Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Prevádzka vozidiel v cestnej premávke
24. 8. 2020
V NRSR sa bude v septembri prerokovávať návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Cieľom návrhu je prijať dve podporné opatrenia pre vozidlá ukončenej série z dôvodu zmiernenia negatívnych následkov, ktoré vznikli v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19.
Cieľom je umožnenie predaja vozidiel ukončenej série, ktoré nemohlo byť uvedené na trh, sprístupnené na trhu, evidované ani uvedené do prevádzky v cestnej premávke z dôvodu nadobudnutia platnosti nových technických požiadaviek na základe nariadenia Komisie (ES) č. 692/2008 ktorým sa vykonáva, mení a dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 o typovom schvaľovaní motorových vozidiel so zreteľom na emisie ľahkých osobných a úžitkových vozidiel a o prístupe k informáciám o opravách a údržbe vozidiel.
Vozidlám ukončenej série pre skladové zásoby je zo strany Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky vydávané dodatočné povolenie tzv. dopredaj vozidiel, ktorý je časovo obmedzený pre dokončené vozidlá na 12 mesiacov a pre dokončované vozidlá na 18 mesiacov. Na základe prijímaných opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 boli predajne vozidiel zatvorené od 16. 3. 2020 do 22. 4. 2020 a ani v súčasnosti predaje vozidiel nedosahujú hodnoty spred krízy. Ťažké nákladné vozidlá sa predávajú len minimálne a autobusy sa nepredávajú vôbec. Táto situácia spôsobila, že predajcom vozidiel zostali na skladoch vozidlá ukončenej série, ku ktorým nemajú zákazníka a tieto vozidlá nestíhajú včas zaregistrovať. Z tohto dôvodu sa navrhuje prijať opatrenie a predĺžiť platnosti vydaných povolení tzv. dopredajov vozidiel o šesť mesiacov.
Úrady práce sa stále plnia
21. 8. 2020
Úspešných uchádzačov je však už viac než pred krízou. Po rozbúrenej jari naplnil júl potenciál silného návratu. Naposledy si viac než 15-tisíc ľudí našlo prácu minulý október. Najväčší skok z 5,19 percenta na 6,57 sme zaznamenali v apríli, miera nezamestnanosti však postupne vystúpila až na júlových 7,65 percenta. Dobrou správou však je, že sa ľuďom začalo aj intenzívne dariť s nachádzaním novej práce.
Elektrárne investujú. V Mochovciach posilnia reaktory
20. 8. 2020
V Mochovciach prebiehajú stavebné práce v plnom prúde. Tentoraz však nie je reč o treťom a štvrtom bloku, ktorého dostavba sa koronakrízou opäť skomplikovala.
Aktuálne sa v areáli pracuje na zrevitalizovaní jednotky a dvojky, ktoré elektrinu vyrábajú už vyše 20 rokov. V sobotu 15. augusta Slovenské elektrárne odstavili jeden z turbogenerátorov a po jeho vychladnutí začali v pondelok s demontážou turbíny. Rekonštrukcia má priniesť zvýšenie výkonu oboch reaktorov a predĺžiť im životnosť na 40 rokov. Ak pôjde všetko podľa plánu, „dvojka“ začne dodávať do siete viac elektriny už od novembra, na jar 2021 ju má nasledovať „jednotka“.
Z ikonických kasární sa stanú byty. Za 40 miliónov eur
17. 8. 2020
V júni minulého roka vyhlásilo mesto Poprad verejnú súťaž. Víťaz sa mal stať majiteľom pozemku bývalých Dukelských kasární. Keďže jediným záujemcom bola spoločnosť PG-GMT, v súťaži uspela. Podľa informácií HN za pozemok s výmerou 65-tisíc štvorcových metrov zaplatila milión eur. Jej konateľ a spolumajiteľ Ivan Saloň v tom čase nechcel špecifikovať, na čo plánuje pozemok využiť. V súčasnosti je to jasné.
Asi 40-miliónová investícia má do najväčšieho mesta Spiša priniesť šesť polyfunkčných bytových objektov, štyri bytové domy a 27 rodinných domov. „Areál bývalých kasární predstavuje dominantnú lokalitu v Poprade s veľkým potenciálom rozvoja mesta smerom k bývaniu, občianskej vybavenosti a relaxácii človeka,“ priblížil pre HN projektový manažér Richard Baka. Vznikajúca štvrť na sídlisku Západ bude niesť názov Nové Nábrežie. Rovnako sa od apríla tohto roka volá aj Saloňova firma.