Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Predvianočné nákupy euro neovplyvnilo
20. 12. 2008
K predzásobovaniu potravinami dochádza len v niektorých oblastiach stredného a východného Slovenska, čo vyplýva skôr zo zvyku.
Euro zatiaľ nemá vplyv na utrácanie Slovákov v obchodoch. Nemalo by ohroziť ani dovolenky. Hotely a reštaurácie sú dostatočne predzásobené eurohotovosťou. Bez problémov by malo byť používanie
platobných kariet.
Banky si za mince neúčtujú poplatky
19. 12. 2008
Podľa novelizovaného znenia zákona o bankách, ktoré nadobudlo účinnosť 13. decembra 2008, musia banky prijímať platné slovenské korunové mince pri platbách či vkladoch v hotovosti bezodplatne a bez obmedzenia celkového počtu.
Až do zavedenia eura na Slovensku si banky
nemôžu účtovať ani žiadny poplatok za prijatie, spracovanie či počítanie mincí.
Od 20. januára 2009 banky môžu obmedziť bezplatnú výmenu na maximálne 100 kusov
korunových bankoviek a korunových mincí. Banky majú však právo požadovať, aby
výmena bankoviek a mincí, ktorých súhrnná hodnota presahuje 15 tisíc eur, bola
najmenej jeden pracovný deň vopred písomne oznámená.
Väzenie za neoprávnené zvyšovanie cien
19. 12. 2008
Už od 20. decembra môžu ísť obchodníci, ktorí neoprávnene zvýšia ceny v súvislosti s prechodom na euro, do väzenia.
Vyplýva
to z novely Trestného zákona, ktorá má ochrániť spotrebiteľov pred neúmerným
zvyšovaním cien. Za trestný čin poškodzovania spotrebiteľa môže byť uložený
trest odňatia slobody v trvaní šesť mesiacov až troch rokov.
Prezident podpísal zákon o cestnej premávke
19. 12. 2008
Od februára 2009 sa v obciach bude jazdiť rýchlosťou 50 km za hodinu, rýchlosť mimo obce zostáva 90 km, na diaľnici 130 km.
Pre autobusy, nákladné autá a kamióny platí
rýchlosť 100 km. Značkami sa môže na
niektorých úsekoch rýchlosť zvýšiť. Pre kamióny platí na diaľniciach zákaz
predbiehania a jazdu budú mať obmedzenú cez víkendy a sviatky. Zákon nariaďuje aj celoročné svietenie.