Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Maloobchodná značka bola na trhu 15 rokov, čoskoro skončí
3. 2. 2016
Keď k nám pred pätnástimi rokmi prichádzali Holanďania so značkou Hypernova, mali veľké plány. A otvárali prevádzku za prevádzkou. Potom však prišlo vytriezvenie a už v roku 2007 sa chceli z nášho trhu stiahnuť. Nenašiel sa však kupec. Až donedávna.
Holanďania sa na prebratí prevádzok dohodli so slovenskou sieťou Terno. Aj tá však čoskoro zistila, že veľkým hypermarketom odzvonilo a 11 prevádzok Hypernovy už stihla zavrieť. V portfóliu im ich ostalo deväť. A aj tie sa čoskoro s menom Hypernova nadobro rozlúčia.
Po našom trhu sa pozerá nová IKEA
26. 1. 2016
Dánsko, Maďarsko, Dubaj, Kuvajt... a Slovensko. Takúto skratku si pri expanzii zvolil dánsky nábytkársky gigant IDdesign group. Skupina, ktorá patrí medzi najsilnejších hráčov v Škandinávii, plánuje vstup na náš a český trh.
V prípade dohody prvú predajňu skupina otvorí v prvej polovici roka 2017. Vzniknúť by u nás a v Čechách malo celkovo päť až sedem prevádzok. V strednej Európe je skupina zastúpená v Maďarsku.
zdroj: hnonline.sk
U.S. Steel láka desiatky ľudí na odchod
20. 1. 2016
Východoslovenské oceliarne U. S. Steel našli elegantný spôsob, ako sa zbaviť desiatok svojich zamestnancov. Tým, ktorí sa v tejto košickej firme rozhodnú pre odchod do predčasnej penzie, vyplatia štedré odstupné – až desaťnásobok mzdy.
Keďže priemerný plat v administratíve oceliarní dosahuje 1900 eur, priemerné odstupné by sa mohlo pohybovať na úrovni 19-tisíc eur.
Odborári odhadujú, že z fabriky by takto mohli odísť desiatky ľudí, maximálne sto zamestnancov. „Odchody budú síce na báze dobrovoľnosti, ale podmienené zrušením pracovného miesta. Nadriadení preto musia skúmať, či dokážu danú pozíciu skumulovať s inou a umožnia tak zamestnancovi odísť. V opačnom prípade to možné nie je. Neodíde každý, kto chce,“ hovorí pre HN odborársky šéf U. S. Steel Košice Mikuláš Hintoš.
zdroj: hnonline.sk
V počte vyrobených áut na tisíc obyvateľov zvýšilo Slovensko svoj náskok
11. 1. 2016
Na Slovensku bolo v roku 2015 podľa predbežných výsledkov vyrobených viac ako jeden milión automobilov. Automobilový priemysel tak prekonal pomyselnú hranicu, ku ktorej sa blížil s vyrobeným počtom 971 160 vozidiel už v roku 2014, ktorý odborníci hodnotili ako úspešný.
Súčasne slovenský automobilový priemysel potvrdil stabilne silnú pozíciu v domácej ekonomike. Uviedli to dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi predstavitelia Združenia automobilového priemyslu SR (ZAP SR).
Podiel automobilovej výroby na slovenskom priemysle predstavuje až 44 percent, pričom ďalším pozitívom už niekoľko rokov zostáva svetové prvenstvo Slovenska v počte vyrobených automobilov na 1000 obyvateľov. V roku 2014 to bolo 179 automobilov, v roku 2015 sa ich počet zvýšil na 184.
Automobilová výroba sa na priemyselnom exporte Slovenska podieľala 35 percent. Tento priemyselný sektor zamestnával viac ako 80-tisíc ľudí a vrátane indukovaných pracovných miest vytvára pracovné príležitosti pre viac ako 200-tisíc zamestnancov.
zdroj: hnonline.sk