Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Fondy dobiehajú koncoročné straty kapitálových trhov
25. 2. 2019
Hoci je kolektívne investovanie záležitosť na roky až dekády, aj zopár týždňov môže mať zásadný dosah. No nie ani tak na hodnotu portfólia, ale na unáhlené rozhodnutie investora. Predstavme si fond, ktorý verne kopíruje najznámejší akciový index S&P 500. Klient sa v koncoročnom výpise dozvie, že na účte má len 91 percent toho, čo investoval v januári. Ak neuvážene peniaze vyberie, stratu realizuje, a teda skutočne príde o časť úspor. V tomto prípade sa mu však oplatilo vydržať, strata sa rýchlo dohnala a už koncom minulého týždňa by klient mal na účte 101 percent vkladu, čo znamená aj drobné zhodnotenie navyše.
S podobnou dilemou sa u svojich klientov stretla väčšina správcovských spoločností, keďže výkonnosť za minulý rok ovplyvnil prudký pád akcií v období Vianoc, a to pre finančníkov znamenalo veľa vysvetľovania. Negatívny vývoj sa prejavil v slabom raste majetku pod správou, ktorý sa po predchádzajúcich významných rastoch medziročne zvýšil len o necelé percento. Dôvodom neboli panické výbery, ale povinnosť preceniť majetok ku koncu roka podľa zníženej trhovej hodnoty.
Podvodov s platobnými kartami stále ubúda
22. 2. 2019
Ľudia pri platení kartou už častejšie využívajú bezkontaktnú platbu než zadávanie PIN kódu. Slováci minulý rok platili kartami takmer 563 miliónov ráz. A z týchto všetkých platieb bolo až 59 percent realizovaných bezkontaktne. Tento spôsob platieb je pohodlný, no k údajom z karty sa môžu na určitú diaľku dostať aj kybernetickí zločinci. Dokonca tak, že ich obeť o tom ani netuší. Zdá sa však, že vydavatelia kariet a bankové domy prechod na bezkontaktné platby zvládli. „Rôzne podvody sa stávajú aj dnes, ale je ich rozhodne omnoho menej ako v minulosti,“ tvrdí Tomáš Kmiť z VÚB banky.
Po bezkontaktných platbách bude novým trendom platenie prostredníctvom mobilných telefónov. Takúto platbu pre smartfóny s Androidom vybavené technológiou NFC už ponúka väčšina bánk na Slovensku. Majitelia iPhonov stále takúto možnosť nemajú. To by sa však čoskoro malo zmeniť. „Predpokladám, že Apple Pay k nám príde niekedy v priebehu druhého až tretieho kvartálu. Tento rok však určite,“ prezradil Peter Géc zo Združenia pre bankové karty. Apple Pay funguje podobne ako Google Pay prostredníctvom kartových spoločností Master Card a Visa. Spoločnosť Apple im udelila mandát, aby tieto firmy zabezpečili Apple Pay z hľadiska technologickej infraštruktúry a zároveň oslovili banky, ktoré majú o túto technológiu záujem.
Slovenské elektrárne vlani znížili produkciu energie
20. 2. 2019
Najväčší producent elektrickej energie na Slovensku, spoločnosť Slovenské elektrárne (SE), vlani vyrobil najmenej elektriny za posledné roky. Vyplýva to z údajov podniku, do ktorého vlastníckej štruktúry v roku 2016 vstúpila skupina Energetický a priemyselný holding (EPH).
SE vlani vyrobili 18.638 gigawatthodín elektriny. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to znamená pokles o 4,1 percenta a zároveň ide o najnižšiu produkciu od roku 2010. Podnik znížil výrobu vo všetkých typoch elektrární vrátane jadrových blokov, ktoré sa na celkových výkonoch firmy podieľali vlani takmer 80 percentami. Spotreba elektriny v krajine podľa SE vlani mierne klesla. Podnik sa na celkovej výrobe elektriny na Slovensku podieľa viac ako dvoma tretinami. Výkony firmy na jar roku 2015 ovplyvnilo ukončenie prenájmu najväčšej vodnej elektrárne v Gabčíkove na rieke Dunaj. Prevádzku tejto elektrárne prevzal pred štyrmi rokmi stáť po tom, čo slovenský súd dlhodobú zmluvu o prenájme elektrárne označil za neplatnú. SE dokončujú dva rozostavané bloky v jadrovej elektrárni Mochovce, kde sú už roky v prevádzke iné dva jadrové bloky. Dostavba elektrárne sa proti pôvodným odhadom oneskorí a predraží. Tretí blok elektrárne by mal byť podľa skorších informácií uvedený do prevádzky v tomto roku a štvrtý blok v budúcom roku.
Prístup ku elektronickej osobnej schránke
18. 2. 2019
Ide o jednu z elektronickej služieb finančnej správy. Podľa § 33 ods. 3 daňového poriadku je elektronická osobná schránka je elektronická schránka, ktorá je určená na komunikáciu s finančnou správou. Pre daňové subjekty je podstatná zmena v súvislosti s obsahovými náležitosťami rozhodnutia, ktoré sú uvedené v § 63 ods. 3 daňového poriadku taxatívnym výpočtom.
Podľa § 63 ods. 3 písm. f) daňového poriadku rozhodnutie v daňovom konaní musí obsahovať vlastnoručný podpis oprávnenej osoby s uvedením jej mena, priezviska a funkcie a odtlačok úradnej pečiatky; ak sa rozhodnutie vyhotovuje v elektronickej podobe, neobsahuje vlastnoručný podpis a odtlačok úradnej pečiatky, ale sa autorizuje podľa osobitného predpisu, ktorým je už uvedený zákon č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení neskorších predpisov. Uvedené obsahové náležitosti rozhodnutia vydaného v daňovom konaní, teda aj uvedený § 63 ods. 3 písm. f) daňového poriadku je nevyhnutný z pohľadu posúdenia zákonnosti uvedeného rozhodnutia, čo ovplyvňuje rozhodnutie daňového subjektu v tom ohľade, či podá alebo nepodá odvolanie. Podaním odvolania sa na základe § 72 daňového poriadku spúšťa odvolacie konanie, ktoré znamená možnosť preskúmať už vydané, prvostupňové rozhodnutie správcu dane, čím sa predlžuje celé daňové konanie, ktoré prebieha. V § 122 ods. 3 daňového poriadku, ktorý upravuje účastníkov dražby hnuteľnej veci, sa v odseku 3 vypustila právna povinnosť predložiť správcovi dane výpis z obchodného registra nie starší ako jeden mesiac alebo jeho úradne overenú kópiu. Podobná právna úprava bola vykonaná v § 123 ods. 2 písm. c) daňového poriadku v súvislosti so zoznamom dražiteľov hnuteľnej veci a v § 135 ods. 1 písm. d) daňového poriadku v súvislosti s vyplňovaním individuálnej prezenčnej listiny dražiteľa nehnuteľnosti v konkrétnom prípade.