Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Bezproblémové riadenie - IV. večer

Organizácia sa po čase nápadne podobá žumple: najväčšie kusy plávajú na povrchu.

V hierarchických organizáciách je jediná užitočná vedomosť to, kto na koho čo vie.

Nikdy neposudzuje ako zlomyseľnosť to, čo môže spokojne byť aj hlúposťou.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Zákony života

Ľudská predstavivosť má svoje hranice oveľa nižšie, ako sú hranice možností vecí kaziť sa.

To, že je dnes najhoršie, ešte nezaručuje, že zajtra nebude ešte horšie. Dokonca je to skoro isté.

Pred ohňom sa dá ujsť, ale nie pred problémom.

(Murphyho zákonník)
Sláva a peniaze...

Každá ctižiadosť je legitímnou dovtedy, kým sa nezačne škrabať nahor po biede a dôverčivosti iných. (Conrad)

Keď si ostatní myslia, že človek je už na konci, až potom musí správne začať pracovať. (Konrad Adenauer)

Kde všetko ladí, niečo nie je v poriadku. (Tackmann)

(Myšlienky bez cla)
Kapitola: Murphyho desatoro

10. Po tom, ako sa veci zmenia zo zlého na horšie, sa začne všetko samo od seba opakovať.

1. Nič nie je v živote také dobré, ako sa to zdá na prvý pohľad.

2. Nič nejde tak ľahko, ako si človek predstavuje.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Najväčším nebezpečím pre človeka je jeho márnivosť.

Čím menej vie človek o probléme, tým ľahšie sa mu rieši.

Kto dokáže z vlastného nedostatku urobiť prednosť, neumrie chudobný.

(Murphyho zákony v bájkach)

Novela zákona o energetike

12. 1. 2023 Novela zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike zabezpečuje implementácio nariadenia Rady (EÚ) 2022/1854 zo 6. októbra 2022 o núdzovom zásahu s cieľom riešiť vysoké ceny energie.
Nariadenia Európskej Únie sú zo svojej povahy právnymi aktami, ktoré sa uplatňujú priamo, v prípade nariadenia (EÚ) 2022/1854 však ide o právny predpis, ktorý nie je bez vnútroštátnej právnej úpravy použiteľný. Nariadenie ponecháva členským štátom široký adaptačný priestor ako v otázkach hmotnoprávnych, tak aj v otázkach procesných, nakoľko nerieši, akým spôsobom sa nadmerné príjmy budú vyberať. Neupravuje ani tak zásadnú otázku, akou je uloženie povinnosti konkrétnym výrobcom strpieť odvedenie časti svojich výnosov. Je preto nevyhnutné, aby zákonná právna úprava určila pravidlá pre určenie a inkaso povinného peňažného plnenia, pre ktoré sa zvolilo označenie odvod z nadmerných príjmov. Odvod z nadmerných príjmov bude z procesného hľadiska spravovaný ako daň podľa daňového poriadku.
Charakter povinného peňažného plnenia, pre ktoré sa na účely implementácie nariadenia zvolilo označenie odvod, vyplýva zo samotného nariadenia (EÚ) 2022/1854 a spôsobu jeho prijatia. Ide o nástroj pre reguláciu trhu s elektrickou energiou, ktorý má celoeurópsky charakter, aj keď v niektorých čiastkových parametroch sa členským štátom umožňuje zohľadniť individuálne vnútroštátne špecifiká. Materiálne ide o zákonné nastavenie hranice povolených trhových príjmov, kedy pri presiahnutí tejto hranice dochádza k odvodu do štátneho rozpočtu.
Zatiaľ čo príležitostné a krátkodobé cenové špičky možno považovať za normálnu vlastnosť trhu s elektrinou a pre niektorých investorov môžu byť užitočné na to, aby sa im vrátili investície do výroby elektriny, extrémny a trvalý nárast cien elektriny pozorovaný od februára 2022 sa výrazne líši od normálnej situácie na trhu s príležitostnými cenovými špičkami. Preto by sa strop príjmov na trhu nemal stanoviť pod primeranými očakávaniami účastníkov trhu, pokiaľ ide o priemernú úroveň cien elektrickej energie v hodinách, keď bol dopyt po elektrickej energii najvyšší, pred ruskou vojnou proti Ukrajine.
Súčasná energetická kríza nepriaznivo ovplyvnila všetky členské štáty Európskej únie. Prudký nárast cien energií výrazne prispel k celkovej inflácii v eurozóne a spomaľuje hospodársky rast v Európskej únii. Únia na tento vývoj reagovala okrem iného prijatím nariadenia, ktoré sa zaoberá vysokými cenami energií a ktorého súčasťou je aj otázka tzv. stropu trhových príjmov a rozdelenie nadmerných príjmov a príjmov z preťaženia medzi konečných spotrebiteľov elektriny, ktoré sa bude uplatňovať od 1. decembra 2022.
Novelou zákona sa zavádza povinnosť označovania ruskej ropy dodanej do Slovenskej republiky ropovodom a ropných výrobkov vyrobených z takejto ropy, ako aj povinnosť vedenia evidencie nakladania s takto označenými výrobkami. Súčasne sa precizujú a dopĺňajú niektoré ustanovenia zákona č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach v znení neskorších predpisov v oblasti uplatňovania cenovej regulácie v regulovaných činnostiach. Zavádza sa nový inštitút tzv. krízovej regulácie, ktorý sa zaraďuje do zákona o regulácii za mimoriadnu reguláciu. Upravuje sa postup a podmienky pre uplatnenie cenovej regulácie za regulované činnosti v tepelnej energetike určením limitu nárastu ceny, ktorý určí vláda nariadením. Taktiež rozširuje použitie ustanovení zákona č. 71/2013 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky v znení neskorších o poskytovanie dotácií na pokrytie rozdielu cien tepla.
S

Trestná zodpovednosť právnických osôb

23. 12. 2009 Návrh na zavedenie trestnej zodpovednosti právnických osôb plánuje ministerstvo spravodlivosti predložiť v januári. Agentúru SITA o tom dnes informoval hovorca rezortu. Ministerstvo tvrdí, že hlavným účelom zavedenia právnej zodpovednosti právnických osôb (teda nielen trestnoprávnej) je vyhnúť sa stavu, pri ktorom za páchanie trestnej činnosti nie je nikto postihnutý.
Zavedú sa nové trestnoprávne sankcie v podobe ochranných opatrení voči právnickým osobám. Bude k nim patriť zhabanie určenej výšky finančných prostriedkov a zhabanie majetku. Ich uloženie navrhne prokurátor návrhom na súd. Návrh sa bude môcť podať v prípade, ak sa vyšetrovaním zistí, že riadiace osoby zanedbali dohľad a kontrolu, čím došlo k spáchaniu trestného činu osobami podriadenej právnickej osobe alebo ak sa tieto osoby dopustili trestného činu. Nejde o úplne nový legislatívny materiál. Návrh už bol predmetom odborných diskusií v rokoch 2007 a 2008. V tomto návrhu sa uvažovalo, aby sa podiel na trestnom čine riešil tzv. ochranným opatrením. Zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb bude v praxi znamenať, že ak sa konateľ súkromnej spoločnosti bude pokúšať napríklad získať štátnu zákazku pre svoju spoločnosť cez korupciu, bude môcť byť postihnutá aj spoločnosť – sankciou v podobe zhabania určitej peňažnej čiastky, alebo zhabaním majetku.
(Zdroj: CAS)

Štát bude mať v zdravotníckych neziskovkách väčšinu

23. 12. 2009 Od februára budúceho roka štát bude môcť menovať nadpolovičnú väčšinu členov správnej rady vrátane predsedu neziskovej organizácie, ktorej je zriaďovateľom alebo spoluzakladateľom a v mene ktorého koná ministerstvo zdravotníctva, ak do nej pri založení vloží viac ako polovicu všetkých vkladov.
Vyplýva to z novely zákona o neziskových organizáciách ako aj zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Novelu dnes podpísal prezident. Zostávajúci počet členov správnej rady na základe vzájomnej dohody vymenujú ostatní zakladatelia. Ak k dohode ostatných zakladateľov o menovaní zostávajúcich členov správnej rady nedôjde, zostávajúcich členov správnej rady vymenuje ministerstvo zdravotníctva z kandidátov navrhnutých ostatnými zakladateľmi. Podľa predkladateľov má norma zabezpečiť, aby správna rada, ktorú považujú za jeden z najdôležitejších orgánov neziskovky v zdravotníctve, mala zloženie zodpovedajúce pomeru majetku štátu vloženého do takejto organizácie. Štát bude mať tiež možnosť odvolať člena správnej rady, ktorého vymenoval. Neziskovky založené štátom budú musieť uviesť svoju činnosť do súladu s touto normou najneskôr do 1. marca budúceho roka. Doterajšie funkčné obdobie členov správnych rád neziskových organizácií založených štátom sa končí 28. februára 2010. Zakladatelia neziskoviek nových členov správnych rád týchto organizácií vymenujú tak, aby ich funkčné obdobie začalo plynúť od 1. marca 2010. Až do začiatku plynutia funkčného obdobia nových členov rád možno nakladať s majetkom neziskoviek len za účelom poskytovania zdravotnej starostlivosti.
(Zdroj: HNONLINE)

Finančná centrála Johnson Controls na Slovensku

21. 12. 2009 Podľa informácií hovorkyne spoločnosti výrobca súčiastok pre automobilový priemysel Johnson Controls presunie svoju finančnú centrálu do Bratislavy. Napísali to dnes Hospodárske noviny. V súčasnosti zamestnáva firma na Slovensku tritisíc ľudí a zriadenie centrály vytvorí približne 130 pracovných miest.
Americká spoločnosť si vybrala Slovensko vďaka prítomnosti troch automobiliek, okrem toho chce aj znížiť náklady. V súčasnosti má Johnson Controls finančnú centrálu v Mexiku, od ktorej Bratislava prevezme takmer všetky kompetencie, poznamenali HN. Hovorkyňa spoločnosti očakáva vďaka tomuto kroku zlepšenie úrovne služieb pre interných a externých zákazníkov, zvýšenie transparentnosti a zníženie nákladov. Johnson Controls má na Slovensku závody v Lozorne, Lučenci, Martine, Námestove a Žiline. V Bratislave si už dávnejšie zriadila administratívne a v Trenčíne inžinierske centrum.
(Zdroj: PRAVDA)

Slovensko čaká nových investorov

18. 12. 2009 Na Slovensko by malo prísť v dohľadnej budúcnosti desať nových investorov. Preinvestovať by mali 860 miliónov eur a vytvoriť 4 300 nových pracovných miest. V rozhovore s novinármi to včera uviedol minister hospodárstva SR.
Podľa ekonómov, aj keď ti sú v očakávaniach zdržanlivejší, novým investorom praje končiaca sa kríza a Slovensku pomáha aj euro. Noví investori by mali byť orientovaní najmä do strojárenského odvetvia. Na Slovensko by mala prísť výroba rôznych špeciálnych zliatinových komponentov. Medzi investormi by mali byť aj potravinárske spoločnosti, ktoré by mali potraviny nielen spracúvať, ale aj vyrábať. Ďalšie firmy by mali byť z odvetvia spotrebného priemyslu.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner