Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Úvod k Murphyho večerom

Ak vidíte niekoho od pľúc nadávať, určite ide o jehodného z dlhého radu obdivovateľov Murphyho zákonov, ktorý si overil platnosť zákona: Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to pokazí.

Z času na čas sa človek potkne o pravdu, ale najčastejšie vstane a ide bez obzretia ďalej.

Murphológia je ideológiou, ktorá si na rozdiel od pretrpených ideológie nekladie za cieľ manipulovať masy, ale jednotlivca.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Kapitola: Murphyho desatoro

4. Všetko na svete funguje len preto, aby sa to najnevhodnejšom okamihu mohlo pokaziť.

10. Po tom, ako sa veci zmenia zo zlého na horšie, sa začne všetko samo od seba opakovať.

5. Ak sa môže pokaziť viacero vecí naraz, tak sa pokazia v najhoršom možnom poradí.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Všeobecné ustanovenia

Je zdravšie mať vodu v topánkach, ako ležať na ľade v márnici.

Neexistuje cesta, po ktorej by sa dala chyba obísť.

Skazené veci vyzerajú vždy lepšie, ako tie neskazené.

(Murphyho zákonník)
O podnikateľoch

Keby človek dopredu vedel, ako to dopadne, život podnikateľa by bola jedna nekonečná nuda.

Čakanie na šťastie sa líši od čakania na smrť len v tom, že smrti sa dočkáte skôr.

Nikdy nie je čas venovať sa veci poriadne, ale vždy je čas opäť a opäť sa k nej vracať.

(Murphyho zákonník)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

Sila, ktorú nemáme pod kontrolou, začne v prvom rade pôsobiť proti nám.

Veci nikdy nie sú také príjemné, ako sa na prvý pohľad zdajú, a tak jednoduché, ako si predstavujeme.

(Murphyho zákony v bájkach)

Nové zníženie úrokov na hypotéky

14. 11. 2024 Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

V Národnej banke vznikne nový inovačný hub

28. 2. 2019 Banka sa zameria na inovácie v oblasti digitálnych platieb. V Národnej banke Slovenska (NBS) vznikne nový inovačný hub. Zaoberať sa bude napríklad inováciami v oblasti digitálnych platieb. Nový hub bude spustený od 1. apríla tohto roka.
Návrh na jeho vytvorenie vzala na vedomie v utorok Banková rada NBS. Cieľovou skupinou hubu budú záujemcovia o poskytovanie alternatívnych spôsobov platieb, o automatickú správu portfólia, crowdfunding, či automatizované investičné poradenstvo. "Cieľom inovačného hubu je zabezpečiť konzistentné riešenie podnetov a vybudovať know-how v tejto oblasti," priblížila pre TASR hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová. Inovačný hub v NBS sa bude zaoberať aj finančnými inováciami typu "smart contracts", teda tzv. inteligentnými zmluvami. Okrem toho sa bude hub podľa vyjadrení Vráblik Solčányiovej zaoberať aj problematikou biometrie, big dátami, umelou inteligenciou a cloud computingom, teda poskytovaním služieb, aplikácií, alebo programov uložených na serveroch na webe.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Bratislava patrí medzi najbohatšie regióny Únie

27. 2. 2019 Bratislava sa opäť ocitla medzi elitnými regiónmi vrámci EÚ. Slovenská metropola bola v roku 2017 ôsmym najbohatším regiónom v Európskej únii podľa hrubého domáceho produktu (HDP) prepočítaného na obyvateľa. Vyplýva to z dnes zverejnených údajov Eurostatu.
Na každého obyvateľa Bratislavy pripadá v porovnaní s priemerom EÚ 179 percent HDP. To je v porovnaní s rokom 2016 pokles o päť percentuálnych bodov. Výrazne najlepšie je na tom stále bohatnúci Londýn, ktorého HDP predstavoval predvlani 626 percent priemeru EÚ. Medzi najchudobnejšími oblasťami figurujú predovšetkým bulharské regióny. Pred Bratislavou sa okrem britského hlavného mesta umiestnil ešte Luxemburg s 253 percentami, južný región Írska (220), Hamburg (202), Brusel (196) a východné Írsko s 189 percentami. O priečku vyššie pred Bratislavou sa umiestnila Praha, ktorá bola v roku 2016 priečku pod ňou.
(Zdroj: hnonline.sk)

Rast cien na Slovensku v úvode roka zrýchlil

26. 2. 2019 Rast cien v úvode tohto roka zrýchlil. Medziročná harmonizovaná inflácia dosiahla podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) v januári 2,2 percenta, kým v decembri predstavovala 1,9 percenta. Priemerná ročná miera inflácie vyjadrená zmenou priemerného harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien za posledných 12 mesiacov oproti priemeru predchádzajúcich 12 mesiacov dosiahla v januári 2019 hodnotu 2,5 percenta. Medzimesačne spotrebiteľské ceny podľa harmonizovaného indexu Európskej únie (HICP) v januári oproti decembru stúpli až o 1,2 percenta, kým mesiac predtým naopak mierne klesli o 0,1 percenta.
Na medziročnej báze rástli najmä ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 5,2 percenta. Zdraželi najmä potraviny. Medzimesačne zdraželi najmä potraviny, ktorých ceny boli oproti decembru vyššie až o tri percentá. Spotrebiteľské ceny v januári tak ťahali nahor predovšetkým ceny potravín. Podľa Vladimíra Bačišina zo spoločnosti Comenius Analytica za tým stoja najmä vianočné sviatky, ktorých obdobie je charakteristické akciovými ponukami. Následne sa podľa neho cenová hladina u frekventovaných tovarových položiek prirodzene a každoročne v januári zvyšuje. Bačišin nepredpokladá, že na januárový vývoj mohol výraznejšie vplývať osobitný odvod obchodných reťazcov. Ten by sa mohol prejaviť neskôr. "V legislatíve je jasne uvedené, že odvodovým obdobím sú tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace príslušného účtovného obdobia. Čiže z hľadiska toku hotovosti by sa vplyv odvodu mohol prejaviť až v druhom kvartáli tohto roku v prípade, že sa ho reťazce rozhodnú premietnuť do cien a nebudú hľadať vlastné vnútorné rezervy," uviedol. V januári 2019 boli podľa Bačišina medzimesačným tovarovým skokanom banány. "Tie sú významnou a obľúbenou položkou vianočného nákupného košíka spotrebiteľov. Cenová hladina sa medzimesačne smerom nahor upravuje aj u ďalších sviatočných položiek akými sú stolové hrozno alebo tuky na pečenie. Výnimku v cenovom raste tohto roku tvorí cibuľa, čo je však spôsobené je vysokou neúrodou v okolitých krajinách. Nedostatok cibule sa automaticky podpísal následne pod skokový nárast jej ceny aj u nás. Globálne tlaky možno pozorovať aktuálne na cenách cukru," uviedol. Najviac zaujal podľa Slovenského farmárskeho družstva (SFD) predovšetkým medzimesačný nárast cien potravín a nealkoholických nápojov na úrovni až tri percentá. Takáto úroveň nebola dosiahnutá či prekonaná za posledných 15 rokov na Slovensku ani raz. Pred 15 rokmi, v januári 2004, ceny potravín a nealko nápojov zdraželi medzimesačne o vyše štyri percentá. Na januárový údaj vývoja cien potravín a nealkoholických nápojov sa pritom podľa SFD čakalo práve aj kvôli platnosti špeciálneho odvodu pre reťazce.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Fondy dobiehajú koncoročné straty kapitálových trhov

25. 2. 2019 Hoci je kolektívne investovanie záležitosť na roky až dekády, aj zopár týždňov môže mať zásadný dosah. No nie ani tak na hodnotu portfólia, ale na unáhlené rozhodnutie investora. Predstavme si fond, ktorý verne kopíruje najznámejší akciový index S&P 500. Klient sa v koncoročnom výpise dozvie, že na účte má len 91 percent toho, čo investoval v januári. Ak neuvážene peniaze vyberie, stratu realizuje, a teda skutočne príde o časť úspor. V tomto prípade sa mu však oplatilo vydržať, strata sa rýchlo dohnala a už koncom minulého týždňa by klient mal na účte 101 percent vkladu, čo znamená aj drobné zhodnotenie navyše.
S podobnou dilemou sa u svojich klientov stretla väčšina správcovských spoločností, keďže výkonnosť za minulý rok ovplyvnil prudký pád akcií v období Vianoc, a to pre finančníkov znamenalo veľa vysvetľovania. Negatívny vývoj sa prejavil v slabom raste majetku pod správou, ktorý sa po predchádzajúcich významných rastoch medziročne zvýšil len o necelé percento. Dôvodom neboli panické výbery, ale povinnosť preceniť majetok ku koncu roka podľa zníženej trhovej hodnoty.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner