Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Staré exekúcie začaté pred 1. aprílom 2017 sa ukončia
1. 7. 2019
Zákon má občanom pomôcť dostať sa z dlhovej pasce. Staré exekúcie začaté pred 1. aprílom 2017 sa ukončia. Vyplýva to zo zákona o ukončení niektorých exekučných konaní z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý v stredu schválil parlament. Stará exekúcia sa podľa zákona zastavuje, ak uplynulo päť rokov od jej začatia a nezistil sa majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu trov exekúcie.
Rýchlejšia vymožiteľnosť práva. Cieľom návrhu zákona je podľa rezortu poskytnúť efektívne riešenie aktuálneho problému dlhodobého vedenia tzv. starých exekúcií. "Ukončenie tzv. starých exekúcií ex lege zabezpečí rýchlejšiu a funkčnejšiu vymožiteľnosť právom chránených nárokov v exekučnom konaní, v dôsledku čoho sa zefektívni aj vymáhanie pohľadávok pre veriteľov," uviedli predkladatelia.Ukončenie dlhovej pasce. Návrhom zákona chce ministerstvo poskytnúť aj pomoc občanom, "voči ktorým sú dlhodobo vedené staré exekučné konania, v dôsledku ktorých sa ocitli v dlhovej pasci".Rezort spravodlivosti dávnejšie informoval, že na súdoch je viac ako 3,7 milióna exekúcií podaných podľa starých pravidiel účinných pred 1. aprílom 2017. Z nich je polovica staršia ako päť rokov a veritelia ich nechávajú ležať na súdoch aj preto, aby nemuseli platiť poplatky. Exekútori a súdy však aj v prípade týchto exekúcií musia robiť úkony, s čím sú spojené náklady. Oprávnený môže podľa návrhu zákona podať opätovný návrh na vykonanie exekúcie, avšak už podľa platných a účinných právnych predpisov v čase podania opätovného návrhu na vykonanie exekúcie. Zmeny by mali byť platné od 1. januára 2020.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Záujem o zriaďovanie súkromných škôlok a škôl klesol
28. 6. 2019
Od roku 2010 sa počet súkromných a cirkevných materských škôl a základných škôl zvýšil takmer o 40 %. Predstavuje to nárast o 107 zariadení.
Za posledné tri roky sa však ich vznik značne pozastavil. Je to prekvapivý jav, nakoľko voľné kapacity v štátnych škôlkách dlhodobo nie sú a dopyt po nich je veľký. Aktuálne je na Slovensku zaregistrovaných 375 súkromných a cirkevných materských a základných škôl. K prvej stagnácii došlo v roku 2016, kedy vzniklo len šesť takýchto zariadení a následne v roku 2018 boli založené už iba tri.
Slovenské firmy viac využívajú služby inkasných spoločností
28. 6. 2019
Vidia totižto spojitosť medzi využívaním ich služieb a nárastom platovej disciplíny spoločnosti. Tá je na Slovensku najhoršia spomedzi všetkých európskych krajín.
Podľa nedávnej štúdie až 27 % platieb na Slovensku prichádzalo s omeškaním alebo vôbec, a to pri koncových, ako aj biznis zákazníkoch. Priemer neskoro uhradených, resp. úplne nevymožiteľných pohľadávok bol vlani vo východnej Európe 22 % a v západnej 19 %. Množstvo firiem sa preto rozhodlo spolupracovať so spoločnosťami venujúcimi sa manažmentu pohľadávok.
Štát bude podporovať dlhodobé ubytovanie
27. 6. 2019
Novela zákona, ktorú v utorok schválili poslanci parlamentu, navrhuje zavedenie nových účelov podpory. Sú nimi obstaranie ubytovacieho domu, či už jeho výstavbou alebo kúpou a zavedenie opatrení, ktoré budú motivovať žiadateľov, právnické osoby zo súkromného sektora, aby obstarávali nájomné bývanie.
Na účel obstarania ubytovacieho domu sa navrhuje poskytnúť úver maximálne 1000 eur na 1 štvorcový meter podlahovej plochy ubytovacej bunky v ubytovacom dome. Novela rieši aj podporu výstavby zariadenia sociálnych služieb, ktoré poskytuje službu celoročnou pobytovou formou alebo prestavbu nebytového priestoru na zariadenie sociálnych služieb a obnovu zariadenia vrátane jeho zateplenia. Vymedzuje aj obstarávaciu cenu bytu, nájomného bytu, technickej vybavenosti alebo ubytovacieho domu kúpou.