Novela zákona o bankách
24. 11. 2021
Platná právna úprava krytých dlhopisov je obsiahnutá v dvanástej časti zákona č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorá prešla komplexnou reformou v roku 2017 a je účinná od 1. januára 2018.
Ide o národnú úpravu, ktorá je v mnohých prvkoch už v súčasnosti v súlade so smernicou CBD, vzhľadom na to, že Ministerstvo financií SR pri príprave tejto spomínanej legislatívnej úpravy vychádzalo takisto ako Európska komisia z odporúčaní Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA). Avšak zostávajú určité ustanovenia smernice CBD, ktoré bolo potrebné dôsledne transponovať. Ide najmä o
• rozšírenie okruhu aktív, ktoré je možné zahrnúť do krycieho súboru a ktoré musia byť vysoko kvalitné v záujme zabezpečenia spoľahlivosti krycieho súboru,
• ustanovenia týkajúce sa spoločného financovania a možnosti nákupu aktív alebo prevodu aktív prostredníctvom dohody o finančných zárukách od iných bánk alebo prípadne od iných spoločností, ktoré nie sú bankami, avšak za dodržania dôsledného posúdenia úverovej bonity dlžníka,
• zosúladenie informácií, ktoré má banka, ktorá emituje kryté dlhopisy, zverejňovať pre investorov a definovanie tých informácií, ktoré si Národná banka Slovenska môže v určitých situáciách vyžiadať,
• úpravy ohľadne ukazovateľa krytia v závislosti od zloženia krycieho súboru, resp. programu krytých dlhopisov,
• úpravy súvisiace s predchádzajúcim súhlasom na vykonávanie činností s programom krytých dlhopisov a úpravy sankcií a
• jednotné označovanie krytých dlhopisov v celej Európskej únii.
Uvedené zmeny majú za cieľ zlepšiť existujúcu úpravu a napomôcť stabilite financovania bánk, prispieť k rozvoju slovenského kapitálového trhu a posilniť ochranu a právnu istotu investorov.
Zmeny majú smerovať k tomu, aby kryté dlhopisy boli:
• finančným nástrojom vyhovujúcim európskym štandardom a požiadavkám trhu,
• kvalitné a obchodovateľné na finančnom trhu,
• zaujímavou investičnou príležitosťou pre investorov aj mimo bankového sektora a zo zahraničia,
• s vysokou kreditnou a likvidnou kvalitou na trhoch aj v čase stresu,
• vhodným a efektívnym zdrojom dlhodobého financovania podporujúcim obchodný model a stabilitu banky.
K
Brusel: Znížte nezamestnanosť a zlacnite energie
30. 5. 2013
Brusel pomenoval najhlavnejšie problémy Slovenska, v ktorých by krajina mala v nasledujúcich dvoch rokoch urobiť väčšie pokroky.
Aktuálny je najmä problém vysokej nezamestnanosti a drahých energií pre firmy. Z dlhodobejších oblastí upozornila, že vláda bude musieť riešiť problém starnutia obyvateľstva a rastu už tak vysokých výdavkov na penzie spolu s reformou zdravotníctva.
Rezort hospodárstva predstavil analýzu, podľa ktorej by v najbližších dvoch rokoch malo vzniknúť približne 77,5 tisíca pracovných miest za viac ako 6 miliárd eur.
Konkurencieschopnosť Slovenska zostala rovnaká ako vlani
30. 5. 2013
Konkurencieschopnosť Slovenska sa v tomto roku v porovnaní s vlaňajškom ani nezlepšila, ani nezhoršila.
Vyplýva to z výsledkov Svetovej ročenky konkurencieschopnosti ekonomík 2013, podľa ktorej sa Slovensko umiestnilo na 47. priečke rebríčka, pričom bolo celkovo hodnotených 60 krajín a zaznamenalo tak rovnakú pozíciu v rebríčku ako vlani.
V porovnaní s najbližšími susedmi je Slovensko v kvalite podnikateľského prostredia za Poľskom, ktoré skončilo na 33. priečke a za Českou republikou, ktorá skončila 35. Za Slovenskom sa umiestnilo Maďarsko, ktoré obsadilo 50. priečku.
Založenie eseročky po novom
29. 5. 2013
Pred založením eseročky si bude podnikateľ od banky pýtať potvrdenie, že má na účte 5-tisíc eur.
Ide o minimálne základné imanie eseročky.
Dnes stačí, ak zakladateľ eseročky predloží príslušnému registračnému súdu vyhlásenie správcu vkladu, že požadovaný vklad splatil.
Po novom bude povinný ho splatiť na osobitný samostatný účet v banke. Od banky bude potrebovať potvrdenie alebo výpis z bankového účtu, ktorý bude povinnou prílohou návrhu na zápis eseročky do OR.
Na eurofondy dostaneme viac času
29. 5. 2013
Eurokomisári schválili zmenu nariadenia, ktoré poskytne našej krajine rok navyše na čerpanie eurofondov z aktuálneho programového obdobia.
Európske peniaze z rokov 2010 a 2011, ktoré mal štát problém minúť do konca tohto roka, dostanú rok k dobru. Opatrenie by sa malo týkať aj fondov na rok 2012, z ktorých sme mali do konca roka 2014 dočerpať 1,63 miliardy eur.