Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
S vyberaním parkovného pred nemocnicami sa neskoncuje
11. 6. 2014
Novela zákona o zdravotnej starostlivosti nebola podporená.
Cieľom bolo, aby parkovanie pri nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach bolo zadarmo. Zákon mal garantovať, že parkoviská vo vlastníctve štátu, samosprávneho kraja alebo obce pri zdravotníckych zariadeniach budú pre pacientov a zdravotníckych pracovníkov bezplatné.
Ako naložiť s nasporenou sumou v druhom pilieri? Rozhodnúť sa bude môcť len 20 percent sporiteľov
4. 6. 2014
Peniaze na ruku naraz či po častiach si totiž budú môcť dovoliť podľa prepočtu rezortu práce tí, ktorých plat sa pohybuje na úrovni 1,25-násobku priemernej mzdy. V súčasnosti je to 1 030 v eur hrubom.
Približne 300-tisíc ľudí tak dostane šancu rozhodnúť sa, či chcú z druhého piliera čerpať len dôchodok, alebo si chcú časť peňazí vybrať hneď. Splnia totiž kľúčovú podmienku – ich štátna a súkromná penzia bude dokopy viac ako 550 eur. Kto na túto hranicu nedosiahne, musí sa uspokojiť len s pravidelným dôchodkom. V praxi si tak budú môcť vybrať tí sporitelia, ktorí zarábajú aspoň 1 030 eur v hrubom.
Viac ľudí sa bude môcť dostať k hotovosti z II. piliera
30. 5. 2014
Časť penzijných úspor z druhého dôchodkového piliera si po zakúpení doživotnej penzie nakoniec bude môcť vybrať väčšie množstvo sporiteľov, ako pôvodne navrhovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Možnosť výberu časti nasporenej sumy sa má týkať najmä tých sporiteľov, ktorých zárobok je nad 1,25-násobkom priemernej mzdy, čo je v súčasnosti 1 030 eur. Ich dôchodok z prvého, priebežného piliera sa totiž v rámci solidarity kráti, a preto by mal byť ich dvojpilierový dôchodok vyšší, ako by bol dôchodok len z prvého piliera.
Vláda chce chrániť ľudí pred úžerou, stanovila úrokom strop
30. 5. 2014
Kabinet premiéra Roberta Fica v stredu stanovil maximálnu výšku úrokov a poplatkov zo spotrebiteľských úverov. Slováci budú viac chránení pred úžerou.
Bolo navrhnuté, aby pri úveroch do 15 000 korún predstavovala maximálna RPMN najviac dvadsaťnásobok lombardnej sadzby platnej k 1. januáru daného roka a mohla by sa pohybovať iba medzi 25 a 100 percentami. Pri úveroch nad 15 000 korún by smela RPMN dosahovať podľa predlohy najviac pätnásťnásobok lombardnej sadzby mohla by sa pohybovať iba medzi 20 a 80 percentami.