Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Zmena Ústavy SR je v druhom čítaní
31. 3. 2014
Novinky v justícii a prenos definície manželstva ako jedinečného zväzku jedného muža a jednej ženy zo zákona o rodine do Ústavy SR prešli do druhého čítania.
Podľa novely sa má zrušiť trestnoprávna imunita sudcov, o ich vydaní na stíhanie teda viac nebude rozhodovať Ústavný súd SR. Jeho súhlas však bude naďalej potrebný pri návrhu na vzatie sudcu do väzby. Podobne ako poslancom ostane sudcom imunita na ich rozhodovaciu činnosť. Novela ústavy tiež oddeľuje funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR a šéfa Súdnej rady SR. Predseda Súdnej rady bude mať kompetenciu napadnúť na Ústavnom súde zákony týkajúce sa výkonu súdnictva. Šéfa Súdnej rady má voliť rada samotná spomedzi svojich členov. Novinkou má byť, že prezident SR príde o možnosť menovať troch členov Súdnej rady a o zložení tohto orgánu tak budú rozhodovať okrem sudcov už len vláda a parlament. Počet členov Súdnej rady sa má znížiť zo súčasných 18 na 16. Doteraz osem členov rady volili sudcovia a po troch prezident, parlament a vláda. Ďalším členom Súdnej rady bol jej predseda, ktorým sa automaticky stal šéf Najvyššieho súdu SR. Po novom majú osem členov rady voliť sudcovia a parlament a vláda po štyroch. Novinkou tiež má byť, že za člena Súdnej rady bude možné vymenovať aj ministra. Ústava SR sa má zároveň rozšíriť o dve vety: „Manželstvo je jedinečným zväzkom jedného muža a jednej ženy. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru“. Ústava SR v súčasnosti o manželstve hovorí: „Manželstvo, rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona. Zaručuje sa osobitná ochrana detí a mladistvých.“
Nie všetci podnikatelia sú povinní vydať bloček
9. 3. 2014
Povinnosť vydať zákazníkovi pri predaji tovaru alebo služby bloček z registračnej pokladnice nemajú zo zákona všetci podnikatelia.
Podnikateľ ktorý vykonáva činnosť, ktorá nie je v prílohe zákona, nemusí za prijatú hotovosť vystaviť pokladničný doklad, môže použiť napríklad príjmový pokladničný doklad. Elektronickú registračnú pokladnicu môže mať dobrovoľne. Registračnú pokladnicu nie je povinný používať ani ten podnikateľ, ktorý podniká v oblasti ubytovacích služieb, lekárskych, zubárskych a notárskych služieb. Nepotrebuje ju ani predajca vstupeniek, poskytovateľ prepravných služieb, napríklad taxikár, rovnako ako predajca remeselníckych výrobkov, ak jeho činnosť podlieha autorskému právu. Povinnosť evidovať tržbu v pokladnici sa nevzťahuje ani na prenájom nehnuteľností, prevádzkovanie výherných hracích automatov či služby technickej kontroly. Oslobodení sú od nej aj držitelia preukazu občana zdravotne ťažko postihnutého.
Zvýšenie komfortu pri platení správnych a súdnych poplatkov
9. 3. 2014
Nový systém úhrady správnych a súdnych poplatkov prostredníctvom tzv. elektronických kolkov prináša zásadnú zmenu v platení týchto poplatkov.
Zámerom je zvýšiť komfort občanov a firiem pri platení správnych a súdnych poplatkov, zjednodušiť a sprehľadniť celý systém a zvýšiť kvalitu finančného riadenia príjmov štátu. V rámci nového systému budú napríklad existovať viaceré možnosti platieb, teda bude možné platiť poplatky aj bezhotovostne. Centrálny platobný systém eKolok nahradí súčasnú formu platenia poplatkov papierovými kolkovými známkami postupne v priebehu roka 2014. Pôjde o jeden z najmodernejších systémov platenia poplatkov v Európe. Ministerstvo financií SR vyhlási obstarávanie na poskytovanie služieb centrálnej evidencie, zúčtovania a vrátenia poplatkov a na prevádzkovanie nového centrálneho systému pre platby poplatkov (eKolok). Prevádzkovateľ systému bude zabezpečovať výber, evidenciu, zúčtovanie a vracanie správnych a súdnych poplatkov prostredníctvom elektronického systému eKolok a plniť ďalšie úlohy vyplývajúce zo zmluvy. Podľa zákona o verejnom obstarávaní je nevyhnutné ku každej zmluve s finančným plnením realizovať verejné obstarávanie, ak sa na danú situáciu nevzťahuje zákonná výnimka. Zároveň však podľa zákona o správnych poplatkoch a zákona o súdnych poplatkoch môže byť prevádzkovateľom nového systému eKolok iba spoločnosť so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu, keďže výnos z týchto poplatkov je príjmom štátneho rozpočtu. A súčasne je podľa zákona splnomocnený zabezpečovať prevádzku systému len ten subjekt, ktorý doposiaľ vykonával distribúciu a predaj papierových kolkových známok. Zmluva bude uzatvorená na dobu desiatich rokov odo dňa nadobudnutia účinnosti zmluvy.
Príspevok na podnikanie pre nezamestnaných
26. 2. 2014
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť patrí k najviac využívaným a zároveň najviac úspešným spomedzi aktívnych opatrení na trhu práce.
V najbližšom období sa predpokladá zvýšený záujem o uvedený príspevok. Nezamestnaní, evidovaní na úradoch práce, môžu dostať od štátu príspevok na začatie podnikania. Výška tohto príspevku závisí od celkovej ceny práce, typu regiónu a od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese, v ktorom uchádzač bude vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť. Od mája roku 2013 boli podmienky pre pridelenie príspevku zmiernené Nie je už potrebné absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti. Zmeny boli podľa neho motivované skúsenosťami z predchádzajúcich rokov a boli prijaté kvôli vyššej adresnosti a efektívnejšiemu využívaniu príspevku. Príspevok sa poskytuje len na čiastočnú úhradu nákladov a len tým uchádzačom o zamestnanie, ktorí sú evidovaní na úrade práce najmenej tri mesiace alebo najmenej 12 mesiacov v prípade, že v období šiestich mesiacov pred zaradením do evidencie pozastavili alebo skončili prevádzkovanie SZČ. Žiadosť sa podáva písomne na úrad práce, v ktorého územnom obvode bude mať živnostník prevádzku. Prikladá sa podnikateľský zámer a kalkulácia nákladov, ktoré sú podkladom pre komisiu vytvorenú výborom pre otázky zamestnanosti. Úspešný žiadateľ uzatvorí s príslušným úradom práce dohodu.