Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Výroba v Trnave naberá na obrátkach
22. 5. 2020
Trnavská výroba francúzskeho výrobcu automobilov PSA musela tak ako väčšina autopriemyslu pre krízu spôsobenú koronavírusom, prudký pád dopytu i pre narušenie dodávateľsko-odberateľských vzťahov odstaviť produkciu na dlhých sedem týždňov.
Prevádzka zamestnávajúca 4 500 ľudí sa nakoniec rozbehla minulý týždeň v pondelok, ale len na jednu zmenu. Začiatkom tohto týždňa pridala ďalšiu a najnovšie podľa informácii HN sa už od budúceho týždňa vráti ďalšia časť pracovníkov. Viac informácii by mala zverejniť fabrika v poobedných hodinách.
Zisk Národenej banky vyšší o takmer 40 miliónov eur
20. 5. 2020
Za rok 2019 NBS odviedla do štátneho rozpočtu SR zrážkovú daň 35,1 milióna eur z príjmov z dlhopisov emitovaných na území Slovenskej republiky. Národná banka Slovenska (NBS) dosiahla v minulom roku zisk 212,1 milióna eur. Medziročne sa zvýšil o 39,7 milióna eur.
Minuloročný zisk bude v plnej výške použitý na zníženie strát z minulých rokov. Vyplýva to zo správy o výsledku hospodárenia za rok 2019, ktorú vzal v utorok na vedomie parlament. Hlavným zdrojom zisku NBS v roku 2019 boli úrokové výnosy z dlhopisov vo výške 207,3 milióna eur, z toho úrokový výnos z cenných papierov držaných na účely menovej politiky predstavoval 104,4 milióna eur a úrokový výnos z cenných papierov v investičnom portfóliu NBS predstavoval 102,9 milióna eur.
V Bratislave nie sú v ponuke malé byty, iba tie väčšie
20. 5. 2020
Priemerná absolútna cena starších bratislavských bytov v prvom kvartáli dosiahla viac ako 200-tisíc eur. V porovnaní s posledným kvartálom minulého roka došlo v Bratislave k zmene štruktúry ponúkaných bytov z druhej ruky.
V lacnejších bratislavských okresoch sa z ponuky vytrácajú menšie byty a ostávajú v nej tie väčšie, čím sa zvyšuje priemerná rozloha bytov na sekundárnom trhu. Vyplýva to z pravidelnej analýzy bratislavského trhu nehnuteľností spoločnosti Bencont Investments za prvý kvartál tohto roka. Malé byty chýbajú aj v ponuke nájomných bytov.
Orgány štátnej správy
18. 5. 2020
V tomto období dochádza k zmenám aj v oblasti orgánov štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti.
Novela zákona prináša ustanovenia platné v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu. V súlade s jeho znením môže vláda Slovenskej republiky v čase tejto krízovej situácie ustanoviť svojim nariadením na obdobie v čase krízovej situácie alebo na obdobie bezprostredne nasledujúce po skončení krízovej situácie pre oblasť výkonu štátnej správy súvisiacej s poskytovaním štátnych sociálnych dávok, pomocou v hmotnej núdzi, kompenzácie sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, ako aj súvisiacej s vykonáva v druhom stupni štátnu správu vo veciach, v ktorých v správnom konaní v prvom stupni rozhoduje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny alebo zariadenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately predĺženie, skrátenie, odpustenie zmeškania alebo spočívanie lehôt, zachovanie nárokov, ktoré boli priznané do vyhlásenia krízovej situácie, podmienky nároku na štátne sociálne sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, podmienky ich výplaty, dĺžku ich poskytovania a ich výšku, zmenu zákonných postupov ústredia a úradu, ale i zmenu výkonu lekárskej posudkovej činnosti.