Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
V náraste príjmov budeme lídrom
16. 10. 2012
Vyššie dane a odvody vyšvihnú príjmy krajiny nad 34 percent výkonu ekonomiky.
Vyššie dane a odvody urobia v budúcom roku zo Slovenska rekordéra. V náraste príjmov, ktoré štát vyberie, sa dostaneme podľa Medzinárodného menového fondu na čelo pelotónu rozvinutých krajín sveta. Z tohtoročných vyše 32 percent sa príjmy štátu vyšplhajú o dva percentuálne body vyššie. Prekonáme tak aj Francúzsko, kde socialistická vláda zamierila na bohatých a niektoré firmy, ktoré sa už pripravujú na rok extrémne vysokých daní.
Aj medzi európskymi štátmi sa nájdu výnimky, ktoré očakávajú pokles príjmov. Medzi nimi je napríklad Nemecko, ale aj susedné Poľsko.
Firmám ponúknu banky milióny eur
16. 10. 2012
Banky hovoria o načerpaní ďaších peňazí z Európskej investičnej banky.
Peniaze zo zdrojov Európskej investičnej banky podnikateľom ponúkajú hlavne slovenské komerčné banky. Prostriedky budú slúžiť na podporu rozvoja malých a stredných podnikov a tiež samospráv.
O úvery na modernizáciu podniku či rekonštrukciu sa môžu uchádzať všetky malé a stredné firmy a samosprávy, ktoré spĺňajú predpísané kritériá. Výhodami pôžičiek z Európskej investičnej banky sú nízke úročenie a nenávratný finančný grant.
Práve Európska investičná banka má byť hlavným nástrojom únie na podporu rastu malých a stredných podnikov. Kvôli dlhovej kríze v eurozóne sa európski politici rozhodli zvýšiť jej základné imanie o desať miliárd eur na 242 miliárd eur. Slovensko tak na zvýšenie prispeje 26 miliónmi eur.
Minister financií musí vysvetliť vyšší dlh
15. 10. 2012
Verejný dlh štátu má v tomto roku prevýšiť 50 percent HDP.
Minister financií podľa zákona o dlhovej brzde poslancom listom vysvetlí, čo je za tým a tiež ako chce dlh znížiť.
Vláda v návrhu rozpočtu predpokladá, že sa v tomto roku zvýši na 52,2 percenta HDP. To je zhruba 37,4 miliardy eur. Na každého z 5,4 milióna občanov Slovenska tak pripadne dlh vo výške zhruba 6930 eur.
Vlani bol celkový verejný dlh vo výške 43,3 percenta HDP, teda 29,9 miliardy eur. Na jedného občana to bolo v prepočte asi 5540 eur.
Kým verejný dlh neprevýši 53 percent HDP, stačí, ak minister financií napíše vysvetľujúci list, ktorý zašle do parlamentu. Má v ňom navrhnúť aj opatrenia, ako ho znížiť.
V tomto roku má náš dlh stúpnuť zhruba o 7,5 miliardy eur, teda o štvrtinu.
Verejný dlh sa zvýši aj pre záväzky, ktoré máme v eurovale. Do trvalého eurovalu sme v tomto roku poslali vklad 264 miliónov eur.
Priaznivú situáciu na trhu v podobe poklesu úrokov sme využili na to, že sme si doteraz požičali o 1,5 miliardy eur viac, ako sme v tomto roku potrebovali. To tiež zvyšuje tohtoročný dlh, no pomôže nám to o rok.
Podľa plánu sme si mali v tomto roku požičať 7,65 miliardy eur.
Práca nadčas bude dohodárom zrušená
12. 10. 2012
Dohodári odpracujú maximálne 40 hodín týždenne.
O práci navyše sa už so zamestnávateľom nedohodnú.
Vyše pol milióna ľudí pracujúcich na dohodu sa bude musieť obmedziť na odpracovanie len 40 hodín týždenne. Vláda im možnosť odrobiť pár hodín navyše pravdepodobne zruší.
Vláda zavádza pre dohodárov v novele Zákonníka práce viaceré zmeny. V parlamente ju budú definitívne schvaľovať na budúci týždeň.