Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Zmeny zákona o dani z pridanej hodnoty
25. 11. 2016
Na rokovaní vlády Slovenskej republiky dňa 17. augusta 2016 bol schválený vládny návrh novely zákona o DPH s účinnosťou od 1. 1. 2017.
Ide o tieto zmeny:
- odpočítanie dane zahraničnou osobou
- Refundácia DPH zahraničným platiteľom
- vrátenie dane z osobného automobilu zahraničným diplomatom
- zavedenie právnej fikcie pri prenose daňovej povinnosti pri stavebných prácach
- uvádzanie faktúr s prenosom daňovej povinnosti v stavebníctve v kontrolnom výkaze
- úrok z nadmerného odpočtu
- uplatnenie úroku z nadmerného odpočtu na daňové kontroly neukončené do 1. 1. 2017
- samozdanenie dovozu tovaru z tretích štátov – posun účinnosti.
Účinnosť ustanovení upravujúcich uplatňovanie dane pri dovoze tovaru z tretích štátov sa navrhuje tak, aby bol vytvorený dostatočný časový priestor na vykonanie všetkých potrebných legislatívnych opatrení (napr. nový vzor daňového priznania, nový vzor kontrolného výkazu) ako aj nelegislatívnych opatrení súvisiacich so zavedením nových pravidiel do praxe, najmä zmien informačných systémov, a to ako na strane podnikateľov, tak aj na strane finančnej správy.
Účinnosť ustanovení upravujúcich uplatňovanie dane pri dovoze tovaru z tretích štátov sa navrhuje tak, aby bol vytvorený dostatočný časový priestor na vykonanie všetkých potrebných legislatívnych opatrení (napr. nový vzor daňového priznania, nový vzor kontrolného výkazu) ako aj nelegislatívnych opatrení súvisiacich so zavedením nových pravidiel do praxe, najmä zmien informačných systémov, a to ako na strane podnikateľov, tak aj na strane finančnej správy.
Dlh Slovenska tento rok narastie
16. 11. 2016
Hrubý dlh verejnej správy SR by mal byť v tomto roku vyšší ako vlani. Zatiaľ čo podľa októbrovej notifikácie Eurostatu hrubý dlh klesol v roku 2015 na 52,5 percent hrubého domáceho produktu (HDP), v tomto roku má podľa ministerstva financií dosiahnuť 53,1 percent HDP.
Rezort nárast zdôvodňuje potrebou zabezpečiť si hotovostnú rezervu na financovanie záväzkov štátu v budúcom roku. V nasledujúcich rokoch však už počíta so znižovaním hrubého dlhu, pričom v roku 2019 by mal klesnúť na úroveň prvého sankčného pásma. Konštatuje to v materiáli, ktorý dnes schválila vláda. Podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ak dlh dosiahne prvé pásmo tzv. dlhovej brzdy, ktoré je definované v rozpätí od 50 percent do 53 percent HDP, rezort financií má povinnosť Národnej rade (NR) SR písomne zdôvodniť výšku dlhu a predložiť opatrenia na jeho zníženie. Koncom roka 2019 by mal hrubý dlh dosiahnuť úroveň 48,7 percent HDP. Najvýznamnejšie opatrenia predstavujú schválené legislatívne zmeny týkajúce sa daňových a odvodových príjmov doplnených nedaňovými opatreniami. Na strane výdavkov má podľa MF priniesť ďalšie pozitívne efekty najmä spustený projekt Hodnota za peniaze.
zdroj: hnonline.sk
Ekonomika rástla najpomalšie za posledné dva roky
15. 11. 2016
Slovenská ekonomika spomalila v treťom štvrťroku rast oproti predchádzajúcim trom mesiacom na 0,7 percenta z tempa 0,9 percenta v druhom štvrťroku. Vyplýva to z odhadu, ktorý dnes zverejnil slovenský Štatistický úrad.
Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska spomalilo na tri percentá oproti spresnenému rastu 3,8 percenta v druhom štvrťroku. Ekonomika tak rástla najpomalšie od posledného kvartálu 2014. Vývoj bol horší než odhady analytikov, ktorí očakávali medziročný rast HDP tempom 3,4 percenta. Slovenskí štatistici podrobnosti k vývoju HDP neuviedli. Detailnejšie údaje zverejnia na začiatku decembra. Napriek pomalšiemu rastu ekonomiky zamestnanosť v treťom štvrťroku u nás v medziročnom porovnaní o 2,4 percenta vzrástla. Znamená to mierne rýchlejšie tempo ako v predchádzajúcom období. Národná banka Slovenska očakáva, že za celý tento rok vykáže ekonomika rast o 3,5 percenta. Ešte optimistickejšie je ministerstvo financií, ktoré počíta s rastom o 3,6 percenta.
zdroj: hnonline.sk
Trumpove víťazstvo môže ovplyvniť trhy.
9. 11. 2016
Akciové trhy zaznamenali prudký pokles v reakcii na víťazstvo republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských voľbách. Jeho víťazstvo považujú ekonómovia za nástup obdobia neistoty, čo sa odráža aj na vývoji akciových trhov, medzi nimi aj európskeho. Jeden z kľúčových indexov zaznamenal pokles takmer o 3 percentá.
Hlavný index eurozóny EuroStoxx 50 klesol po otvorení trhov o 2,74 percent na 3940,6 bodu. Nasleduje tak vývoj ázijských trhov, ktoré sa už uzatvorili, pričom najmä hlavný index tokijskej burzy Nikkei klesol na záver obchodovania o viac než 5 percent. Kurz dolára zaznamenal oproti košu svetových mien pokles približne o 2 percentá. Naopak, cena zlata vzrástla zhruba o 3 percentá, pričom v skorších hodinách zaznamenala rast takmer o 5 percent. Neskôr však zlato časť ziskov zmazalo. Mexické peso sa voči doláru prepadlo o 13 percent na rekordné minimum 20,75 pesa za dolár. Trump totiž v kampani sľuboval obmedzenie prílevu imigrantov z Mexika do USA aj prehodnotenie obchodných vzťahov medzi oboma krajinami.
zdroj: ihned.cz