Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Banky hľadajú nové príjmy od klientov
11. 8. 2016
V ére nízkych úrokov banky už veľmi nezarábajú na rozdiele medzi tým, za koľko požičajú a koľko vyplatia na vkladoch. Preto sa snažia šetriť, zvyšovať príjmy z poplatkov a provízií, prípadne hľadať nové zdroje príjmov z obchodovania a predaja poistenia.
Niektoré banky potichu dvíhajú poplatky napríklad za online transakcie, pritom samy povzbudzujú klientov, aby využívali elektronickú platbu kartou a internet banking. Aj za zrušenie trvalého príkazu si vo VÚB banke po novom priplatíte 50 centov. Banka zdražila na 10 centov aj poplatok za informačné esemesky o pohybe na účte. Pôvodne stáli osem centov, poplatok však neplatíte, ak máte SMS správy zahrnuté v cene konta. Tatra banka tiež povzbudzuje klientov, aby využívali jej novú službu Dialóg, cez ktorú vás banka overí hlasom. Ale poplatok za spracovanie platby cez telefón stúpol od júna z 1,2 na 1,5 eura.
zdroj: hnonline.sk
Firmám sa oplatí kupovať energie do zásoby
11. 8. 2016
Firmám by sa mala pri energiách rozsvietiť červená kontrolka nakupovať. A to ideálne aj do zásoby, hovoria odborníci. Dôvodom je nízka cena, ktorá sa síce už odliepa od rekordných miním z konca februára, no ešte stále je pre podniky výhodná
Plyn sa začiatkom tohto týždňa obchodoval za 13,06 eura za megawatthodinu. Oproti začiatku roka je cena plynu približne o desať percent nižšia. V medziročnom porovnaní je plyn lacnejší o tretinu, doplnil Tomčiak. Podobne to je aj pri elektrine, za ktorú sa včera na burzách platilo 31 eur za megawatthodinu, čo je približne o päť percent menej ako minulý rok.
zdroj: hnonline.sk
Ceny ropy rastú
1. 7. 2016
Ceny ropy dnes vzrástli, pričom cena ropnej zmesi Brent nakrátko prekročila hranicu 50 dolCeny ropy dnes vzrástli, pričom cena ropnej zmesi Brent nakrátko prekročila hranicu 50 dolárov za barel. Investori totiž počítajú s postupným zlepšovaním rovnováhy medzi dopytom a ponukou na ropnom trhu. A vzhľadom na vývoj v Európe a spomaľovanie ázijských ekonomík obchodníci obrátili pozornosť na investície do komodít.árov za barel. Investori totiž počítajú s postupným zlepšovaním rovnováhy medzi dopytom a ponukou na ropnom trhu. A vzhľadom na vývoj v Európe a spomaľovanie ázijských ekonomík obchodníci obrátili pozornosť na investície do komodít.
Ropa pritom v 2. kvartáli dosiahla solídne zisky po páde jej cien na začiatku tohto roka. Informovala o tom agentúra Reuters. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v auguste sa predával za 48,63 dolárov (43,80 eura). To je o 30 centov alebo 0,62 percenta viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena septembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 93 centov na 49,68 dolárov za barel.
zdroj: hnonline.sk
Tatranci očakávajú zopakovanie rekordnej návštevnosti
23. 6. 2016
Vo Vysokých Tatrách na začína letná turistická sezóna. Podnikatelia v cestovnom ruchu očakávajú zopakovanie minuloročnej návštevnosti, ktorá bola rekordná.
Najpočetnejšiu zahraničnú klientelu v našom najvyššom pohorí tvoria v lete Česi. ČTK to povedala šéfka oblastnej organizácie cestovného ruchu Andrea Žigová. Letná sezóna v Tatrách naplno začína po ukončení každoročnej uzávery časti turistických chodníkov najmä vo vysokohorskom teréne, ktorá trvá od začiatku novembra do polovice júna a ktorá sa vzťahuje na približne 200 kilometrov značených chodníkov vrátane prístupu na tatranské vrcholy. Niektoré chodníky sú v súčasnosti stále pod snehom.
zdroj: hnonline.sk