Novela zákona o cenných papieroch
15. 5. 2024
Cieľom zmien v zákone o cenných papieroch a investičných službách sa rozšíruje súbor finančných nástrojov aj o DLT finančné nástroje. Dôsledkom takejto úpravy sa bude súčasný regulačný mechanizmus pre finančné nástroje v plnej miere vzťahovať aj na DLT finančné nástroje.
Zákonom sa rieši zánik záložného práva v oblasti práva výkupu za účelom väčšej právnej istoty. Zároveň v nadväznosti na úpravu dlhopisov sa umožňuje burze obchodovať s cennými papiermi s nízkym rizikovým profilom, ktoré sa neobchodujú na regulovanom trhu alebo mnohostrannom obchodnom systéme organizovanom burzou. Ministerstvu financií Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky vykonať opatrenia na zníženie rizika v oblasti legalizácie výnosov z trestnej činnosti a financovania terorizmu pri emitovaní dlhopisov nevyžadujúcich predloženie prospektu takou právnickou osobou, ktorá nie je regulovaným subjektom alebo subjektom, ktorého akcie nie sú verejne obchodovateľné.
K
Národná banka v minulom roku zarobila viac ako 200 miliónov eur
4. 3. 2020
Národná banka Slovenska (NBS) dosiahla v minulom roku zisk 212,1 milióna eur. Medziročne sa zvýšil o 39,7 milióna eur. Minuloročný zisk bude v plnej výške použitý na zníženie strát z minulých rokov. Rozhodla o tom Banková rada NBS, ktorá v utorok schválila auditovanú účtovnú závierku.
Hlavným zdrojom zisku NBS v roku 2019 boli úrokové výnosy z dlhopisov vo výške 207,3 milióna eur, z toho úrokový výnos z cenných papierov držaných na účely menovej politiky predstavoval 104,4 milióna eur a úrokový výnos z cenných papierov v investičnom portfóliu NBS predstavoval 102,9 milióna eur. Za rok 2019 NBS odviedla do štátneho rozpočtu Slovenskej republiky zrážkovú daň 35,1 milióna eur z príjmov z dlhopisov emitovaných na území Slovenskej republiky.
Vozidlo používané na podnikanie
2. 3. 2020
Od 1. 1. 2020 sa pojem „používanie vozidla na podnikanie“ na účely zákona o dani z motorových vozidiel významovo spresnil, tak aby podchytil všetky situácie, ktoré vymedzujú čo sa používaním vozidla na podnikanie rozumie, vrátane posúdenia postavenia osoby daňovníka vo vzťahu k vozidlu.
Používaním vozidla na podnikanie sa tak od 1. 1. 2020 rozumie nielen to skutočné používanie vozidla na podnikanie (splnenie troch podmienok predmetu dane a samotné použitie vozidla „na ceste“), ktoré obsahuje základná pôvodná definícia predmetu dane v zákone o dani z motorových vozidiel, ale tiež aj účtovanie o vozidle ako o hmotnom majetku podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“), evidovanie vozidla v daňovej evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, uplatňovanie výdavkov spojených s používaním vozidla alebo používanie vozidla na podnikanie, ak ide o daňovníka v polohe užívateľa alebo zamestnávateľa. Predmetom dane sa tak vozidlo môže stať ešte skôr, než sa použije „na ceste“, samozrejme za predpokladu, že spĺňa všetky ostatné podmienky predmetu dane.
Novela zákona o používaní ERP
29. 2. 2020
Od 1. 1. 2020 je účinná novela zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Priniesla viaceré zmeny, ktoré predovšetkým sú v prospech podnikateľov.
Ide o nasledovné zmeny:
- možnosť ukončenia používania elektronickej registračnej pokladnice podnikateľom alebo inou osobou poverenou samotným podnikateľom,
- predĺženie doby na odoslanie údajov do systému e-kasa v prípade, ak je pokladnica v off-line režime,
- možnosť používania jednej pokladnice e-kasa klient v prípade združení,
- zmena postupu pri ukončení certifikácie elektronických registračných pokladníc a centralizácia kompetencií, zmena súvisiaca s výkonom technických expertíz z Colného úradu Bratislava na finančné riaditeľstvo,
- pri dodatočnej evidencii paragónov do pokladnice e-kasa klient nebude podnikateľ tlačiť pokladničný doklad.
VÚB klesol vlani zisk o štvrtinu, napriek rastu úverov
26. 2. 2020
Dvojka na slovenskom bankovom trhu, skupina VÚB dosiahla za uplynulý rok čistý zisk 120,1 milióna eur. To predstavuje medziročný pokles o 25 percent. Stalo sa tak napriek 5,6-percentnému rastu úverov klientom.
„Bankové prostredie aktuálne predstavuje veľkú výzvu kvôli nízkym úrokovým sadzbám, silnej konkurencii a prísnej regulácii, ktorá okresáva schopnosti sektora generovať adekvátne výnosy,“ povedal Alexander Resch, generálny riaditeľ VÚB banky. Prevádzkové výnosy skupiny poklesli o 14,4 percenta na 449,1 milióna eur.