Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Podnikatelia v cestovnom ruchu žiadajú kompenzácie
18. 9. 2020
Viac ako dva mesiace boli zatvorení a doteraz nedostali žiadnu kompenzáciu. Pomoc zo strany štátu je podľa vyjadrení Asociácie hotelov a reštaurácií nedostatočná, pričom firmy pôsobiace v odvetví cestovného ruchu sa obávajú ďalších výrazných výpadkov príjmov.
„Došlo k výraznému prepadu v tržbách, v porovnaní s ostatnými odvetviami máme v cestovnom ruchu najvyšší nárast nezamestnanosti a najvyšší pokles priemerných miezd,“ povedal generálny manažér asociácie Marek Harbuľák.
Zásadná zmena v energetike, pribudnú nové zdroje
16. 9. 2020
Lokálnych zdrojov, ktoré vyrábajú čistú elektrinu, je dnes menej, ako ponúka kapacita siete. Problémom sú najmä poplatky. Ak ste posledných niekoľko rokov uvažovali o tom, že sa pustíte do energobiznisu a začnete v malom vyrábať zelenú elektrinu, nešlo to. Od roku 2014 platil takzvaný stop stav.
Do sústavy ste nemohli pripojiť žiadny nový zdroj, ani pokiaľ išlo o „lokálny“, teda napríklad fotovoltické panely na pozemku vašej firmy, a pre vlastnú spotrebu. Vlani však štát ustúpil a kapacity pripájania do sústavy mierne otvoril. V tomto roku išlo o nové zdroje s celkovým inštalovaným výkonom do 43 megawattov, pričom najviac z koláča, konkrétne 19 megawattov, dostali práve lokálne zdroje. Záujem výrobcov bol však minimálny. Rezort hospodárstva však avizuje, že ide meniť podmienky tak, aby sa zdrojov pripájalo viac.
Inflácia bola u nás najnižšia za posledné tri roky
16. 9. 2020
Znížilo sa tempo zdražovania potravín, ktoré majú spolu s energiami značný podiel na výdavkoch domácností. Ceny tovarov a služieb v auguste stúpli v medziročnom porovnaní najpomalšie od leta 2017.
Tempo inflácie sa znížilo šiesty mesiac po sebe, a to na 1,4 z júlových 1,7 %. Informoval o tom štatistický úrad. V Českej republike bola inflácia vyššia ako na Slovensku, spotrebiteľské ceny v auguste v ČR zvoľnili medziročné tempo rastu na 3,3 z 3,4 % v júli. Na Slovensku stúpli v auguste oproti rovnakému obdobiu vlani ceny tovarov a služieb takmer vo všetkých sledovaných sektoroch. V doprave naopak o päť percent klesli, a to kvôli lacnejším pohonným hmotám.
Slovenskému exportu sa darí už druhý mesiac po sebe
10. 9. 2020
Slovenskému exportu sa druhý mesiac po sebe darilo. Podľa predbežných údajov prebytok zahraničného obchodu v júli 2020 bol vo výške 332,7 milióna eur.
Aj keď júlový prebytok bol nižší ako minulý mesiac, bol to druhý najlepší výsledok v tomto kalendárnom roku a tretí najlepší za posledný 12 mesiacov. Súčasne výsledné saldo bolo výrazne lepšie ako pred rokom, keď bola bilancia pasívna -253 miliónov eur. V júli 2020 dosiahol celkový vývoz tovaru hodnotu takmer 5,9 miliardy eur pri medziročnom raste o 0,8 percenta. Vyšší vývoz ako pred rokom sa tak prejavil v júni aj júli. Celkový dovoz tovaru bol v porovnaní s júlom 2019 nižší o 8,9 percenta a dosiahol približne 5,6 miliardy eur. Celkový výsledok v júli priaznivo ovplyvnil predovšetkým vývoz v triede stroje a prepravné zariadenia, do ktorej patrí aj vývoz automobilov, keď bol vývoz o 876 miliónov eur vyšší ako dovoz. Export strojov a prepravných zariadení sa podieľal v júli na celkovom vývoze zo SR až 62 percenta, na dovoze necelými 50 percent.