Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovenská ekonomika sa prepadne viac
28. 10. 2020
Slovensko čaká na tento rok zhoršenie ekonomických predikcií. A to napriek tomu, že bankári v októbrových odhadoch avizovali prepad na tento rok o 6,8 percenta, čo je mierne zlepšenie oproti septembrovým siedmim percentám.
Dôvodom je, že za optimizmom nestálo reálne zlepšenie, ale len kozmetický štatistický detail. Žiadna z bánk totiž svoj odhad nezlepšila – verdikt zmenilo len to, že jedna z tých pesimistickejších svoje odhady neposlala včas.
V skutočnosti tak analytici už teraz Slovensku veštia negatívnejší ekonomický horoskop zdôraznený zákazom vychádzania a zhoršujúcou sa situáciou u dôležitých obchodných partnerov.
V
vZatvorenie hranice Slovenska s Českom by malo fatálne následky
28. 10. 2020
V prípade kontroly medzi krajinami varujú vodiči kamiónov pred rovnakým kolapsom, aký bol počas prvej vlny pandémie z jari tohto roka.
Tisícky nových prípadov denne a podľa odhadov o mesiac tisíc mŕtvych každých 24 hodín. Koronavírusová pandémia sa v susednom Česku vymkla spod kontroly, a tak sa naši západní susedia rozhodli krajinu vypnúť – došlo u nich k lockdownu. Ten okrem desaťtisíc slovenských študentov či pracovníkov znepríjemní život aj našim exportérom. Hlavne, ak sa ešte viac sprísni a ak sa zatvoria hranice.
V
6.10.2020, 00:00 Ceny prenájmov klesli takmer o desať percent
26. 10. 2020
Na trhu pribúdajú byty na prenájom. Koronakríza sa najviac prejavila v bratislavskom Starom Meste, kde počet voľných bytov vzrástol medziročne o 44 percent.
Pandémia a s ňou spojené opatrenia menia nielen správanie ľudí, ich návyky a potreby, ale aj trh s nehnuteľnosťami. Realitou týchto dní je pokles turizmu, pracovníci na home office alebo študenti vzdelávajúci sa dištančnou formou. To spôsobuje, že sa tvrdenie „dopyt po nájomných bytoch je vyšší ako ponuka“ stalo minulosťou.
V
Bankroty a prepúšťanie. Lockdown by bol zdrvujúci
23. 10. 2020
Väčšina obchodov zavretá, rovnako kaderníctva a ďalšie služby. Ísť môžete do práce, na chatu či do prírody, stretnutia sú však dovolené len v rámci rodiny či vo dvojici. Takýto čiastočný lockdown zavádza od dnešného dňa Česko. Podobná hrozba pre šírenie koronavírusu visí aj nad Slovenskom.
Premiér Igor Matovič včera počítal buď s plošnými testami a karanténou pre tých, čo sa na akcii nezúčastnia. Alebo s tvrdým lockdownom. Viacerí ekonómovia pre HN varovali pred zatvorením, aké sme zažili na jar. Ďalšie zhasnutie ekonomiky by zhoršilo už terajšie zlé predpovede. Pre dôsledky prvej vlny má hrubý domáci produkt Slovenska oproti očakávaniam spred príchodu korony za tento rok klesnúť o vyše osem miliárd eur.