Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Elektrina zlacnela pre podniky aj domácnosti
5. 1. 2021
Koronakríza utlmila spotrebu elektriny a spôsobila prudký pád cien na burzách. Vďaka tomu od januára odberatelia ušetria, a to od dvoch do vyše piatich percent. Pôvodne sa očakávalo výraznejšie zlacňovanie, ale zdá sa, že pokles cien na burze sa v plnej miere do cien nepremietol.
Trhy totiž začali rásť a prudké zníženie účtov by znamenalo riziko rastu cien v budúcom roku. Regulátor zároveň znížil distribučný poplatok či poplatok za systémové služby. Jediná časť ceny elektriny, ktorá sa v tomto roku zdvihla, je tarifa za prevádzkovanie systému, a to o pol percenta. HN sa pozreli na kľúčové cenové dosahy.
V
Pandémia prekvapila: firiem máme viac
27. 12. 2020
Nevyspytateľný rok. To neplatí len o samotnom šírení nákazy, ale aj o reakcii ekonomiky na pandémiu. Podľa posledných údajov Štatistického úradu totiž máme na konci tretieho kvartálu na Slovensku 636-tisíc firiem, čo je o 16-tisíc viac než minulý rok.
Kým v Česku hrozí najväčší počet zaniknutých spoločností za posledných deväť rokov, u nás je situácia úplne iná. „V prípade, že do konca roka nebudeme evidovať výraznejší nárast v počte zrušených firiem, pôjde paradoxne o najlepšie čísla za poslednú dekádu,“ hovorí analytička Bisnode Petra Štěpánová.
V
Slovensko obnovilo lety z Británie
27. 12. 2020
Slovensko od polnoci zo stredy na štvrtok povolí civilné lety z Veľkej Británie a Severného Írska. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.
"Dobrou správou pre všetkých, ktorí sa ešte chystajú priletieť na Vianoce domov na Slovensko za svojimi blízkymi, lebo naopak, odletieť za blízkymi do Londýna či Manchestru, je to, že od dnešnej polnoci budú môcť opäť lietať civilné lety zo Spojeného kráľovstva a Severného Írska," uviedol Klus na sociálnej sieti. Šéf rezortu dopravy Andrej Doležal v stredu požiadal šéfa Dopravného úradu Pavla Hudáka o povolenie letov z krajiny, z ktorej sa rozšírila mutácia nového koronavírusu.
V
Zmeny v konkurze a reštrukturalizácii
21. 12. 2020
Okrem právnej úpravy dočasnej ochrany sa zákonom o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach zavádza zmena právnej úpravy malého konkurzu v zákone č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorá má za cieľ zefektívniť a zatraktívniť právnu úpravu tzv. „malého konkurzu“.
Cieľom tejto právnej úpravy zlepšiť kľúčové parametre týkajúce sa likvidačných konaní. Inšpiráciou tejto právnej úpravy je právna úprava oddlženia. V malom konkurze sa upravuje pôsobnosť správcu skôr ako administrátora konania, kde riešenie miery uspokojenia jednotlivých veriteľov, ako aj obsah majetkovej podstaty, je viac postavené na iniciatíve veriteľov. Konkurz v prípade malého konkurzu je likvidačným konaním, v ktorom neexistuje záujem na pokračovaní v prevádzke podniku, resp. je zanedbateľný, a tento jednoznačne prevyšuje záujem veriteľov na uspokojení ich pohľadávok. Cieľom návrhu zákona je preto vykonštruovať jednoduché, efektívne, hospodárne a rýchle likvidačné konanie. Upravujú sa súčasne aj zodpovednostné mechanizmy a sankcie, ktoré možno uložiť štatutárnemu orgánu úpadcu za porušenie jeho povinností v malom konkurze.