Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Realitný trh ožíva
26. 4. 2021
Otvorenie realitných kancelárií ide ruka v ruke s celkovým uvoľňovaním protipandemických opatrení. Vďaka tomu dôjde zrejme už počas mája k výraznému oživeniu realitného trhu a k zvýšeniu počtu realitných obchodov o desiatky percent.
Uviedol to analytik Realitnej únie Vladimír Kubrický. Napriek tomu však rast podľa neho nebude taký prudký, ako pred rokom, keď sa realitný trh takmer zastavil a po zrušení opatrení začínal skoro od nuly.
Počas druhej vlny totiž k podobnému ochromeniu obchodovania nedošlo a novej situácii sa už medzičasom prispôsobili aj realitné kancelárie.
"Tohtoročný jarný reštart trhu preto prebehne plynulejšie, bez zásadných zlomov a očakávaní poklesu predajných cien," zdôraznil analytik. Pripomenul, že na rozdiel od predajných cien, naopak, počas posledného roka klesali nájmy.
Aj tu však podľa neho dôjde k oživeniu, odznievanie pandémie počas najbližších mesiacov bude znamenať hromadný návrat zamestnancov, študentov či turistov do väčších miest. "Koncom leta sa rastúci dopyt premietne aj do vyšších cien prenájmov," dodal analytik.
Na margo obchodovania s nehnuteľnosťami Kubrický dodal, že na realitnom trhu patrí jar tradične medzi najživšie obdobia roka. Popri uvoľnení opatrení je motivujúcim faktorom aj samotná pandémia ochorenia COVID-19, ktorá viedla mnoho ľudí k prehodnoteniu svojho bývania.
V
Mali dostať milióny na zelenú dopravu. Únia ich však škrtla
26. 4. 2021
Na cestách stále vidíme „špinavé“ autobusy. A hoci samosprávy majú záujem nahradiť ich čistejšími verziami, sú finančne limitované.
Často sú odkázané na európske peniaze a rôzne dotačné schémy.
Tam, kde dopravu zabezpečuje externá firma, vyžadujú mestá od dopravcov splnenie emisných noriem, takže si môžu vybrať zelenšie vozidlá. Čiastočnú pomoc s obmenou vozidlových parkov mestskej hromadnej dopravy zahŕňal aj plán obnovy. V najnovšej verzii však už nie je.
Pôvodný návrh počítal s obnovou vozidlových parkov. Konkrétne s kompletným vyradením starších dieselových autobusov nižších emisných tried a s ich nahradením novými nízkoemisnými alternatívami, napríklad CNG, vodíkovými modelmi a elektrobusmi.
V
Na Slovensku bude ohrozených až 350-tisíc pracovných miest
23. 4. 2021
Na Slovensku bude v horizonte rokov 2021 až 2035 ohrozených takmer 350-tisíc pracovných miest. Tvrdí to inštitút stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica.
Podľa odborníkov sú hlavnými dôvodmi úbytkov pracovných miest štrukturálne zmeny ekonomiky, ktoré v sebe zahŕňajú procesy automatizácie a robotizácie, či zmenu orientácie od produkcie tovarov k poskytovaniu služieb.
Najväčší pokles pracovných miest možno očakávať v strojárstve, automobilovom priemysle, stavebníctve a doprave.
Inštitút upozornil, že strata 350-tisíc pracovných miest by znamenala výpadok sociálnych odvodov na úrovni 3,1 miliardy eur ročne, zdravotných odvodov v objeme 1,2 miliardy ročne a výberu dane z príjmov fyzických osôb vo výške 264,7 milióna eur ročne.
Riešením by podľa odborníkov mohla byť podpora tvorby nových podnikateľských príležitostí a pracovných miest v sektoroch, ako sú služby, zdravotníctvo a sociálna pomoc, pôdohospodárstvo či výskum a vývoj.
Inštitút dodal, že na zvrátenie negatívneho vývoja zamestnanosti by bolo dobré hospodársky rast a rozvoj slovenského vidieka zabezpečiť prostredníctvom podpory poľnohospodárskej prvovýroby, domáceho spracovania poľnohospodárskych komodít a poskytovania komplexných služieb agroturizmu.
"Dosiahnutím potravinovej sebestačnosti Slovenska v základných potravinách a vybudovaním siete poskytovateľov agroturistických služieb je možné vytvoriť na slovenskom vidieku do roku 2035 až 50-tisíc nových pracovných miest, čo znamená priemernú ročnú tvorbu približne 40 pracovných miest na okres," vyčíslili analytici.
V oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb experti odporúčajú zaviesť príspevok na dlhodobú starostlivosť pre seniorov a osoby odkázané na takúto starostlivosť ako kľúčový prvok tvorby nových pracovných miest.
V
Zmena veku odchodu do dôchodku
21. 4. 2021
Od 1. januára 2021 sa zmenil dôchodkový vek poistencov (žien aj mužov) narodených v rokoch 1957 až 1965, ktorým sa neodpočítalo šesť mesiacov v porovnaní s dôchodkovým vekom bezdetného poistenca.
Dôchodkový vek sa upravil tak, aby každý poistenec, ktorý vychoval deti, mal znížený dôchodkový vek o šesť mesiacov za každé vychované dieťa v porovnaní s dôchodkovým vekom bezdetného poistenca, ktorý sa narodil v tom istom kalendárnom roku. Súčasne sa určil aj
– spôsob kompenzácie dôchodkových nárokov poistencov, ktorí do dôchodku už odišli a na účely určenia dôchodkového veku im nebola zohľadnená výchova dieťaťa,
– spôsob kompenzácie poistencov, ktorí dôchodkový vek ešte nedovŕšili, ale podľa novely zákona je ich dôchodkový vek nižší a dovŕšili by ho pred 1. januárom 2021.
Kompenzácia bude mať formu jednorazového doplatku k starobnému dôchodku alebo formu percentuálneho zvýšenia starobného dôchodku. Formou percentuálnej kompenzácie sa zvýšia aj dôchodky poistencov, ktorým bol do 31. decembra 2020 priznaný predčasný starobný dôchodok a ich dôchodkový vek sa znížil. O nároku na zvýšenie dôchodku Sociálna poisťovňa rozhodne zároveň s priznaním starobného a predčasného starobného dôchodku, ak bude rozhodovať po 31. decembri 2020 alebo do 31. decembra 2022, ak rozhodla o priznaní dôchodku pred 1. januárom 2021.
K