Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Zvýšenie DPH v Rumunsku neuspelo
19. 8. 2010
Bukurešť -Júlové zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) v Rumunsku prinieslo menej peňazí do rozpočtu, ako vláda očakávala.
Na to, aby Rumunsko získalo ďalšie splátky z úveru v hodnote 20 miliárd eur od Medzinárodného menového fondu, muselo zvýšiť daň z pridanej hodnoty (DPH). Cieľom júlového zvýšenia DPH na 24 % bolo zredukovať rozpočtový deficit na 6,8 % hrubého domáceho produktu. To sa však nepodarilo, pretože keď ceny vzrástli, spotrebitelia ešte obmedzili svoje nákupy a príjmy z daní do rozpočtu klesli.
Zahraničný obchod SR vykázal v máji prebytok
12. 8. 2010
Saldo zahraničného obchodu Slovenska kleslo v máji 2010 medziročne o 25,3 milióna eur na 111,7 milióna eur.
Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR. Celkovo sa tak v máji oproti minulému roku zvýšil vývoz tovaru zo Slovenska o 32,1 % na 3,982 mld. eur, pričom celkový dovoz vzrástol o 34,5 % na 3,871 mld. eur. Sumárne saldo zahraničného obchodu za január až máj bolo aktívne v objeme 630,1 mil. eur.
Hypotéky zlacneli, spotrebiteľské úvery zdraželi
11. 8. 2010
Priemerné úrokové miery nových úverov na bývanie pre domácnosti na Slovensku sa v júni 2010 znižovali.
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa znížilo najmä úročenie úverov na bývanie s fixáciou od 5 do 10 rokov, a to o 2,6 percentuálneho bodu (p.b) na 5,63 % p.a. Výraznejšie poklesli sadzby aj pri fixácii nad 10 rokov a krátkodobých úverov s pohyblivou sadzbou a fixáciou do 1 roka, a to o 0,84 p.b. na 7,87 %, resp. o 0,72 p.b na 4,72 %.
Záujem o hypotéky rastie
9. 8. 2010
Podľa údajov Národnej banky Slovenska, celkový objem poskytnutých úverov na nehnuteľnosti v SR za posledných 12 mesiacov vzrástol o 1,07 miliardy eur.
Do konca júna sa tak podarilo bankám poskytnúť úvery na financovanie nehnuteľností 9,839 miliardy eur. V porovnaní s májom sa v šiestom mesiaci zvýšil objem úverov na bývanie o 138,4 milióna eur.