Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Domácnosti od utorka žiadajú o kotly na biomasu
12. 6. 2019
Cieľom projektu Zelená domácnostiam II je vďaka európskej a štátnej podpore zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach.
V najbližšom, už 12. kole projektu podpory malých obnoviteľných zdrojov energie, ktoré bude otvorené 11. júna, budú môcť domácnosti žiadať o poukážky na kotly na biomasu. Pre záujemcov je vyčlenená suma 400.000 eur. Slovenská inovačná a energetická agentúra predpokladá, že vydaných bude 257 poukážok. Projekt je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Pozitívny je, naopak, doterajší vývoj trhu práce
12. 6. 2019
Rast slovenskej ekonomiky má v tomto roku dosiahnuť 3,3 percenta. Vyplýva to z najnovšej strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá na rok 2019 zhoršila oproti predchádzajúcej predikcii odhad rastu hrubého domáceho produktu (HDP) o 0,2 percentuálneho bodu.
"Slovenská ekonomika bude v tomto aj v budúcom roku rásť o niečo pomalšie, ako sme predpokladali," povedal nový guvernér NBS Peter Kažimír. Okrem spomalenia odhadu rastu v roku 2019 sa podľa guvernéra zníži rast HDP rovnako o 0,2 percentuálneho bodu aj v roku 2020. V rok 2021 predpokladá NBS rast HDP na úrovni 2,8 percenta, čo je rovnaký údaj ako v ostatnej strednodobej predikcii. Podľa NBS má Slovensko za predchádzajúce obdobie pozitívne tvrdé dáta, riziká, ktoré sú prítomné mimo Slovenska sa však zvýšili. "Je to brexit, ktorý sa mal vyriešiť v marci tohto roku, je tu problematika rastúcich animozít svetového obchodu," spresnil Kažimír.
Cena elektriny v roku 2020 porastie
10. 6. 2019
Regulované ceny elektriny pre domácnosti a malé podniky by mali v budúcom roku významne zdražieť. Cena jednej megawatthodiny (MWh) by mohla stúpnuť o približne 10 eur, čo by predstavovalo medziročný nárast ceny asi o 20%.
Dôvodom je aktuálne platný regulačný vzorec, počítajúci s cenami elektriny obchodovanej na komoditnej burze v Prahe. Domácnosti by sa preto mali pripraviť na fakt, že elektrina výrazne zdražie. Dôvodom na jej zdražovanie však nie je len cena samotnej elektriny, ale aj ceny distribučných poplatkov či tarifa za prevádzku systémov. V prípade, že sa regulačnému úradu podarí skresať tieto položky, môže docieliť, že zdražovanie nebude až také markantné, no ani úrad sa mu nedokáže vyhnúť úplne.
Nemecká firma zamestná v Detve 200 ľudí
10. 6. 2019
Spoločnosť ZF Friedrichshafen AG, dodávateľ podvozkových komponentov na osobné vozidlá, otvorila vo štvrtok v Detve ďalší závod v SR. Jeho plocha je 11.000 štvorcových metrov a už v prvej fáze zamestná 200 ľudí.
Zamestnancami budú najmä obyvatelia mesta a zároveň by táto investícia mala zvýšiť zatiaľ nízku ponuku služieb. Závod v budúcnosti plánuje spolupracovať so strednými školami, aby ponúkol programy duálneho vzdelávania, ktoré vníma ako rozhodujúce pri získavaní lokálnych odborných znalostí a súčasne pri zabezpečení kvalifikovanej pracovnej sily.