Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovensko si v konkurencieschopnosti ekonomík polepšilo
8. 6. 2016
Slovensko je 40. najkonkurencieschopnejšou ekonomikou spomedzi 61 hodnotených krajín sveta. Vyplýva to z najnovšieho vydania Svetovej ročenky konkurencieschopnosti ekonomík v roku 2016 švajčiarskeho Inštitútu pre rozvoj manažmentu, ktoré zverejnila Nadácia F. A. Hayeka.
V medziročnom porovnaní sa postavenie Slovenska zlepšilo o šesť miest. Oproti najbližším susedom je v kvalite podnikateľského prostredia za Českou republikou (27.), ktorá sa posunula o dve priečky vyššie. Poľsko si na 33. mieste udržalo svoju minuloročnú pozíciu. Posledné spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky sa umiestnilo Maďarsko na 46. priečke. V rámci ekonomického vývoja si Slovensko polepšilo v zamestnanosti a priaznivo sa vyvíjali aj ceny. Efektivita vlády sa prejavila v lepšom hospodárení a lepších verejných financiách. Štát sa však zhoršil v produktivite podnikateľského prostredia, medzinárodnom obchode a investíciách. Oblasť infraštruktúry priniesla lepšie výsledky pri technológiách a weboch.
zdroj: hnonline.sk
Záujem zahraničných turistov o Slovensko láme rekordy
1. 6. 2016
áujem zahraničných turistov o Slovensko v prvom tohtoročnom štvrťroku pokračoval v raste. Tradične najviac hostí z cudziny tvorili Česi. ČTK o tom dnes informovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch, ktorá má na starosti propagáciu krajiny v zahraničí. Slovenskí hotelieri zaznamenali aj vyšší počet domácich návštevníkov.
Od januára do konca marca sa v krajine ubytovalo takmer 380 000 hostí z cudziny, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje nárast o 24 percent. Z toho bolo 109 000 hostí z Česka, teda o 27 percent viac ako vlani. K vyššiemu záujmu turistov v sledovanom období podľa agentúry prispeli okrem iného medzinárodné športové podujatia a dobré podmienky na lyžovanie. Na celkovom počte hostí v ubytovacích zariadeniach na Slovensku sa domáci turisti podieľali 63 percentami, ich počet stúpol oproti minulému roku o 26 percent na viac ako 650 000 osôb.
zdroj: hnonline.sk
Ceny ropy naďalej klesajú
24. 5. 2016
Ceny ropy dnes pokračujú v poklese. Je to reakcia na posilnenie dolára. Ale ich výraznejšiemu pádu zabránili odhady, že zásoby ropy a benzínu v USA sa minulý týždeň pravdepodobne znížili.
Spojené štáty sú pritom najväčším spotrebiteľom komodity na svete. Informovala o tom agentúra Reuters. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v júli sa predával po 47,91 dolárov (42,72 eura). To je o 17 centov menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent dnes klesla o 21 centov na 48,14 dolárov za barel.
zdroj: hnonline.sk
Nezamestnanosť v apríli klesla
20. 5. 2016
Miera evidovanej nezamestnanosti v SR v apríli dosiahla hodnotu 9,64 percent. Medzimesačne sa znížila o 0,25 percentuálneho bodu (p. b.), medziročne o 2,04 p. b. Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie v apríli tohto roku podľa Valentoviča predstavoval 261.914 osôb. Medzimesačne klesol o 6645, medziročne sa znížil o 53.176 osôb. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie v marci dosiahla 11,40 percent. Medzimesačne klesla o 0,29 p. b. a medziročne o 1,95 p. b. Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v apríli tohto roku 309.583 osôb, medzimesačne klesol o 8098 a medziročne sa znížil o 50.394 osôb.
zdroj: hnonline.sk