Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Ceny potravín porastú
9. 1. 2017
Ekonomika rastie a to sa nevyhnutne prejaví na životných nákladoch. Obdobie, keď Slovákom rástli platy, ale ceny sa nezvyšovali, je na konci. Národná banka Slovenska predpovedá, že inflácia by sa mala prejaviť najmä na raste cien potravín, ale aj služieb. A to v dôsledku oživeného domáceho dopytu.
Podľa predikcie centrálnej banky dosiahne inflácia v tomto roku 1,2 percenta a neskôr sa ustáli tesne pod dvoma percentami. „Cenový efekt ruského embarga na potraviny postupne vyprchal a potraviny tak začínajú fungovať znovu ako inflačný faktor, občas dokonca napriek vývoju cien samotných komodít, z ktorých sa vyrábajú.
zdroj: hnonline.sk
Viacero firiem plánuje prijímať ľudí, najmä v Bratislave
14. 12. 2016
Zamestnávatelia na Slovensku hlásia na prvý štvrťrok 2017 povzbudzujúce náborové plány. Nárast počtu pracovných síl očakáva 13 percent firiem, 6 percent predpovedá jeho zníženie a 77 percent nepredpokladá žiadne zmeny. Vyplýva to z výsledkov pravidelného prieskumu spoločnosti ManpowerGroup Slovensko. Čistý index trhu práce teda dosiahol hodnotu +7 percent.
Zvyšovanie pracovných síl v januári až marci budúceho roka predpovedajú zamestnávatelia v šiestich z 10 odvetví hospodárstva. Najsilnejšie náborové plány (+15 percent) hlásia firmy zo sektora financií, poistenia, nehnuteľností a ďalších služieb podnikom, ale aj z dopravy, skladovania a logistiky, veľkoobchodu a maloobchodu. Index v spracovateľskom priemysle dosahuje +14 percent. Naopak, negatívne náborové prostredie očakávajú zamestnávatelia zaoberajúci sa ťažbou nerastných surovín (-4 percent). Podobne je na tom štátna správa, zdravotníctvo, vzdelávanie, kultúra a tiež poľnohospodárstvo, poľovníctvo, lesníctvo a rybolov s indexom -1 percento. Nárast počtu pracovných síl v nasledujúcom štvrťroku avizujú zamestnávatelia vo všetkých štyroch regiónoch. Najoptimistickejší sú zamestnávatelia v Bratislave (+13 percent), stredné a západné Slovensko majú zhodne index +4 percent. Index na východnom Slovensku má hodnotu +7 percent. Z pohľadu veľkosti podnikov očakávajú aktívne náborové prostredie firmy v troch zo štyroch kategórií. Najodvážnejšie plány s čistým indexom +22 percent majú veľké podniky s viac než 250 zamestnancami – prijímať nových zamestnancov mieni 28 percent z nich.
zdroj: hnonline.sk
Zvrat v hypotékach. Voľný pád úrokov sa končí
8. 12. 2016
Po pretekoch, kto ponúkne lepší úrok, nastáva na slovenskom trhu zvrat. UniCredit Bank ako prvá pristúpi od začiatku decembra k zvyšovaniu úrokov na hypotékach pri dlhších viazanostiach nad päť rokov. Dôvodom je tlak na scvrkávajúce sa úrokové marže.
Úpravy smerom hore sú zatiaľ len kozmetické a banka aj po ich zvýšení patrí so sadzbami k tým najodvážnejším, ale je to prelom na trhu. Hypotéky sú pri súčasných ultranízkych úrokových sadzbách pre banky na hranici ziskovosti. Majú s nimi vysoké fixné náklady, ktoré neklesajú.
zdroj: hnonline.sk
Štát zmení strop na získanie hypotéky pre mladých
7. 12. 2016
Šancu získať zvýhodnenú hypotéku by malo mať od januára viac mladých ľudí. Znižuje sa totiž príjmový strop na jej získanie.
Získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých je podmienené výškou príjmu žiadateľa. Ten nemôže byť vyšší, ako je 1,3-násobok priemernej mzdy v hospodárstve. "Keďže v 3. štvrťroku 2016 sa priemerná mzda na Slovensku znížila z 901 eur na 889 eur, znižuje sa aj horná hranica na získanie zvýhodnenej hypotéky, a to z 1171,30 eura na 1155,70 eura," vyčíslila Jamborová. Banka pri žiadosti klienta o bonifikovanú hypotéku zohľadňuje príjem klienta za uplynulý kalendárny rok, vrátane prípadných bonusov či odmien. V prípade, ak o hypotéku žiada dvojica, posudzuje sa ich príjem spoločne. "Maximálna povolená výška ich spoločného zárobku je tak dvojnásobná, na úrovni 2311,40 eura. Keďže kľúčový je ich spoločný príjem, môže jeden zo žiadateľov zarábať aj viac, ako je maximálna výška stanovená pre jednotlivca, pokiaľ ten druhý zarába menej," doplnila hovorkyňa ČSOB.
zdroj: hnonline.sk