Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovensko v problémoch
13. 5. 2020
Hospodárskemu životu na Slovensku okrem katastrofálnych čísiel v priemysle vtedy dominovala aj plynová kríza a zmena meny. Dnes sa situácia z roku 2009 opakuje. No iba v negatívnych ekonomických dátach. Produkcia tunajších fabrík medziročne klesla o 19,6 percenta. Marcové štatistiky prekonali aj niektoré najčernejšie modely analytikov. Sila, s akou koronavírusový šok udrel, pripomína najtemnejšie dni slovenského hospodárstva z leta pred 11 rokmi, keď sa svet ešte len začínal spamätávať z dôsledkov veľkej recesie.
„Situácia, ktorej od marca čelíme, nie je štandardné, cyklicky sa opakujúce ekonomické spomalenie,“ zdôrazňuje Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov. Pandémia, ktorá naplno prepukla na konci prvého štvrťroka, si vynútila vypnutie výrobných liniek, v mnohých prípadoch doslova zo dňa na deň.
Pomoc pre cestovky
11. 5. 2020
Zájazdy by mohli cestovné kancelárie odložiť o rok. Koronakríza ťažko zasiahla cestovné kancelárie. Viaceré už napríklad na refundáciu zrušených zájazdov nemajú peniaze, HN o tom informovali začiatkom apríla. Ján Oravec, štátny tajomník na Ministerstve hospodárstva SR, dnes predstavil plán pomoci cestovkám.
"Nie je možné prijať ideálne riešenie, chceme nájsť riešenie, ktoré nedá Čierneho Petra do rúk len jedného zo zainteresovaných," povedal na brífingu Oravec. Na nedeľnú koaličnú radu ministerstvo predloží nárvrh novely zákona o zájazdoch, ktorý umožní cestovným kanceláriám odklad realizácie zájazdu až do augusta 2021. Klienti, okrem vybraných skupín, tak nezískajú späť peniaze za zakúpenú dovolenku.
Po rekordnej emisii má Slovensko už požičaný dostatok peňazí
11. 5. 2020
Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity prostredníctvom takzvaného syndikovaného predaja umiestnila na finančných trhoch štyri miliardy dlhopisov s päť a 12-ročnými splatnosťami. Najväčšou emisiou štátnych dlhopisov v dejinách sa „smäd“ slovenskej štátnej kasy po hotovosti na tento rok do značnej miery uspokojil. Do konca roka by sa tak úroky na dlhopisoch už nemuseli výraznejšie zvyšovať.
Trnavská automobilka PSA začne s výrobou
8. 5. 2020
Slovenská továreň francúzskej automobilky PSA v Trnave začne obnovovať výrobu, ktorú kvôli dopadom koronavírusu prerušila 19. marca. Prípravné práce začnú cez víkend, samotná produkcia odštartuje budúci týždeň v utorok vo zvarovni. Informoval o tom dnes hovorca továrne Peter Švec. PSA na Slovensku montuje Citroën C3 a Peugeot 208. Vlani závod automobilky v Trnave vyrobil rekordných 371 152 áut, čo predstavovalo medziročný nárast o 5,4 percenta.
Pre negatívny vplyv pandémie choroby Covid-19 prerušili produkciu na Slovensku závody všetkých štyroch automobiliek. Montážne linky medzitým spustili továrne kórejskej Kia Motors a nemeckého Volkswagenu. Jaguar Land Rover podľa skoršieho oznámenia plánuje obnoviť výrobu na Slovensku v druhej polovici mája. Automobilový priemysel je hlavným motorom exportne orientovanej ekonomiky Slovenska, ktoré si vlani udržalo v prepočte na obyvateľa pozíciu najväčšieho výrobcu áut na svete.