Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Koniec uhlia čaká na obnovu kľúčového uzla
15. 5. 2019
Ak by dnes vypli uhoľnú elektráreň v Novákoch, región by ostal bez elektriny. Trafostanica v Bystričanoch, cez ktorú ide prúd do okolitých šiestich okresov, totiž čaká na dokončenie rekonštrukcie. Iným ako uhoľným zdrojom energie totiž momentálne odberateľov zásobovať nedokáže. Preto v piatok Európska komisia schválila pokračovanie štátnych dotácií na výrobu elektriny z uhlia, najneskôr však do roku 2023. Podľa vedenia spoločnosti Slovenská elektrizačná a prenosová sústava, ktorá Bystričany rekonštruuje, by mal byť však projekt za 75 miliónov dokončený skôr – uvedenie do prevádzky očakávajú už v roku 2020.
Projekt je spolovice spolufinancovaný grantmi z Európskej banky pre obnovu a rozvoj, druhú polovicu preinvestoval prevádzkovateľ sústavy, teda spoločnosť SEPS. Prestavba odštartovala ešte v roku 2014 a pôvodne sa plánovalo, že bude ukončená v priebehu dva a pol roka. Podľa informácií HN je aktuálne dokončená rozvodňa, ešte však chýbajú linka a transformátory. Napriek oneskoreniu však vedenie spoločnosti tvrdí, že všetko napreduje podľa plánu.
Hokejový šampionát nám prihrá dokopy milióny eur
13. 5. 2019
Keď sa v roku 2011 konali hokejové majstrovstvá na Slovensku naposledy, slovenské družstvo skončilo na desiatom mieste. Aj napriek tomu majstrovstvá priniesli dôvod na radosť – minimálne podnikateľom. Pred ôsmimi rokmi totiž na najväčšom hokejovom sviatku zarobilo len hlavné mesto 13,6 milióna eur. A v Košiciach zasa fanúšikovia minuli takmer päť miliónov, ukazuje štúdia Ekonomickej univerzity.
Hokejové majstrovstvá po ôsmich rokoch hostíme opäť – a tentoraz prinesú podnikateľom ešte vyššie zisky. Naznačuje to napríklad dopyt po vstupenkách. Kým v roku 2011 sa v tomto čase predalo zhruba 316-tisíc vstupeniek, dnes fanúšikovia vykúpili už 344-tisíc lístkov. „V týždni pred začiatkom šampionátu sa predalo 80 percent zo všetkých vstupeniek,“ povedala Michaela Grendelová, riaditeľka komunikácie šampionátu. Podľa organizátorov išlo celkovo do predaja 430-tisíc lístkov.
Dovolenka
10. 5. 2019
Dovolenka slúži na regeneráciu fyzických a psychických síl zamestnanca. Zamestnanec počas dovolenky nepracuje, lebo čerpá, podľa podmienok určených v zákone č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce, dovolenku.
Základná výmera dovolenky je štyri týždne. Zamestnanci, ktorí dovŕšia v roku 2019 vek 33 rokov, majú nárok na 5 týždňov dovolenky. Na dodatkovú dovolenku má nárok len zamestnanec, ktorý pracuje v sťažených, zdraviu škodlivých podmienkach alebo ktorý vykonáva práce zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé. Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek. Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy vo výške jeho priemerného zárobku.
Nárok na dovolenku vzniká podľa ustanovení zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce, v znení neskorších (ďalej ZP), len zamestnancovi. Čerpanie dovolenky je právo zamestnanca, ktoré nemôže previesť na inú osobu a je vždy viazané len na fyzickú osobu (ďalej FO) v pracovnom pomere. Nárok na dovolenku nevzniká zo zákona, ale až pri splnení podmienok stanovených v ZP.
Podľa § 100 ZP vzniká zamestnancovi za podmienok ustanovených v ZP nárok na:
- dovolenku za kalendárny rok alebo jej pomernú časť,
- dovolenku za odpracované dni,
- dodatkovú dovolenku.
Dodanie stavby alebo jej časti v tuzemsku
9. 5. 2019
Boli zavedené podstatné zmeny pri uplatňovaní DPH pri transakciách platiteľom DPH, ktorí dodávajú alebo mienia dodať po 1. 1. 2019 stavbu alebo jej časť vrátane jednotlivého bytu, apartmánu alebo nebytového priestoru.
Zák. č. 369/2018 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zák. č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH) účinný od 1. 1. 2019 okrem iného upravil v § 38 uplatňovanie DPH pri dodaní stavby alebo jej časti vrátane bytov, apartmánov a nebytových priestorov, pri dodaní pozemku vrátane stavebného pozemku a pri nájme a podnájme nehnuteľnosti alebo jej časti vrátane bytov, apartmánov a nebytových priestorov. Cieľom tejto úpravy bolo:
- zabrániť zneužívaniu odpočtov dane na získanie neoprávnených ekonomických výhod spočívajúcich najmä v uplatnení si plného nároku na odpočet DPH pri nadobudnutí nehnuteľnosti a následnom podhodnotení kúpnej ceny tejto nehnuteľnosti, ktorá je určená na bývanie po uplynutí 5-tich rokov od kolaudácie nehnuteľnosti,
- zabezpečiť rovnaké uplatnenie DPH u stavieb, u ktorých bola vykonaná rozsiahla rekonštrukcia (prestavba), tak ako u nových stavieb, tzn. že takéto stavby sa považujú za „nové“ stavby.
- zabrániť uplatňovaniu odpočítania dane hlavne u prenájmoch budov určených na bývanie ako napr. rodinných domov, bytov a apartmánov.