Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Útok na Líbyu opäť dvíha ceny ropy
22. 3. 2011
Nálety západných letúnov na Líbyu vyhnali svetové ceny ropy nahor o dva doláre za barel na cenu okolo 116 dolárov ( 82,10 eura).
Cena americkej ropy sa pohybuje v blízkosti 103 USD/ barel. Barel (159 litrov) ropy Brent s májovým kontraktom sa v pondelok predával po 115,69 USD. To je o 1,52 USD viac než v piatok (18.3.) na konci obchodovania.
SB: Obnova Japonska po zemetrasení možno zaberie až 5 rokov
22. 3. 2011
Dopady nedávneho zemetrasenia a ničivej vlny cunami na japonskú ekonomiku budú len dočasné a prejavia sa hlavne spomalením tempa hospodárskeho rastu.
Japonsko sa podľa Svetovej banky (SB) bude zo živelnej katastrofy spamätávať približne 5 rokov. Škody, ktoré katastrofa spôsobila, banka odhaduje až na 235 miliárd dolárov (zhruba 166 mld eur.). SB vo svojej prognóze uviedla, že kvôli dopadom zemetrasenie bude hrubý domáci produkt Japonska v tomto roku až o pol percentuálneho bodu nižší, než aký by bol bez zemetrasenia.
Nezamestnanosť v SR stále rastie
22. 3. 2011
Nezamestnanosť na Slovensku vo februári stúpla na šesťročné maximum 13,16 %.
Zvýšila sa oproti rovnakému obdobiu vlani aj v porovnaní so začiatkom tohto roka, kedy miera nezamestnanosti v krajine bola tesne pod hranicou 13 %. Oznámilo to dnes Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Slovensko sa v Európskej únii radí ku krajinám s najvyšším podielom ľudí bez práce. Z regionálneho porovnania vyplýva, že najväčšia nezamestnanosť zostáva na strednom a východnom Slovenskom.
Americký dlh dosiahol 14,2 bilióna USD a stále rastie
22. 3. 2011
Americký štátny dlh už dosiahol 14,2 bilióna USD (10,05 bilióna eur) a stále rastie.
Údaj obsahuje všetky záväzky štátu, ale nezapočítali sa doň dlhy, ktoré majú verejné zariadenia voči sebe navzájom. Úroveň verejného dlhu dosiahla podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) 92,8 % amerického HDP. V roku 2012 vzrastie na 101,4 %.