Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Nezamestnaní budú môcť pracovať na dohodu
13. 12. 2012
Podľa pôvodného návrhu novely zákona o službách zamestnanosti sa mala možnosť privyrobiť si na dohodu pre nezamestnaných evidovaných na úrade práce od apríla budúceho roka zrušiť.
Rezort práce a sociálnych vecí upustil od svojho pôvodného zámeru zakázať evidovaným nezamestnaným, aby si privyrábali prácou na dohody.
Podľa nového návrhu novely zákona o službách zamestnanosti bude môcť uchádzač o zamestnanie mesačne zarobiť 75 % zo sumy životného minima, čo v súčasnosti predstavuje 145,94 eura.
Ceny sa medziročne zvýšili o 3,4 percenta
12. 12. 2012
Spotrebiteľské ceny sa v novembri 2012 oproti novembru 2011 zvýšili v úhrne o 3,4 %, pričom v novembri 2012 sa v porovnaní s októbrom 2012 v úhrne nezmenili.
Na októbrovej úrovni zostali ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá, zdravie, poštové a telekomunikačné služby, vzdelávanie, za hotely, kaviarne a reštaurácie.
Index spotrebiteľských cien v novembri 2012 medziročne vzrástol za domácnosti zamestnancov o 3,3 % a za domácnosti dôchodcov o 3,5 %.
Dlhy nemocníc rekordne rastú, dôvodom sú aj platy
12. 12. 2012
Nemocnice sa tento rok zadlžujú oveľa rýchlejšie ako po minulé roky.
Nepomohlo ani 300 miliónov eur, ktoré minulá vláda vyčlenila na ich oddlženie.
Podľa údajov ministerstva zdravotníctva celkový dlh nemocníc je 139 miliónov eur. Za narastajúcimi dlhmi sú platy zamestnancov, nákup liekov, zdravotníckych pomôcok a nedostatočné platby od zdravotných poisťovní. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje tento stav riešiť aj spájaním oddelení či redukciou personálu. Podľa odborníkov to však veľké úspory nemusí priniesť.
Štát chce určovať ceny plynu
11. 12. 2012
Slovenská vláda bude vlastniť 100 percent akcií Slovenského plynárenského priemyslu.
Je to už čierne na bielom. Premiér Robert Fico získa väčší dosah na ceny plynu. Vyplýva to z dokumentu o odpredaji časti akcií Slovenského plynárenského priemyslu českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH), podľa ktorého má štátu do konca budúceho roka patriť 100 percent akcií materskej firmy SPP. Na druhej strane, nový súkromný vlastník bude mať 49-percentné podiely a manažérsku kontrolu v dcérskych firmách SPP.
Na konečnú cenu plynu pre domácnosti totiž okrem samotnej komodity majú vplyv aj distribučné poplatky.
Tie sa môžu pohybovať od 30 do 60 percent z celkovej ceny.