riešiť vysoké ceny energie.
Nariadenia Európskej Únie sú zo svojej povahy právnymi aktami, ktoré sa uplatňujú priamo, v prípade nariadenia (EÚ) 2022/1854 však ide o právny predpis, ktorý nie je bez vnútroštátnej právnej úpravy použiteľný. Nariadenie ponecháva členským štátom široký adaptačný priestor ako v otázkach hmotnoprávnych, tak aj v otázkach procesných, nakoľko nerieši, akým spôsobom sa nadmerné príjmy budú vyberať. Neupravuje ani tak zásadnú otázku, akou je uloženie povinnosti konkrétnym výrobcom strpieť odvedenie časti svojich výnosov. Je preto nevyhnutné, aby zákonná právna úprava určila pravidlá pre určenie a inkaso povinného peňažného plnenia, pre ktoré sa zvolilo označenie odvod z nadmerných príjmov. Odvod z nadmerných príjmov bude z procesného hľadiska spravovaný ako daň podľa daňového poriadku.
Charakter povinného peňažného plnenia, pre ktoré sa na účely implementácie nariadenia zvolilo označenie odvod, vyplýva zo samotného nariadenia (EÚ) 2022/1854 a spôsobu jeho prijatia. Ide o nástroj pre reguláciu trhu s elektrickou energiou, ktorý má celoeurópsky charakter, aj keď v niektorých čiastkových parametroch sa členským štátom umožňuje zohľadniť individuálne vnútroštátne špecifiká. Materiálne ide o zákonné nastavenie hranice povolených trhových príjmov, kedy pri presiahnutí tejto hranice dochádza k odvodu do štátneho rozpočtu.
Zatiaľ čo príležitostné a krátkodobé cenové špičky možno považovať za normálnu vlastnosť trhu s elektrinou a pre niektorých investorov môžu byť užitočné na to, aby sa im vrátili investície do výroby elektriny, extrémny a trvalý nárast cien elektriny pozorovaný od februára 2022 sa výrazne líši od normálnej situácie na trhu s príležitostnými cenovými špičkami. Preto by sa strop príjmov na trhu nemal stanoviť pod primeranými očakávaniami účastníkov trhu, pokiaľ ide o priemernú úroveň cien elektrickej energie v hodinách, keď bol dopyt po elektrickej energii najvyšší, pred ruskou vojnou proti Ukrajine.
Súčasná energetická kríza nepriaznivo ovplyvnila všetky členské štáty Európskej únie. Prudký nárast cien energií výrazne prispel k celkovej inflácii v eurozóne a spomaľuje hospodársky rast v Európskej únii. Únia na tento vývoj reagovala okrem iného prijatím nariadenia, ktoré sa zaoberá vysokými cenami energií a ktorého súčasťou je aj otázka tzv. stropu trhových príjmov a rozdelenie nadmerných príjmov a príjmov z preťaženia medzi konečných spotrebiteľov elektriny, ktoré sa bude uplatňovať od 1. decembra 2022.
Novelou zákona sa zavádza povinnosť označovania ruskej ropy dodanej do Slovenskej republiky ropovodom a ropných výrobkov vyrobených z takejto ropy, ako aj povinnosť vedenia evidencie nakladania s takto označenými výrobkami. Súčasne sa precizujú a dopĺňajú niektoré ustanovenia zákona č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach v znení neskorších predpisov v oblasti uplatňovania cenovej regulácie v regulovaných činnostiach. Zavádza sa nový inštitút tzv. krízovej regulácie, ktorý sa zaraďuje do zákona o regulácii za mimoriadnu reguláciu. Upravuje sa postup a podmienky pre uplatnenie cenovej regulácie za regulované činnosti v tepelnej energetike určením limitu nárastu ceny, ktorý určí vláda nariadením. Taktiež rozširuje použitie ustanovení zákona č. 71/2013 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky v znení neskorších o poskytovanie dotácií na pokrytie rozdielu cien tepla.
S

Podpora novým investorom aj domácim podnikateľom

10. 2. 2009 Vláda sľubuje výhodnejšie investičné stimuly novým investorom a podporu projektom domácich podnikateľov. Nárok na finančnú pomoc od štátu vznikne už pri investícii o polovicu menšej ako to bolo doteraz.
Využiť túto pomoc môžu nielen podnikatelia v priemysle, ale napríklad aj v cestovnom ruchu.  So zmenou počíta návrh novely zákona o investičnej pomoci, ktorú včera schválila vláda, a ktorá má platiť od 1. marca.   
(Zdroj: HNONLINE)

Niektorí analytici odporúčajú predávať české koruny

10. 2. 2009 Podľa niektorých analytikov vyhliadky na rast českej ekonomiky nie sú dobré a chýba aj konkurečná výhoda. Euro môže do mesiaca stáť aj 29,50 Kč.
Česká národná banka zverejnila prognózu vývoja kurzu vôbec po prvýkrát. Česká mena je údajne adeptom na ďalší pokles aj preto, že v uplynulých dňoch jej kurz voči euru spevňoval. Podľa analytikov to však bol len psychologický rast, o ktorý sa zrejme postarala samotná ČNB. V pondelok sa koruna voči euru predávala okolo 27,55 CZK/EUR. Od začiatku roka oslabila česká mena voči euru o 2,9 percenta. Je na tom lepšie ako maďarský forint a poľský zlotý, ktoré zaznamenali pokles sedem percent.
(Zdroj: PRAVDA)

OECD predpovedá Slovensku hospodársky rast

9. 2. 2009 Hodnotiaca správa OECD predpokladá, že Slovensko v tomto roku dosiahne hospodársky rast na úrovni 4 % a v roku 2010 na úrovni 5,6 %. Podľa správy by mala ďalej klesať aj nezamestnanosť a stabilizovať sa inflácia. OECD očakáva, že vláda udrží na uzde aj verejné financie.
Podľa odporúčaní OECD treba udržať flexibilitu miezd, aby sa ekonomika krajiny dokázala prispôsobiť cyklickým šokom. Ďalej sa odporúča zvýšiť produktivitu v sektore služieb a zefektívniť fiškálnu politiku.   OECD konštatuje, že Slovensko sa nevyhne hospodárskemu spomaleniu, keďže zhoršenie globálneho obchodu nepriaznivo ovplyvní slovenský export. Predovšetkým možno očakávať globálny pokles dopytu po automobiloch. Napriek tomu OECD očakáva, že       v   tvorbe hrubého domáceho produktu na jedného obyvateľa Slovensko dosiahne úroveň 70 % priemeru eurozóny do roku 2015. Podľa správy by Slovensko malo starostlivo monitorovať vývoj v poskytovaní hypotekárnych úverov a usilovať sa o flexibilnejší trh s bytmi a flexibilnejšiu podporu bývania.
(Zdroj: SME, HNONLINE)

Mzdy v podniku Železnice sa napriek kríze zvyšujú

9. 2. 2009 Priemerná mzda v podniku Železnice Slovenskej republiky sa s účinnosťou od 1. februára tohto roka zvýši o 3,3 % a tarifné mzdy sa navýšia o 4 %.
Vyplýva to z dodatku ku Kolektívnej zmluve ŽSR 2008 až 2010, ktorý rieši zabezpečenie mzdového nárastu v roku 2009. Dodatok podpísali generálny riaditeľ Železníc a zástupcovia deviatich odborových organizácií pôsobiach v podniku. Za predpokladu priaznivého splnenia hospodárskeho výsledku za terajší rok sa dohodli aj na vyplatení mimoriadnej prémie so mzdou za mesiac november 2009. Železnice SR majú v kolektívnom vyjednávaní deväť partnerov - odborových organizácií: Odborové združenie železničiarov,  Federácia prevádzkových pracovníkov, Nezávislé kresťanské odbory Slovenska - železnice, Odborová asociácia výpravcov a dispečerov, Železničiarsky robotnícky odborový zväz, Odborové združenie Východoslovenských prekladísk, Syndikát slovenských železníc, Združenie prevádzkových zamestnancov železníc a Odbory Železníc Slovenskej republiky
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner