Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Záujem o byty v ČR opäť ožíva
21. 3. 2011
Český trh s bytmi znova ožíva. Svedčia o tom najnovšie údaje, ktoré ukázali, že vo februári 2011 si obyvatelia ČR vzali o polovicu viac hypoték ako pred rokom.
Banky totiž tlačia úroky k zemi a požičiavajú za rovnakých podmienok ako vo februári 2007, teda v čase najväčšieho stavebného rozmachu. Konštatuje to denník Mladá fronta Dnes.
Japonský akciový trh ukončil chaotický týždeň
21. 3. 2011
Japonský akciový trh ukončil chaotický týždeň rastom o takmer 3 % a reagoval tým na prudký pokles kurzu jenu.
Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 v závere stúpol o 2,7 % na 9206,75
bodu. Za celý týždeň stratil 10,2 %, najviac od eskalácia finančnej krízy na jeseň 2008.
Švajčiarsko zvýšilo odhad rastu ekonomiky na rok 2011
18. 3. 2011
Švajčiarske ministerstvo hospodárstva zvýšilo odhad rastu ekonomiky na rok 2011 o 2,1 % z 1,5 %, ktoré si myslelo, že to dosiahne ešte v decembri 2010.
Zároveň ale upozorňuje, že pretrvávajúce problémy eurozóny aj katastrofa v Japonsku môžu mať negatívny vplyv na svetovú ekonomiku, a to sa môže dotknúť aj Švajčiarska.
Japonský jen voči doláru dosiahol rekordné maximum od 2. svetovej vojny
18. 3. 2011
Japonsko sa ešte nestihlo spamätať z následkov zemetrasenia a jadrovej hrozby a už čelí ďalšiemu problému.
Yen voči americkému doláru posilnil na najsilnejšie hodnoty od druhej svetovej vojny, čo môže mať vážny dosah na exportne orientovanú japonskú ekonomiku. Za prudkým posilnením jenu sú špekulácie, že japonskí investori, napr. poisťovne, predajú zahraničné aktíva a dovezú peniaze naspäť domov, aby pokryli náklady spojené so zemetrasením a financovali rekonštrukciu krajiny.